LGP'li Araçlarda Buji Ne Zaman Değişir

LPG'li veya benzinli araçlarda bulunan bujilerin belirli aralıklar ile değiştirilmesi gerekir. Aracınızın sağlıklı bir şekilde ateşleme yapabilmesi adına oldukça önemli bir durumdur. Bugün sizler için LPG'li araçlarda buji ne zaman değişir konusunu araştırıp derledik.

LGP'li Araçlarda Buji Ne Zaman Değişir

Arabalar'da en önemli parçalardan birisi bujilerdir. Eğer aracınızın bujisini belirli aralıklar ile değiştirmezseniz, aracınız sağlıklı ateşleme yapamayacağı için sağlıklı çalışmayacaktır. Arabalarda önemli bir parça olan bujilerin değiştirilmesi oldukça basittir. Günümüzde birçok araç sahibi bujinin ne zaman değiştirilmesi gerektiğini araştırmaktadır. Bugün sizler için, LPG'li araçlarda buji ne zaman değişir konusunu araştırıp derledik. İşte detaylar...

LGP'li Araçlarda Buji Ne Zaman Değişir

LPG veya benzin ile çalışan araçların bujilerinin değişim süreleri bulunmaktadır. Eğer belirli aralıklar ile buji değişimi yapmazsanız, aracınız sağlıklı ateşleme yapamayacağı için çalışmayacaktır. Araçlarda çok önemli bir parça olan bujilerin değiştirilme işlemi oldukça kolaydır. Buji başları aynı zamanda birçok motor arızasının habercisi olduğundan dolayı, başların doğru bir şekilde incelenmesi ile olası diğer sorunların önüne geçilebilir. Ayrıca buji başlarının dışında kullanılması gereken yedek parçanın temini de önem taşımaktadır. Düzgün yedek parça temini ile birlikte bujilerin nitelikli değişimi mümkündür. Gerek ustalık gerektiren gerekse de yeterli bir parça temini gerektiren, bu işlemler sayesinde bujilerin değişiminde gereklilikler ortaya konulmuş olur. Bu sayede ise, bujilerin daha uzun süreler bozulmadan kullanılmasını sağlamaktadır. LPG'li araçlarda buji ne zaman değişir, araçlarda bulunan bujilerin belirli bir ömrü bulunuyor, bu sebep ile bujilerin ortalama ömrü 40 bin km'dir. Aracınız bu km sayısına ulaştığı zaman, aracınızın kontrollerini yaptırmalı ve değişime ihtiyaç var ise bujisi değiştirilmelidir. Benzin ya da LPG'li araçlarda buji km ömrü ortalama olarak aynıdır. Ancak yine de aracınızı her bakıma götürdüğünüz de, aracınızın gerekli kontrollerini yaptırmalısınız. Sağlıklı bir ateşleme sistemi ve yakıt tasarrufu için bujiler her bakımda kontrol edilmeli ve gerekli şartlarda yenisi ile değiştirilmelidir. 

İlgili Haber: Hava Yastığı Lambası Neden Yanar

Buji Sökülme İşlemleri 

Konnektörleri söktükten sonra ateşleme bobinini sökmeye başlamalısınız. Ateşleme bobini yukarı doğru tutup çekmeniz gerekiyor. Ateşleme bobinini de çıkardıktan sonra artık bujilere ulaşmış olacaksınız. Bu aşamada buji lokmasını kullanarak işlemlerinize devam edebilirsiniz. Uzatma kolu ve cırcır anahtar ile işlemlerinizi tamamlamalısınız. Hem bujileri sökerken hemde bujileri takarken lokma anahtarını dik bir vaziyette tutmanız oldukça önemlidir. Bu tür işlemlerin yapılması aşamasında kutup başlarına zarar vermemek gerekiyor. Söz konusu yöntemlerin ortaya konulması aşamasında aletlerin doğru kullanımı ve eldiven kullanımı daha güvenli sökme ve takma işinin, gerçekleştirilmesine yardımcı olacaktır. Siz de yukarıda anlattığım yöntemi kullanarak, kolay ve hızlı bir şekilde buji söküp takabilirsiniz. Ayrıca unutmamalısınız ki LPG sistemine sahip olan araçların, buji değişimi ortalama olarak 15-40 bin km arasındadır. Ancak bazı durumlarda buji daha kısa sürede arızalanabiliyor. Bu sebep ile yapılan her bakımda bujilerin kontrol edilmesi ve buji çok karardı ise değiştirilmesi gerekmektedir. LPG buji değişimi yaparken aracınızın modeline uygun olan bujileri tercih ediniz. Buji değiştirmek için güvenlik amacı ile eldiven kullanmak ve bunun yanında, her yerde bulunmayan buji lokma takımını edinmek gerekiyor. Yine cırcır anahtar almak, buji anahtarı ve bir tornavida işimizi görecektir. Cırcır anahtar yerine tork anahtarı seçimi daha başarılı bir değişim için tavsiye edilmektedir. 

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek LPG'li araçlarda buji ne zaman değişir konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA