Direksiyon Sınav Ücreti 2020 (Direksiyon Harç Ücreti)


Direksiyon Sınav Ücreti 2020 (Direksiyon Harç Ücreti)

2020 yılı direksiyon sınav ücretleri belirlendi. Peki direksiyon harç parası nereye yatırılır, ne kadar yatırılır? Direksiyon harç parasıyla ilgili tüm detaylar bu sayfada.

Direksiyon Sınav Ücreti 2020 (Direksiyon Harç Ücreti)

 Direksiyon ve yazılı sınavlar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapıldığından dolayı sınav ücretlerinin belirlenmesini de Milli Eğitim Bakanlığı yapmaktadır. Bazı sürücü kursları sınav ücretlerinin farklılık gösterdiğini belirterek fazla para talep etmektedir. Güncel sınav ücretlerini takip ederek ne kadar yatırmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Peki direksiyon sınav ücreti 2020 yılında ne kadar? Yapılan sınavların ücretlerini sürücü kursu aracılığıyla yatırabileceğiniz gibi bireysel olarakta bankaya sınavınızın ücretini yatırabilirsiniz. Sürücü kursuna yatırmalarını talep ettiğiniz takdirde sürücü kursu sizden ekstra ufak ücretler alacaktır. Buda sınav ücretini yatıracağından dolayı birnevi komisyon ücreti sayılabilir. 

Direksiyon Harç Ücreti

Talep edeceği ücret 20 ile 50 TL arasında değişebilir. Bu ücreti ödemek istemiyorsanız bankaya giderek fazla ücret ödemeden kendiniz yatırabilirsiniz. Sürücü kursları ücreti kendinizin yatıracağının zor olacağını ileri sürerek zor gibi göstererek sadece kendilerinin yatırabileceğini söylemektedirler. Bunda ki amaç ise komisyon ücretini alabilmektir. Bu konuya sınavla sorumlu olan bakanlığın müdahale etmesi gerekir nasıl ki ösym ye ait olan sınavların ücretlerini sınava girecek adaylar yatırabilmekte ise bu sınavlara da girecek adaylar sınav ücretlerini kendileri belirlemeleri gerekmektedir. Sürücü kurslarının asıl görevi sadece sınava yönelik eğitim ve direksiyon kursu olmalıdır. Sürücü kursları yeterince fazla para talep edip aldıkları gibi sınav ücreti yatırmaktan dolayıda ekstra ücretler almaktadır.

Direksiyon Sınav Ücreti 2020

(Geçmiş yıllar ve 2020 yılı direksiyon sınav ücretleri)

(YIL)                       (SINAV ÜCRETİ)


2016                        70 TL
2017                        80 TL
2018                        100 TL 
2019                        110 TL

2020                      120

ÖZEL MOTORLU TAŞIT SÜRÜCÜLERİ KURSU DİREKSİYON EĞİTİM DERSİ SINAV YÖNERGESİ (MADDE 10)

Sınavda görev alanların ücretlerinin ödenmesi için Bakanlıkça heryıl ertesi yılın Ocak ayından itibaren uygulanacak olan belirlenen miktarda sınav ücreti alınır. Sınavda görev alacak kursiyerler veya kurs yöneticileri sınav tarihinden 6 gün önce sınav ücretlerini Bakanlıkça belirlenen bir bankada açılan hesaba yatırılır. Liste ve makbuz sürücü kursu tarafından il/ilçe Milli Eğitim Müdürlüğüne verilir.

BUNA DA BAKIN: EHLİYET SINAV TARİHLERİ 2020


Direksiyon sınav ücreti hangi bankalara yatırılır

Sınav ücretinin yatacağı bankayı Milli Eğitim Müdürlüğü belirlemektedir. Bu bankalar genellikle Halkbank veya Ziraat Bankası olmaktadır. Sınav ücretini yatırabileceğiniz bankayı sürücü kursunuz veya il ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerinden öğrenebilirsiniz. Siz de ehliyetaraba.com sitesini takip ederek ehliyet almak için her türlü bilgilere ulaşabilirsiniz. Direksiyon sınav ücreti 2020 yılında ne kadar olacak diye merak edenlere özel olarak bu sayfamızı hazırladık. Siz de bu sayfada yer alan bilgileri inceleyerek 2020 yılında direksiyon sınavına girmek için harç ücretini yatırarak direksiyon sınavına girebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Ehliyet randevu alma numarası
Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.
  
  
  Ehliyet Araba Ehliyet Araba
  2020 © Ehliyet Araba - Ehliyet Sınavı, Trafik Cezaları 2020