Ehliyet Sınav Soruları 2020

Ehliyet sınavına girecek sürücü adayları aşağıdaki haberimize biraz vakit ayırmaları durumunda sınava çalışmasalar dahi geçer not almalarına yetecektir.

Ehliyet Sınav Soruları 2020

Ehliyet; Motorlu taşıt kullanmak isteyen vatandaşların bulundurması gereken zorunlu belgedir. Bu belge motorlu taşıt kullanmak için gerekli eğitimi alıp başarılı olunduğunu ispatlayan belgedir.Ehliyet almak isteyen sürücü adayları sınava girmeleri gerekmektedir. Bu sınavlar 2 farklı türde yapılmaktadır. Birisi uygulamalı olan sınavın diğeri teorik sınavdır. Uygulamalı olan sınav için kesinlikle sürücü kursundan eğitim almanız gerekmektedir. Uygulamalı olan sınav için kursa ait araçla eğitim alırsınız aynı araçla sınava çalıştığınız yerde sınava tabi tutulursunuz.Direksiyon sınavına girmek için öncelikle yazılı olan sınavda başarılı olmanız gerekmektedir. Yazılı sınava girmek için sürücü kursuna yazılmanız gerekmektedir. Sürücü kursları Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı çalışmaktadır. Ehliyet yazılı sınavına girmek için bireysel başvuru yapamazsınız. Sürücü kursuna kayıt yaptırmanız zorunludur. Bakanlık sürücü kurslarına aracılık yetkisi vermiştir. Sürücü kursu sizin bilgilerinizi Milli Eğitim Bakanlığı'na vererek dosyanızı hazırlayıp sürücü adayı olduğunuzu beyan etmektedir. Direksiyon sınavı içinde Bakanlık bünyesinde bulunan görevliler eşliğinde sınavları gerçekleştirmektedir. Ehliyet yazılı sınavı için aşağıda verdiğimiz ehliyet sınav soruları örneklerine çalışmanız başarılı olmanız için yeterli olacaktır.

Ehliyet Sınav Soruları 2020

Sürücü kursuna yazıldıktan sonra sınavı bekliyorsanız bu aşamada sitemize girerek kesinlikle doğru yaptığınızı sınavda başarılı olduktan sonra anlayacaksınız. Hatta çevrenizden sınava girecek sürücü adayları size sınavı nasıl geçtiğinizi sordukları zaman sitemize girerek başarılı olduğunuzu söyleyeceğinizden emin olabilirsiniz. Aşağıda vermiş olduğumuz sınav soruları online çözümsüzdür fakat ehliyet sınav soruları bir havuzda toplanıp sınav dönemlerinde o havuzdan 50 soru karışık seçilerek yapılmaktadır. Aşağıda vermiş olduğumuz sorular bu havuzdaki sorular arasından geneli kapsayanlar olarak seçilmiştir. Sınav esnasında sanki sorular size daha önce verilmişçesine rahatlıkla cevaplayacaksınız. Tek yapmanız gereken size anlatarak verdiğimiz soruları anlayarak cevaplar için yaptığımız açıklamaları detaylı olarak anlayıp aklınızda tutmaktır. Sınavdan birkaç gün önce çalıştıktan sonra sınavdan bir gün önce de ehliyetaraba.com sitemize girerek tekrar pekiştirmeniz durumunda sizin için 35 doğru 70 puanın üzerinde alacaksınız. Sizin için hazırladığımız ehliyet sınav soruları aşağıda şıklarla birlikte verilmiştir. Her soru sonrasında alt kısımda vermiş olduğumuz kırmızı bölümlerdeki açıklamalar çok önemlidir. Açıklama kısmında verdiğimiz bildiler soru şekli değişse dahi doğru cevap bir tane olacağından dikkat edilmesi önemlidir.


1. Olay veya  kaza, mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde telefon veya diğer kişiler aracılığıyla gerekli yardım kuruluşları bilgilendirilmelidir.. Türkiye’de ilk yardım gerektiren her zaman, telefon iletişimleri 112 acil telefon numarası üzerinden yapılır.

Verilen bilgi, ilk yardımın hangi temel uygulamalarındandır?

A) Bildirme  B) Koruma  C) Kurtarma  D) Tedavi etme

CevapA)Bildirme; Mantık yürütülerek yapılabilecek sorulardan birisidir.Sınavlarda son birkaç yıl içerisinde cevabı aynı şekilde bildirme olarak sınavlarda siz adayların karşısına çıkmaktadır. Olay, kaza durumunda gerek yardım istemek gerekse şikeyet amacıyla yapılan tüm ihbarların temelinde durumu bildirme vardır.

