A Sınıfı Ehliyet Alma Şartları 2020

Karayolları Trafik Yönetmeliğine göre A Sınıfı ehliyet alma şartları belirlenmiştir. Sürücü adaylarının ehliyeti alabilmesi için yerine getirmesi gereken şartlar Nelerdir

A Sınıfı Ehliyet Alma Şartları 2020

Karayolları Trafik Yönetmeligine göre ehliyet alacak adayların gereken şartları taşıması durumunda A Sınıfı Ehliyet almaya hak kazanırlar. Gerekli şartları sağlamayan sürücü adayları yönetmelik gereğince ehliyet almaya yetersiz saılarak toplumum ve kendi can mal güvenliğini tehlikeye atmamak amacı ile ehliyet alamamaktadırlar. Ehliyetler kendi aralarında sınıflara ayrılmıştır. Sınıflara ayrılmasında en büyük sebep kullanacağı taşıtın derecesine göredir. Bazı taşıtlar olgunluk gerektirebilir. Geçtiğimiz yıllarda ilk ehliyet alacak sürücü adayları direk en büyük sınıfa ait ehliyeti almaktaydılar fakat bunun sağlıksız olduğu düşünülerek bu sistem yerine yaşı dolan sürücü adayları en alt sınıftan ehliyet alarak belirlenen süre dolduktan sonra ehliyet sınıf yükseltmek için başvuru yapaktadırlar. Yazılı sınava tekrar girmeden sadece direksiyon sınavına girerek ehliyet sınıfı yükseltilmektedir. Bu konumuzda A Sınıfı ehliyet alma şartları 2020 bilgisi için toppladığımız bilgileri sizinle paylaştık aşağıdaki haberimizde A Sınıfı ehliyet alma yaşı sorularına yanıt bulabilirsiniz.

A Sınıfı Ehliyet Alma Şartları

1.YAŞ
2.DENEYİM
3.EĞİTİM DURUMU
4.SAĞLIK ŞARTLARI

Şimdi ehliyet alma şartlarını tek tek inceleyelim.


Ehliyet Alma Yaşı 2020

A Sınıfı ehliyet alabilmek için sürücü adaylarının 24 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. A Sınıfı ehliyet alabilmek için sürücü adaylarında aranan bir diger özellik ise sürücü adayının en az 2 yıllık A2 ehliyeti olması aranan bir diğer şarttır. A sınıfı ehliyet almak isteyen sürücü adayları en az ilkokul mezunu olmaları gerekmektedir. Sürücü adaylarının bu gerekli şartları taşıması durumunda A Sınıfı ehliyeti almak için gereken şartları tamamlamış olurlar. 


Sürücü adaylarının ehliyet alabilmesi için öncelikle 18 yaşında girmiş olması gerekmektedir. Ehliyet almak isteyen adayda ilk bakılacak detay 18 yaşında olmuş olmasıdır. Çeşitli ehliyetlerde yaş farkı vardır.


Sürücü adaylarının motorsiklet ehliyeti alabilmek için 16 yaşını tamamlamış olması gerekmektedir. 16 yaşını dolduran sürücü adayları A1 sınıfı ehliyet almak için sürücü kursuna yazılabilirler. A1 sınıfı ehliyet alan sürücüler 18 yaşını doldurması durumunda A2 sınıfı ehliyet alabilirler. A1 sınıfı ehliyet alan sürücüler A2 sınıfı ehliyet almak için tekrar yazılı sınava girmesine gerek yoktur. Direksiyon sınavına girerek başarılı olmaları durumunda yeni ehliyetlerini alabilirler. Daha sonrasında alacakları ehliyetler için tekrar yazılı sınava girmesine gerek yoktur.