Akünün Bittiği Nasıl Anlaşılır

Aküler motorlu araçların en önemli parçalardan birisidir. Bir motorlu araçta hiçbir parça tesadüfen eklenmemiştir. Her bir parçanın belli bir kullanım amacı bulunuyor. Aküler araçta olmazsa olmaz parçalardan birisidir. Günümüzde birçok sürücü akünün bittiği nasıl anlaşılır konusunu araştırmaktadır. Bu konuyu sizler için araştırıp derledik.

Akünün Bittiği Nasıl Anlaşılır

Ülkemizde akü sorunu sebebi ile birçok sürücü yolda kalmaktadır. Bu yüzden ülkemizde genel olarak bakıldığı zaman, yolda kalmanın en temel sebepleri akü bitmesi, akü arızası ya da akünün sarj olmamasıdır. Bu sebep ile birçok araç sahibi, akü bitmeden bunu nasıl anlarız diye araştırmalar yapmaktadır. Bugün sizler için akünün bittiği nasıl anlaşılır konusunu araştırıp derledik. İşte detaylar...

Akünün Bittiği Nasıl Anlaşılır

Akümülatör bitmesi veya kısacası akü bitmesi, sıkça karşılaşılan bir durum olmasa da, gerçekleştiği takdirde sürücüleri oldukça zor durumda bırakan olaylar arasında yer almaktadır. Bu yüzden tıpkı aracın yakıtı ve tekerlekleri gibi, aküsünü de ara sıra kontrol etmeniz gerekiyor. Akünün bittiği nasıl anlaşılır, akünün bitmesiyle beraber daha ciddi problemlerle karşılaşmamak adına ara sıra kontrol edilmesi kadar, azaldığını anlayabilmek de büyük önem taşır. Akünün bittiği nasıl anlaşılır detaylarıyla aşağıda anlatılmıştır:

* Farlar giderek sönük göstermeye başlar,

* Marşa bastığınız zaman sürekli hafif ses gelir,

* Başlatma düşmesi yerine araç anahtarı kullanmanız gerekir,

* Bir süre sonra kontağı çevirseniz de araç tepki vermez,

* Nihayetinde motora elektrik gitmediği için araç çalışmayacaktır. 

İlgili Haber: Çekme Belgesi Nasıl Alınır?

Akü Takviye Kablosu Kaç Amper Olmalıdır?

Kalitesiz ve amper değeri çok düşük bir kablo ile takviye yapmaya çalıştığınızda, takviye yapılan aracın marşı olması gerektiğinden daha yavaş dönecektir. Bu durumda da takviye yapılsa dahi aracın çalışmaması durumu ortaya çıkacaktır. Özellikle de kış aylarında kalitesiz ve kötü takviye kabloları yüzünden sıkça karşılaşılan bir durumdur. Akü takviye kablosu, araç aküsünün değerlerine uygun olarak seçilmelidir. Her marka ve model araçta farklı amperlerde akü bulunduğu için kablo tercihleride farklıdır. Fakat biz marka marka model model bir liste yerine referans bilgi açısından genel olarak otomobil, kamyonet, kamyon, otobüs gibi ana kategorilerde bilgileri sizler için araştırıp derledik. Akü takviye kablosu kaç amper olmalı konusuna ilişkin bilgiler aşağıda detaylı bir şekilde verilmiştir.

Otomobil: 700 - 1200 amper takviye kabolusu yeterli olacaktır,

Otobüs, Kamyon: 1200 - 2400 amper takviye kablosu yeterlidir. Ancak kablo modele göre değişmektedir,

Motosiklet: 300 - 600 amperlik takviye kablosu yeterlidir. Yüksek motor gücüne sahip yarış motorları vb bu rakamın dışına çıkabilmektedir,

Kamyonet: Hafif ticari kategorisinde 1200 amper takviye kablosu yeterli olmaktadır.

Akü Takviye Kablosu Nasıl Bağlanır?

Araçlarda akü takviye kablosu akünün sarjı bitttiği zaman kullanılır. Bu noktada, araba akü takviye kabolusu nasıl bağlanır sorusuna yanıtı aşağıdan bulabilirsiniz.

* Öncelikle elektrik ile çalışan her aletin kapalı olması oldukça önemlidir,

* Kablonun kırmızı ucu biten yeri aküye takılır,

* Kablonun diğer ucu ise diğer aracın aküsüne takılır,

* Kablodaki siyah ucu olan yeri aküsü bitmemiş araca takılır,

* Diğer ucu ise diğer araca takılır,

* Aküsü dolu olan araç çalıştırılır,

* Aküsü dolmaya başlayan araç daha sonra çalıştırılır,

* Aküsü dolmaya başlayan araçtan kablo çıkartılır,

* Ardından diğer araçtan kablolar sökülür.

Araçlarda akü takviyesi yapılırken en dikkat edilmesi gereken konu, akü takviye kablosu ile amperin uyumlu olmasıdır. Bütün bu bilgiler baz alındığı zaman akü takviye kablosu kaç amper olmalı sorusuna yanıt olarak 300 ile 2400 arasında olmalı cevabı verilir. 

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek akünün bittiği nasıl anlaşılır konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!