Direksiyon Sınav Hakkı Kaçtır

Ehliyet yazılı sınavından başarılı olan sürücü adayları direksiyon sınavına tabi tutulurlar. Günümüzde en çok araştırılan ve merak edilen konuların başında gelen direksiyon sınav hakkı kaçtır sorusunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

Direksiyon Sınav Hakkı Kaçtır

Ehliyet sınavları düzenli olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Ehliyet sınavından başarılı olan adaylar direksiyon sınavına girmeye hak kazanırlar. Ehliyetinizi alabilmeniz için öncelikle bağlı bulunduğunuz aile hekimliğinden bir sağlık raporu almalısınız. Sağlık raporunuzda ehliyet almaya engel bir durum tespit edilmemesi halinde bir sürücü kursuna kayıt yaptırmalısınız. Kursa kayıt yaptırdıktan sonra yapmanız gereken tek şey ehliyet sınav tarihini beklemektir. Ehliyet yazılı sınavına hazırlanırken kursun verdiği kitapları okumak yerine, internet üzerinden önceki çıkmış soruları bularak çözmeniz daha faydalı olacaktır. Çünkü sınavda çıkan sorular bir önceki soruların ya aynısı yada benzeri olarak gelmektedir. Ehliyet sınavları önceden ÖSYM sınavları gibi kitapçık üzerine işaretleme yapılarak yapılmaktaydı. Ancak günümüzde ehliyet sınavları elektronik ortamda tablet üzerinden yapılmaktadır. Elektronik sınavın en güzel özelliği sınavdan hemen sonra aldığınız puanı öğrenebilmenizdir. Ehliyet sınavında toplamda 50 soru sorulmaktadır ve her soru 2 puandır. Bu sorulardan en az 35 tanesini doğru yaptığınız takdirde ehliyet yazılı sınavından 70 puan alarak başarılı olursunuz. Ehliyet yazılı sınavından başarılı olan sürücü adayları direksiyon sınavına girmeye hak kazanırlar. Direksiyon sınavında aşırı heyecan sebebiyle birçok sürücü adayı başarılı olamamaktadır. Bu sebeple direksiyon sınav hakkı kaçtır sorusu günümüzde en çok merak edilen ve araştırılan bir konu haline gelmiştir. Bu sorunun cevabına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz. 

 

Direksiyon Sınav Hakkı Kaçtır 

 

Ehliyet yazılı sınavından başarılı olan sürücü adayları direksiyon sınavına girmeye hak kazanırlar. Direksiyon sınavına girmeden önce bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken çok önemli hususlar vardır. Direksiyon sınavında araca biner binmez ilk baş emniyet kemerinizi takınız. Çünkü emniyet kemeri araçtaki hocaların en çok dikkat ettiği husustur. Çok iyi bir sürücü bile olsanız emniyet kemerini takmadan aracı hareket ettirirseniz başarısız olarak değerlendirilirsiniz. Aracı hareket ettirmeden önce aracın koltuğunu aynalarını falan kendinize göre ayarlamayı unutmayınız. Sınav esnasında hocalar kafanızı karıştırmak için sorular soracaktır onlara çok takılmayın ve sınavınıza odaklanın. Sınav esnasında olabildiğince sakin ve soğuk kanlı olmalısınız. Çünkü sınav esnasında başarısız olan sürücü adaylarının başarısız olmasındaki en büyük etken aşırı heyecan ve gereksiz strestir. Direksiyon sınav hakkı kaçtır, direksiyon sınavından başarısız olan sürücü adayları için yasalarca belirlenmiş olan direksiyon sınav hakkı 4' tür. Eğer bir sürücü adayı direksiyon sınavından 4 defa üst üste başarısız olursa ehliyet alma hakkını kaybedecektir. Öğrenci bu durumda kursuna yeniden sınav için ücret ödeyerek direksiyon sınavına yeniden hazırlanıp girmesi gerekir. Direksiyon sınavında soğuk kanlı davranarak ve sakinliğinizi koruyarak başarılı olabilirsiniz. Aşırı heyecan ve gereksiz stres yüzünden birçok sürücü adayı direksiyon sınavından başarısız olmaktadır. 

 

İlgili Haber: Ehliyet Yazılı Sınav Hakkı Kaç Tane 2021

 

Direksiyon Sınavında Hangi Sorular Sorulur ?

 

Direksiyon sınavına girmeden önce kursunuzdan mutlaka direksiyon dersi almalısınız. Çünkü anlaşmalı olduğunuz sürücü kursları size sınavda çıkacak soruları ve yapmanız gerekenleri birebir anlatmaktadır. Direksiyon sınavına girmeden önce aracı tanıyıp tanımadığınız ölçülür. Araca binmeden önce aracın kaputunu açmanız ve hocaların sorduğu parçaları doğru cevaplamanız gerekiyor. Aracın kaputunu açtıktan sonra aracın motoru, aracın yağ koyma bölümü, aracın su koyma bölümü, aracın aküsü vb parçaların yerleri sorulur ve göstermeniz istenir. Bu bölümden sonra aracın bağajını açarak arkada bulunan parçaları sorarlar. İlk yardım çantası hangisi hangi bölmeden hangi araç gereç var gibi sorular sürücü adayına yöneltilir. Sürücü adayı soruları doğru cevapladıktan sonra sürüş başlatılır. Yanınızda bulunan Milli Eğitim Bakanlığı tarafından görevli hocalar dikkatinizi dağıtmak için size sorular yöneltir. Hocaların dikkat ettiği en önemli şey şerit değiştirirken sinyalleri kullanıp kullanmadığınız ve araç kullanırken kendinize olan öz güveninizdir. Kendinizden emin bir şekilde dikkatiniz dağılmadan aracınızı kullanmaya devam ederseniz, sınavdan başarılı olmanız kaçınılmazdır.

 

Direksiyon Sınavından Kalanlar Tekrar Ücret Öder mi ?

 

Direksiyon sınavı adaylar için son sınav olduğu için çok önemlidir. Bu sınavdan başarılı olan sürücü adayları ehliyet almaya hak kazanarak trafikte özgürce dolaşabilmektedir. Direksiyon sınavından başarılı olmanız için sınav esnasında olabildiğince sakin ve rahat olmalısınız. Aksi halde sınavdan üst üste başarısız olarak sınav hakkınızı kaybedersiniz. Direksiyon sınavı için belirlenmiş olan hak 4' tür. Üst üste sınavdan 4 kez başarısız olan sürücü adayları yeniden gereken ücreti ödeyerek sınava girmelidirler. Ücreti ödedikten sonra sınav için tekrardan 4 hakkınız olacaktır. Sınavdan başarılı olan sürücü adayları ehliyetlerini alabilmesi için gereken harç ücretini ödeyerek randevu alıp ehliyet başvurusu yapmalıdır. 

 

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA.