Akü Takviye Kablosu Nasıl Bağlanır

Her akünün belli bir kullanım ömrü vardır. Kullanım ömrü dolmamış olmasına rağmen akünüz bitiyor olabilir. Bunun sebepleri ise klimayı çok fazla çalıştırmak, araç içi ışıkları devamlı açık bırakmak gibi sebeplerden olmaktadır. Bugün sizler için akü takviye kablosu nasıl bağlanır konusunu araştırıp derledik.

Akü Takviye Kablosu Nasıl Bağlanır

Akü aracınızın ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisini üretmektedir. Bu sebep ile aracınızın aküsü bittiği zaman farlardan motora kadar aracınızın hiçbir parçası çalışmayacaktır. Eğer akünüz kullanım ömrü tamamlanmışsa akü takviyesi yaparak akünüzü tekrar doldurabilirsiniz. Bugün sizler için akü takviye kablosu nasıl bağlanır konusunu araştırıp derledik. İşte detaylar.

Akü Takviye Kablosu Nasıl Bağlanır

Aracınızın akü ömrü dolmaması rağmen, aküdeki enerjinin tükenmiş olduğu durumlar söz konusu olabilir. Böyle durumlarda aküyü tamamen değiştirmek yerine bir takviye işlemi yaparak, sorunu çözebilirsiniz. Akü takviyesi, aynı amper gücüne sahip olan iki akü arasında yapılmaktadır. Bu akülerden dolu olandan alınacak enerjinin boş olan aküye transfer edilmesine akü takviyesi denilmektedir. Aracınızda meydana gelen mekanik ya da teknik bir arıza akünün hızla boşlamasına sebep olabilmektedir. Bu sebep ile yılda iki defa akünüzün ölçümünü yaptırmanız faydalı olacaktır. Akünüzü ölçtürdüğünüz zaman eğer enerjisi 12,6'nın üzerindeyse akünüz açısından her şey yolunda demektir. Ancak değerler 12,6'nın altına düşmüşse o zaman bir bakım gerekir. Aküsü biten birçok kişi nasıl takviye yapabileceğini araştırmaktadır. Akü takviye kablosu nasıl bağlanır, boşalan bir akü elektrik enerjisi üretemediği için tekrar doldurulması gerekiyor. Bugün sizler için akü takviye kablosu nasıl bağlanır detaylıyca araştırıp aşağıda maddeler halinde sunuyoruz.

Akü Takviye Kablosu Bağlama Detaylı:

* Aküden aküye bağlantı için kullanacağınız akünün aynı amper olması oldukça önemlidir,

* Motoru ve elektrik harcaması muhtemel olan her şeyi kapatmalısınız,

* Öncelikle kablonun kırmızı ucunu boşalmış olan akünün (+) terminaline: daha sonra diğer ucunu dolu olan akünün terminaline bağlayınız,

* Daha sonra kablonun siyah ucunu dolu olan akünün (-) terminaline ve kablonun diğer ucunu boşalmış akülü aracın kaportasında herhangi bir metal bölüme bağlayın,

* Kabloların egzoz, pervane gibi hareketli veya sıcak notaklara temas etmemesine dikkat edin,

* Dolu akülü aracı çalıştırıp, daha sonra boş akülü aracı çalıştırın,

* Araçlar çalıştıktan sonra boş akülü araçtan başlayarak, kabloları sökebilirsiniz.

Akü Takviye Kablosu Kaç Amper Olmalı

Kalitesiz ve amper değeri çok düşük bir kablo ile takviye yapmaya çalıştığınızda, takviye yapılan aracın marşı olması gerektiğinden daha yavaş dönecektir. Bu durumda da takviye yapılsa dahi aracın çalışmaması durumu ortaya çıkacaktır. Özellikle de kış aylarında kalitesiz ve kötü takviye kabloları yüzünden sıkça karşılaşılan bir durumdur. Akü takviye kablosu, araç aküsünün değerlerine uygun olarak seçilmelidir. Her marka ve model araçta farklı amperlerde akü bulunduğu için kablo tercihleride farklıdır. Fakat biz marka marka model model bir liste yerine referans bilgi açısından genel olarak otomobil, kamyonet, kamyon, otobüs gibi ana kategorilerde bilgileri sizler için araştırıp derledik. Akü takviye kablosu kaç amper olmalı konusuna ilişkin bilgiler aşağıda detaylı bir şekilde verilmiştir.

Otomobil: 700 - 1200 amper takviye kabolusu yeterli olacaktır,

Otobüs, Kamyon: 1200 - 2400 amper takviye kablosu yeterlidir. Ancak kablo modele göre değişmektedir,

Motosiklet: 300 - 600 amperlik takviye kablosu yeterlidir. Yüksek motor gücüne sahip yarış motorları vb bu rakamın dışına çıkabilmektedir,

Kamyonet: Hafif ticari kategorisinde 1200 amper takviye kablosu yeterli olmaktadır.

Akü ürünlerin seçileri araçların tipi ve özelliklerine göre gerçekleştirilmelidir. Çünkü akü ürünleri araç çeşitlerine göre üretilmektedir. Özelliklede araç kullanamya yeni başlayan kişiler, akü takviye kablosu kaç amper olmalı konusunu araştırmaktadır. Bu sorunuza yanıtı yukarıda belirttik.

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek akü takviye kablosu nasıl bağlanır konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!