2020 Ehliyet Fiyatları


2020 Ehliyet Fiyatları

Yeni ehliyet sahibi olacak veya ehliyet sınıf yükseltmek isteyen vatandaşlarımızın ödemeleri gereken ücretler ne kadar? Ehliyet alırken nelere dikkat etmeleri gerekir? Kurs ücretleri, kart ücretleri bütün detaylarıyla aşağıdaki yazımızı okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

2020 Ehliyet Fiyatları
sponsorlu reklamlar

Sürücü adaylarının merak ettiği konulardan birisi ise sürücü belgesi almak için ödeyecekleri ücretlerdir. Sürücü belgesi sahibi olmak istiyorsanız öncelikle sürmek istediğiniz motorlu taşıta uygun ehliyet kararı vermeniz gerekmektedir. Hangi ehliyeti almak hususunda bilgi sahibi değilseniz aşağıda bırakacağımız linkten ehliyet sınıfları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Almak istediğiniz ehliyete karar verdikten sonra sürücü kursuna kayıt yapmanız gerekmektedir. Sürücü kursları Milli Eğitim Bakanlığına (MEB) bağlı kuruluşlardır. 2020 ehliyet fiyatları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen taban fiyat uygulaması vardır. Ehliyet alma konusunda başvurularınızı bireysel başvuru şeklinde yapamazsınız. Başvuru yapmak için sürücü kursu aracılığıyla yapılması zorunlu hale getirilmiştir. Peki 2020 sürücü kurs ücretleri ne kadar? 2020 Ehliyet Fiyatları

Sürücü kursuna kayıt olmak isteyen vatandaşlarımızın herşey dahil ödemeleri gereken tutarları aşağıdaki tabloyu inceleyerek öğrenebilirsiniz. Bütün sorularınız yanıtı için aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz. Sürücü kursuna kayıt yaptırdıktan sonra aralıklı yapılan sınavlara girmeniz gerekmektedir. Daha önce ehliyete sahipseniz almak istediğiniz ehliyet sınıfının sadece direksiyon sınavına girerek başarılı olmanız durumunda yeni ehliyetinize kavuşabilirsiniz. Fakat daha öncesinde hiç ehliyet sahibi değilseniz yeni ehliyet alacaksanız hem yazılı hemde direksiyon sınavına girmeniz gerekmektedir. Eski sistemde istediğiniz ehliyete direk kayıt olarak ehliyet alabiliyorken yenilenen sistemde ehliyet sınıflarına en alt kademeden almaya başlamanız gerekmektedir. Yani kamyon kullanmak için direk C sınıfı ehliyete yazılamyorsunuz öncelikle B sınıfı ehliyet kartınızı çıkaptıp daha sonrasında ehliyet büyütme işlemlerinizi yapabilirsiniz. Birdiğer dikkat edilmesi gereken husus ise yaş ve eğitim durumu şartlarını taşıyor olmanız gerekmektedir. Bütün şartları taşımanız durumunda ehliyet almanıza engel durum kalmayacaktır. 

2020 Ehliyet Ücretleri

   Ehliyet Sınıfları

 Sürücü 

 Kursu Fiyatları 

 Sınav Ücreti 

 Harçlar   Toplam Tutar

  A1 Sınıfı Ehliyet Fiyatı

 

940 TL 200 TL 486 TL 1626 TL

  A2 Sınıfı Ehliyet Fiyatı

 

1100 TL 200 TL 486 TL 1786 TL

  A Sınıfı Ehliyet Fiyatı

 

1500 TL 200 TL 486 TL 2186 TL

  B SınıfıManuel ve Otomatik

 

1500 TL 200 TL 988 TL 2186 TL

  F Sınıfı Ehliyet Fiyatı

 

1150 TL 200 TL 486 TL 1836 TL

  B->D1 Sınıfı Ehliyet Fiyatı (Minibüse Fark)

 

1150 TL 110 TL 1491 TL 2751 TL

  B->D Sınıfı Ehliyet Fiyatı (Otobüse Fark)

 

1500 TL 110 TL 1491 TL 3101 TL

  B->C Sınıfı Ehliyet Fiyatı (Kamyona Fark)

 

2050 TL 110 TL 1491 TL 3650 TL

  C,D->CE Sınıfı Ehliyet Fiyatı (Tıra Fark)

 

