İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İkinci bir el araba almak sıfır bir araba almaktan çok daha yorucu ve riskli oldugu için ikinci el araba alırken nelere dikkat edilmeli, ne yapılmalı hepsini bilmek ve araştırmak gerekiyor. İşte ikinci el araba alırken nelere dikkat edilmeli.

İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İyi ve az kullanılmış bir araba bulmak için sabırlı olmak gerekiyor. Ama dahada önemlisi akıllı olmak gerekli günümüzde satıcılar ve bu işin ticaretini yapan galericiler hem çok tecrübeli hemde işin içinde oldukları için herşeyini biliyorlar.  Oto ekspertis servisleri ikinci el araba alırken büyük faydaları dokunuyor, oto ekspertis olmazsa olmaz ama iş o aşamaya gelmeden önce bizim atmamız gereken önemli adımlar vardır.

İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mesela kazalı bir araç almaktan nasıl sakınırız, öncelikle tramer bilgisi herşey değildir. Tramer kaydı olarak bilinen sigorta bilgi ve gözetim merkezi bize ikinci el araçların kaza, hasar ve değişen parça gibi bilgilerini sunar. Halk arasında çeşitli tabirlerle ifade edilen hasar kaydı sorgulama veya tramer kaydı sorgulama işlemi şu şekildedir. Tramer kaydı sorgulamak için Aracın plakasını yazıp 5664 gönderiyoruz. Bu bizim için oldukça değerli bir bilgi olmasına rağmen asla yeterli değildir, çünkü bu merkez adından anlaşılacagı üzere aracın bilgilerini sigorta şirketlerinden temin etmektedir. Hatta bu bilgileri sigorta şirketleri kendileri giriyor. Bir aracın kaza sonrası hasar tespiti mağdur ile sigorta şirketinin anlaşma süreci bir ayı bulmaktadır, hatta bu bilgilerin sisteme girilmesi 45-50 günü geçebiliyor. Bazen aracın hasar bilgileri sisteme aylar sonra düşebiliyor, bu arada satıcıda boş dururmu ? Aracın bakımını yaptırdığı gibi satışa koyuyor ve siz sms sorgusu yapsanız bile araçta herhangi bir hasar kaydı çıkmıyor. Sonra bu aracı siz satışa koyuyorsunuz alacak kişi sms sorgulaması yapıyor ve araçta hasar kaydı gözüküyor. Bu bilgiler sigorta şirketleri tarafından sağlanıyor peki ya sigortaya hiç bildirilmeyen hasarlar, ve hiç sigortası olmayan araçlar Türkiye'de şuan 25 milyona yakın araç vardı, bunların 8 milyonu sigortasızdır. Dolayısıyla Bunların hiçbiri tramer kaydına girmiyor.

Satıcıya Değil Bilginize Güvenin

Aracına pırıl pırıl tertemiz bakanlar var, hem aracım sağlıklı olsun hemde satarken sorun yaşamayım diye periyodik bakımlarını günü gününe yaptıran  akıllılık edip bütün servis faturalarını saklayanlar var. Ama  onlar kim tanıyormusunuz ? Hayır. Birde aracını önemsemeyen bakımlarını yaptırmayan yada ucuz malzeme kullanarak yaptıran bir sürü kişi var, birde araç kilometresini düşürüp satmaya çalışan bir sürü satıcı bulunmaktadır. Bunlar Galericide olabilir kullanıcı'da hiç kimseye güvenmeyin.Alacağınız aracın servis kayıtlarını mutlak isteyiniz, yetkili servis özel servis fark etmez faturaları göstermeyen araç sahibine güvenilmez. 

İlk Hamleyi Siz Yapın 

İkinci el bir araç alacaksanız proaktif olmak zorundasınız, yani meydanı satıcıya bırakmamalı alışveriş pazarlığın gidişatını siz belirlemelisiniz, satıcıya bu araca kaç para istiyorsun diye sormadan önce kafanızda bu araç kaç para eder aşagı yukarı kestirecek bir bilgiye sahip olmalısınız, ikinci el araba alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunun en başlıca cevabı fiyat unsurudur. Bunun için ikinci el değer belirleme uygulamaları var ilan sitelerinde benzer aracın fiyatlarına bakıp karşılaştırabilirsiniz. Satıcıyla yüz yüze geldiğiniz'de bu araç şu kadar etmez bu kadar eder diyebilme özgüvenini yakalamış olmalısınız, ben ciddi alıcıyım laf olsun diye gelmedim ama işide bilen biriyim beni kandıramazsın izlenimini karşı tarafa vermelisiniz. Değerinden çok daha ucuz olan arabalardan uzak durun, sorunsuz tertemiz bir arabayı en yakınındaki birisine bile versen iyi bir paraya satarsın, kullanıcı tertemiz sorunsuz bir arabayı niye size ölü fiyatına versin. Değerinden çok aşağıda olan araçlardan uzak durulmalı.