İkinci El Taşıt Kredisi Yüzde Kaç Verilir

İkinci el taşıt kredisi almak isteyenler için, ikinci el taşıt kredisi yüzde kaç veriliyor? Bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır.

İkinci El Taşıt Kredisi Yüzde Kaç Verilir

Acil para ihtiyacımızı karşılamak için, bankaların sunmuş olduğu kredi imkanlarından faydalanabiliriz. İkinci el araç almak istiyorsanız, alacağınız aracın üzerine kredi alabilirsiniz. Ancak arabanızın gereken standartlara uygun olması gerekmektedir. Bankaların araçlara kredi vermeden önce aradığı ilk şart yaş sınırıdır. 2021 yılına göre aracınızın modeli 2016 yılının altındaysa, aracınıza kredi çıkmaz. Bankalar sadece 2016-2021 yılları arasında olan araçlara kredi vermektedir. Kredi tutarı ise bütün araçlarda farklılık göstermektedir. Bunun sebebi ise motor gücü, motor hacmi ve aracın paketine göre kredi tutarları belirlenir. Günümüzde en çok merak edilen ve araştırılan konulardan biri olan, ikinci el taşıt kredisi yüzde kaç verilir, Sorusunun yanıtına haberimizin devamında ulaşabilirsiniz.

İkinci El Taşıt Kredisi Yüzde Kaç Verilir

İkinci el taşıt kredisi, bütün araçlara farklı tutarda verilmektedir. Bunun sebebi ise, araç model yılı ve motor gücünden kaynaklanmaktadır. Kredi çekmeden önce bilmeniz gereken çok önemli husus bulunmaktadır. Banka size vermiş olduğu krediyi aracınızı ipotek karşılığı vermektedir. İpotek ise aracınızın üzerine almış olduğunuz kredinin bitmesiyle ortadan kalkacaktır. Eğer borcunuzu zamanında ödemez ve aksatırsanız, bankanın aracınıza el koyma yetkisi vardır. İkinci el taşıt kredisi yüzde kaç verilir, ikinci el taşıt kredisi hesaplanırken, aracınızın markası modeli ve motor gücü göz önünde bulundurularak kasko bedeli belirlenir. Belirlenen kasko bedelinin yüzde 70' i kadarı araca kredi verilir. Örneğin kasko bedeli 200.000 TL olan araca %70 oranında yani 140.000 TL kredi çıkmaktadır. Bankaların size sağladığı ikinci el taşıt kredisi imkanından yararlanabilmeniz için, bazı şartları sağlamanız gerekiyor. Bankalar araç kredisi verirken, birbirinden farklı kriteri göz önünde bulundurur. Taşıt kredisi başvurusu yaptığınızda; yaşınız, gelir durumunuz, kredi notunuz, sigortalılık süreniz ve mevcut borç durumunuz detaylıca incelenir. Bu incelemeler sonucunda olumlu değerlendirilen müşterilerin satın almak istedikleri otomobillerin kaç yaşında olduğuna bakılır. 

İlgili Haber: Araç Alım Satım Noter Ücreti 2021

İkinci El Taşıt Kredisi Nasıl Alınır ?

İkinci el taşıt kredisi alabilmek için, öncelikle aracınızın gereken özellikleri taşıyor olması gerekir. İkinci el taşıt kredisi verilirken aranan ilk şart yaş sınırıdır. Kredi tutarları 2021 yılına göre hesaplandığı için, kredi sadece 2016-2021 yılları arasında olan araçlara verilir. Eğer aracınızın 2016 yılından aşağı ise kredi almanızın imkanı yoktur. Gereken şartları taşıyan araçların krediyi alabilmesi için bankaya müracaat etmeleri gerekmektedir. Bankaya müracaat ederken aracınızın ruhsatını mutlaka götürmelisiniz. Aracınızın ruhsatı ile bankaya müracaat ederek aracınıza çıkan krediyi alabilirsiniz.

Krediyi Aldıktan Sonra Dikkat Etmemiz Gerekenler

Bankadan aracınız üzerine kredi aldıktan sonra ödemelerinizi mutlaka düzenli yapmalısınız. Çünkü bankalar krediyi aracınıza ipotek karşılığı vermektedir. Ödemelerinizi düzenli olarak yapmazsanız, aracınız elden gidebilir. Bankalar ödemelerinizi aksattığınız zaman kredi sicil notunuzu düşürmektedir. Kredi sicil notu bozuk olan birisi, bir daha hiçbir bankadan kredi çekemezler. Kredi sicil notunuz düzelmeden, aylık geliriniz çok yüksek olsa bile kredi alamazsınız. Kredi sicil notunuz düşük ise yükseltmek için harcamalarınızı kredi kartı ile yapmalısınız. Kredi kartınız ile harcama yapıp borcunuzu vaktinde ödediğiniz zaman kredi sicil notunuz kendiliğinden yükselecektir. Kredi sicil notunuz düşük olduğu zaman bankalara kredi başvurusu yapmayınız. Çünkü olumsuz sonuçlanan her başvuru kredi sicil notunuzu daha çok düşürecektir.

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek İkinci El Taşıt Kredisi Yüzde Kaç Verilir konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!