Hava Yastığı Lambası Neden Yanar

Aracınızı çalıştırdığınız zaman birdenbire gösterge panelinde hava yastığı ışığı yanıyor olabilir. Bu durumda ne yapmanız gerektiğini bilmiyor olabilirsiniz. Bugün sizler için hava yastığı lambası neden yanar konusunu araştırıp derledik.

Hava Yastığı Lambası Neden Yanar

Hava yastığı araçlarda kaza sırasında meydana gelebilecek yaralanmaları önlemek amacıyla tasarlanmıştır. Çarpışma sırasında 30 milisaniye kadar kısa bir sürede gazla dolu bir balon açılır ve yastık görevi gördükten sonra söner. Hava yastığının ana görevi çarpışma esnasında meydana gelebilecek olan hasarı önlemektir. Bu sebep ile hava yastıkları naylon iplikten üretilmiştir. Naylon hafiftir patlama sırasında maruz kaldığı yüksek gaz sıcaklığına dayanıklıdır. Bu sebep ile hava yastıkları oldukça önemli bir etkendir. Eğer aracınızda hava yastığı lambası yanıyor ise, mutlaka bunu dikkate almanız gerekiyor. Bugün sizler için hava yastığı lambası neden yanar konusunu araştırıp derledik. İşte detaylar...

Hava Yastığı Lambası Neden Yanar

Hava yastığı olası bir otomobil çarpışma sonucunda hava yastığı içerisinde bulunan yahut gazın şişmesi ve açılması sonucunda sürücünün ve yolcunun korunması için amaçlanan bir mekanizmadır. Hava yastığı her araba için olması gereken parçadır hava yastığı, kaza esnasında hayat kurtarır. Ancak hava yastıkları çeşitli sebeplerden dolayı arızalar vermektedir. Genel olarak lamba arızaları yanıp sönmesi, hiç yanmaması veya devamlı olarak yanık durması gibi oluşan hava yastığı arızaları vardır. Bazı durumlarda ise hava yastığının lambası hep yandığını ve uzun zaman öyle kaldığını görebilirsiniz. Bu durum da hava yastığın da herhangi bir sorun olmadığı anlamına gelir. Ancak arıza lambası sönmüyor ve hep yanık kalıyor ise o zaman önemli bir hava yastığı arızası ile karşı karşıya kalmışsınız demek olacaktır. Hava yastığı lambası neden yanar, mekanizma içerisindeki arızanın durumuna bağlı olarak bu lamba yanmaktadır. Hava yastığı lambasının yanma nedenleri mekanizmadaki arızaya bağlı olarak değişmektedir. Bazen hava yastığı lambasının uzun süre yanık olduğu fark edilir. Böyle bir durumda araç söndürülüp yeniden çalıştırıldığında lambanın genellikle söndüğü görülür. Şayet lamba stoptan sonraki çalıştırılmada sönüyorsa hava yastığında herhangi problem yoktur. Fakat arıza lambası sönmeyi yanmaya devam ediyorsa o zaman durum önemli bir hava yastığı arızasının olduğunu gösterir. Güvenlik açısından oldukça önemli olan hava yastığı ile ilgili meydana gelen arızalar dikkate alınmalı, ihmal edilmemelidir. Hava yastığı lambasının yanma nedenleri çeşitlidir. Bu durum araçtan araca göre değişebilir. Lamba devamlı yanıyor ise:

* Hava yastığı söketlerinde temassızlık,

* Direksiyon sökülmesi,

* Araç elektrik arızası,

* Hava yastığı takımı sırasında meydana gelen sorunlar,

* Emniyet kemerindeki sensör bağlantılarındaki herhangi bir temassızlıktan kaynaklanmaktadır.

Bazı araçlarda alındığı andan itibaren hava yastığı lambası devamlı yanar. Böyle bir durumda hava yastığının daha önce açılıp açılmadığının kontrol ettirilmesi gerekir. Araç bir kaza geçirdiyse ve hava yastığı açıldıysa lamba devamlı olarak yanabilir. Daha önce yanmadığı halde sonradan yanmaya başladıysa sorunun ne olduğunu öğrenmek için bir ustaya götürülmesi şarttır. 

İlgili Haber: Akünün Bittiği Nasıl Anlaşılır 

Yanan Hava Yastığı Lambalasının Söndürülmesi

Araçlar ilk çalıştırıldığı zaman birkaç saniye hava yastığı ışığı yanar ve sonrasında kendiliğinden söner. Süreklilik arz etmeyen anlık hava yastığı lambasının yanma nedenleri basit bir arıza veya temassızlıktır. Bu basit temassızlık araç stop ettirilip yeniden çalıştırılarak çözülür. Bazı araçlarda hava yastığı ışığının yanması kronikleşmiştir. Kalıcı bu durumlar için farklı çözüm yolları bulunuyor. Bu çözüm yolları şunlardır: 

* Hava yastığı açma kapama tuşu bazı araçlarda bulunuyor. Tuş kapatıldığında hava yastığı ışığı devamlı yanıyor gibi görünür. Açma kapama tuşunu bilmeyen sürücüler lambayı kapatma için fazlaca vakit harcarlar. Sorunun kaynağı yalnızca açma kapama düşmesi olabilir. Aracında açma kapama düğmesi olanlar ilk olarak on off durumunu kontrol etmelidir,

* Koltukların altındaki sensörle kontrol edilmeli,

* OBD cihazına bağlanarak aracın arıza kayıtları okunmalıdır,

* Emniyet kemeri sensörleri kontrol edilmelidir. 

Hava Yastığı Işığı Yanarken Hava Yastıkları Çalışır mı?

Airbag lambası yanarken araç sürülebilir fakat kesinlikle güvenli değildir. Işığın yanması airbag sisteminde bir sorun olduğunu, bir kaza anında açılmayacağını gösterir. Sorunun mümkün olan ek kısa zamanda onarılması oldukça önemlidir. Hava yastıkları, bir çarpışma anında açılmazsa ölüm veya ciddi yaralanmalara sebep olabiliyor. Airbag ışığının yanmasının sebebi birçok nedenden ötürü olabilir. Kopmuş veya kısa devre yapan kablolar, hatalı bağlantılar, ECU, vb şeylerden dolayı yanabilir. Arızayı anlamanın en kolay yolu, OBS2 tarayıcısıyla sistemi kontrol edip, arıza koduna bakmaktır. Airbag sisteminin oldukça hassas olduğunu unutmamak gerekiyor. Bir arıza kodu oluştuğunda, sistem iptal edilir ve sorun giderilmedikçe hava yastıkları çalışmaz. Çünkü kopuk bir tel yüzünden sistem yanlış alarm vererek hava yastıklarının açılmasına sebep olabiliyor. 

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek hava yastığı lambası neden yanar konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!