1300 TL 110 TL 1491 TL 2901 TL

  B,C,D->A1 Sınıfı Ehliyet Fiyatı (Motosiklet Fark)

 

700 TL 110 TL 486 TL 1296 TL

  B,C,D->A2 Sınıfı Ehliyet Fiyatı (Motosiklet Fark)

 

930 TL 110 TL 486 TL 1526 TL

  B,C,D->A Sınıfı Ehliyet Fiyatı (Motosiklet Fark)

 

1350 TL 110 TL 486 TL 1946 TL

  100 CezaPuanı

 

700 TL 120 TL   820 TLYanlarında işaret bulunan ehliyet sınıfları diğer sınıflardan geçişlerde ödenen ücretlerdir.

İlginizi Çekebilir: Ehliyet Sınıfları Nelerdir?


2020 Sürücü Kursu Fiyatları

Yukarıda verilen tutarlar arasında sürücü kurs ücretleri için taban fiyat uygulamasıdır. Bu ücretlendirmenin üzerinde fiyat talep edebilirler pazarlık yaparak daha uygun fiyatlara kayıt yaptırabilirsiniz. Fakat bu taban fiyat uygulamasının altında fiyat söylenmesi durumunda eğitimden veya eğitim veren hoca kalitesinden kısılmış demektir.

İllere göre bakın:

Ankara ehliyet fiyatları
Adana ehliyet fiyatları
İstanbul ehliyet fiyatları
İzmir ehliyet fiyatları


Sürücü Kursu Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler;

Sürücü kursu seçerken dikkat etmeniz gereken bazı hususlara aşağıda göz atıp bilgi sahibi olalım;

Kayıt esnasında sınav ücretleri adı altında ücretler talep edilmektedir.Bu ücretleri dilerseniz kendiniz yatırabilirsiniz dilersenizde sürücü kursunun yatırmasını talep edebilirsiniz. Sınav ücretleri hakkında güncel bilgilere sahip olursanız fazla para ödemekten kurtulursunuz.

Sınavlardan ard arda 4 defa kalmanız durumunda dosyanız baştan açılması gerekecektir. Bu durumda tekrar ücret talep edilecektir bu ücretleri başından konuşmanız daha avantaj sağlayacaktır. Dileriz sınavlarda kalmadan alırsınız buna hiç gerek kalmaz.

Direksiyon sınavında kalmanız durumunda verilecek eğitim ücretlidir bu gibi durumda sizden kurs ücreti olarak ekstra ne kadar ücret alınacağını sorun bazen avantajlı diye yazıldığınız sürücü kursları daha sonrasında çok daha fazla paralar ödenmektedir.

Eğitim olarak size ne kadar direksiyon eğitimi verilmektedir. Bundan genellikle kısarak sürücü kurs ücretinden indirim yapmaktadırlar. Yönetmelikte 14 saat kurs süresi vardır.

Birçok sürücü kursu simülatör kullanmaktadır. Simülatör kullanıp kullanmadıklarını sorun trafikte araçların arasında değilde ilk eğitiminizi kurs binasında simülatör araçla yapabilirsiniz. 

Direksiyon sınavına direksiyon dersi aldığınız araçla girip girmediğinizi sorun farklı araçla sınava girmeniz durumunda sınav esnasında araca alışmanız süresinde sınavdan kalabilirsiniz. 

Kayıp Ehliyet Yenileme Ücreti 2020

Eski ehliyeti yenilemeniz durumunda 16 TL yeni ehliyetinizi kaybetmeniz durumunda 238 TL gibi bir tutar ödemeniz gerekmektedir. Bu tutar bütün ehliyet sınıfları için geçerlidir. 

2020 Ehliyet Sınav Ücreti

Yeni ehliyet sahibi olacak vatandaşların öncelikle girmesi gereken sınav yazılı sınavdır bu sınav için elktronik sınav olarak değişmiştir. E-sınav adı altında ödemeniz gereken tutar 200 TL'dir. Daha öncesinde ehliyeti bulunan vatandaşlar ehliyet yükseltmek isteyenler e sınava girmesine gerek yoktur.

Yukarıda yer alan bilgileri inceleyerek ehliyet fiyatları 2020 ile ilgili tğm gerekli olan bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

 
Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.
  
  
  Ehliyet Araba Ehliyet Araba
  2020 © Ehliyet Araba - Ehliyet Sınavı, Trafik Cezaları 2020