Devirdaim Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Araç arızaları arasında çok sık olarak görülmüyor olsa da devirdaim pompası arızası nasıl anlaşılır sorusu, birçok sürücünün araştırdığı bir konudur. Çünkü araçta oluşabilecek çok sayıda arızanın kaynağı olabilecek bir parçadır, bu kapsamda bu yazımızda sizlere devirdaim pompası arızası nasıl anlaşılır konusunu araştırıp derledik.

Devirdaim Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Motor sıcaklığını belli bir seviyede kontrol altında tutmak için araçlarda su ile soğutma kullanılır bu kapsamda motor içinde su radyatör ile motor bloğu arasında devamlı dolaşım halindedir ve suyun motor içinde gezmesini sağlayan parça devirdaim pompasıdır. Kısacası devirdaim pompası adından da anlaşılacağı üzere suyun devamlı devir olmasını sağlamak için araçta bulunmaktadır. Bugün sizler için devirdaim pompası arızası nasıl anlaşılır konusunu araştırıp derledik. İşte detaylar...

Devirdaim Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır?

Devirdaim pompası araçtan araca farklılıklar göstermektedi lakin bulunduğu yer aynıdır diyebiliriz. Bazı araçlarda triger kayışından aldığı hareket ile çalışır bazı araçlarda V kayışından aldığı hareket ile çalışır, ama her ikisinde de bulunduğu yer araçta kayışların olduğu yerde sarj dinamosu, triger ve klima kompresörü gibi parçaların yanında bulunmaktadır. Devirdaim pompası zor bir parça olsa da bu parça bozulursa eğer aracınızda sizi büyük sıkıntıya sokacak sorunlar ortaya çıkabilmektedir, bu sebeple eğer arıza tespit edilemez araç bu şekilde kullanılmaya devam ederse motor yatak sarması gibi çok ciddi arızalar meydana gelebilir. Bu sebel ile devirdaim pompası arızalıysa bunu hemen tespit edip sorunu gidermelisiniz. Bugün sizler için devirdaim pompası arızası nasıl anlaşılır konusunu araştırdık ve aşağıda maddeler halinde sunduk. 

Devirdaim Pompası Arızası Nasıl Anlaşılır:

* Metal sürtmesi sesi gelmesi en çok görülen arızalar arasında yer almaktadır. Pompada yer alan rulman yani kasnak kısmında bilya zamanla dağılır ve bu sebeple iki metalin birbirine sürtme sesine benzer bir ses duyuluyorsa devirdaim kontrol edilmelidir,

* Devirdaim pompası araçta suyun devamlı dolaşmasını sağlamaktadır, bu kapsamda içinde devalı su olur eğer pompanın olduğu yerde su kaçakları varsa bu durum parçanın bozulmuş olabileceğine işarettir,

* Devirdaim devimini triger kayışı ya da v kayışından alır eğer bu kayışlardan herhangi biri koparsa devirdaim çalışmaz ve araçta ciddi sorunlar ortaka çıkar. Kayış kopması da en çok görülen arızalar arasındadır,

* Devirdaim arızalıysa eper aracınızda devamlı bir hararet sorunları boy gösterecektir,

* Aracınızda bu parça bozulduğunda hararet yüksek olacaktır lakin kontrol sağladığınızda kalorifer soğuk ya da ılık seviyelerinde olacaktır.

Yukarıda bahsi geçen motor arızaları aracınızda yer alıyorsa kesinlikle devirdaim pompası kontrol edilmelidir.

Devirdaim Pompası Değişimi Nasıl Yapılır?

Devirdaim pompasının aracınızın motorunun düzenli ve sorunsuz bir şekilde çalışması açısından hayati bir önem taşıdığını unutmamak gerekmektedir. Devirdaim pompası; soğuk havalarda aracınızın içerisinde yer alan suyun donmasını önlediği gibi bu suyun aşırı ısınmasını da önlemektedir. Bu da doğal olarak otomobil arızları konusuyla karşılaşmanızı önleyecek bir durum olarak tanımlanmaktadır. Peki devirdaim pompası değişimi nasıl yapılır? İşte bütün detaylar;

Genellikle triger setiyle birlikte değişen devirdaim pompası daha emniyetli bir kullanım olanağına sahip olur. Yani şayet aracınızın devirdaim pompasında bir arıza yaşanmışsa genel olarak komple triger setinin değiştirilmesi tavsiye edilmektedir. Çünkü bu sayede söz konusu değişim işlemi sonrasında arıza durumunun yaşanması çok da az bir olasılık olarak karşımıza çıkmaktadır. Bütün bu bilgiler kapsamında devirdaim pompasında meydana gelecek olan bir arızanın önceden tespit edilmesinin önemli kazanımları bulunduğunu söylemek mümkün olmaktadır. Bundan dolayı aracınızın periyodik bakımlarında özellikle triger seti bölümünün titizlikle incelenmesi şarttır. Bu sayede maliyeti yüksek bir arızadan da kurtulmuş olursunuz. Zira bu parçada meydana gelen bir arızanın da maliyetli tamiratlar gerektirdiği bilinmektedir. 

Devirdaim Pompası Değişim Süresi Ne Kadar?

Araçta yer alan birçok parça gibi devirdaim pompasının da belli zamanlarda değişmesi gerekmektedir. Devirdaim pompasının değişim süresi 60.000 ile 100.000 kilometre arasında değişim periyodu olan triger kayışı değişirken devirdaim pompası da değişmelidir. Çünkü tek işçilik ödeyerek 2 parça değişilmesi mümkündür yani 60-100 bin arasında değişmesi gerekmektedir.

Devirdaim Arızasının Olası Sonuçları

Devirdaim arızalandığında bu durumun aracınızda oluşturacağı olası sonuçlar vardır. Bazıları maliyet açısından orta öneme sahip olsa bile bazı sonuçlar araç sahipleri için çok ağır sonuçlar doğuracaktır. Bu sonuçlar ise şöyledir:

Kayış Koparması: Devirdaim pompasının kitlenmesi, kayışın ise ivmeye zorlaması sonucunda kayış kopabilir buna bağlı olarak araç sarj, klima, direksiyon pompası ve frenler dahil olmak üzere birçok parçanın çalışmasının durmasına neden olur. Özellikle direksiyon ve frenlere yaptığı etki sebebi ile sürüş güvenliğini tehlikeye atabilir. 

Hararete Bağlı Conta Yakma Problemleri: Aracın motor ısısı, soğutmanın yerine getirelememesine bağlı olarak kritik eşiği aşarak araç silindir kapak contasının yanmasına neden olabilir. Bu durumun tamiri için üst kapak sökülür ve rektefe edilmesi gereklidir.

Hararete Bağlı Sekman Kaynaması: Daha yüksek sıcaklıkların söz konusu olması durumunda araç sekmanlarının, piston gömleklerine sıcaklığın etkisi ile yapışmasına bağlı bir sorundur. Bu sorunun çözümü için komple motor indirilerek parçalanır ve tekrar yeni parçalarla monte edilir. Bu işlem devirdaim arızasının en maliyetli sonucudur diyebiliriz.

Su Kaçağına Bağlı Susuz Kalma Sorunu: Devirdaim çevresinden meydana gelebilecek olası kaçaklar, zamanla motor soğutma suyunun azalmasına ya da tamamen bitmesine neden olabilir. Bu durumun fark edilmemesi, devirdaim pompasının halen çalışmaya devam etmesine rağmen aracın hararet sorunları ile karşı karşıya kalmasına neden olacaktır.

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek devirdaim pompası arızası nasıl anlaşılır konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!