 

2. Sağlıklı yetişkin bir kişinin dakikadaki solunum sayısı kaçtır?
A) 10 - 18   B) 12 - 20   C) 14 - 22   D) 16 - 24

CevapB)12-20; kaza sonrasında baygınlık geçiren kazazedeye yardım etmeniz gerekmesi durumunda öncelikle nabzını kontrol etmeniz gerekmektedir. Nabız kontrol etmeyi bilmiyorsanız nefes almasını kontrol edebilirsiniz. Baygın durumda olan kazazede ortalama 3 saniyede bir solunum gerçekleştiriyorsa durumu iyidir. Kalp masajı yapmanıza gerek yokturdur.

 

3. Trafik kazası sonrası olay yerinin değerlendirmesini yapan ilk yardımcı;

I. Olay yerini yeterince görünebilir biçimde işaretliyor,

II. Kıvılcım oluşturabilecek ışıklandırma veya çağrı araçlarının kullanılmasına izin vermiyor,

III. Birinci değerlendirme sonucu tüm uyaranlara karşı tepkisiz olduğu belirlenen kazazedeye şekerli içecekler veriyor.

Bu ilk yardımcı, yukarıdaki uygulamaların hangilerinde hatalı davranmıştır?

A) Yalnız I    B) Yalnız II   C) Yalnız III   D) I, II ve III

CevapC)Yalnız III; Bu soruda biraz düşünüldüğü takdirde kolayca cevaplanacak sorudur. Olay yerinin gerisine işaret levhaları konularak tekrar kazaya engel olmak amaçlanmaktadır. Bu cevabın içinde bir başka soruya da cevap vermiş olalım. Bu soruda birinci maddede belirtilen olay yeri belirtme hususu olay yerlerinin ilerisine ve gerisine konulan üçgen şeklinde reflektör adı verilen işaret çubuklarıdır. Bu reflektörler olay yerlerinden 30 metre gerisine ve ilerisine konulur. Bir başka soruda bu mesafe sorusu gelebilir cevabınız 30 metre olmalıdır. II.Madde de kıvılcım olacak şeyleri uzak tutmak yangın çıkmaması açısından önem arz etmektedir. Fakat III. Madde de verilen bilgi kazazedenin baygın olması göz önünde bulundurularak verilecek sıvı içecekler nefes borusuna kaçarak ölümüne sebep olabilir.

 

4. Bilincin kapalı olması durumunda dilin geriye kayması veya solunum yoluna yabancı cisim kaçması gibi nedenlere bağlı olarak solunum yolu tıkanabilir. Bu durumda kazazedenin boyun travması yoksa hava yolunu açmak için - - - - pozisyona getirilir.

Yukarıdaki açıklamada boş bırakılan yere hangisi yazılmalıdır?
A) şok
B) oturuş
C) yarı yüzükoyun-yan
D) baş geri-çene yukarı

CevapD)yarı yüzükoyun-yan; Kazazedenin vücudunda kırıklar olabileceği de düşünülerek çok fazla sarsmadan yapılabilecek en kolay hareket yana çevirmektedir.

 

5. Yetişkinlerde uygulanan temel yaşam desteğiyle ilgili olarak aşağıda verilenlerden hangisi doğrudur?

A) Göğüs kemiği 5 cm aşağı inecek şekilde kalp basısı uygulanması

B) Kazazedeye 30 kalp masajı yaptıktan sonra suni solunuma geçilmesi

C) Suni solunum yapmak için ilk yardımcının, kazazedenin ağzını kendi ağzınıniçine alacak şekilde yerleştirmesi

D) Her 3 kurtarıcı nefesten sonra, havanın geriye çıkmasına izin vermeden tekrar suni solunum yapılması

CevapC) Suni solunum yapmak için ilk yardımcının, kazazedenin ağzını kendi ağzınıniçine alacak şekilde yerleştirmesi; Bu tür sorularda şıklar arasında çok bilimsel olmayan mantık yürüterek aklınızda oluşturduğunuz cevap eğer soruyu ilk okuduğunuzda da size mantıklı geliyorsa çok bilimsel olamayan cevabı işaretleyin.

 

6. Aşağıdakilerden hangisi, solunum yolu tıkanıklığı olan bir kazazedenin tam tıkanma yaşadığını gösteren belirtilerden birisi değildir?
A) Konuşabilmesi
B) Renginin morarması
C) Nefes almasının durması
D) Acı çekip ellerini boynuna götürmesi

CevapA)Konuşabilmesi; Ehliyetaraba. com sitemize girdiyseniz şuan bu sayfadan sınava çalışıyorsanız sınav sonrasında tek yapmanız gereken tekrar sayfamıza girip sayfa sayesnde sınav korkunuzu yendiğinizi ve sayfamızdaki sorulara çalışarak başarıyla geçtiğinizi sizden sonraki adaylara söylemeniz olacaktır. Gelelim cevabın açıklamasına soruda belirtildiği gibi solunum yolu tıkanan bir insan nefes alamayan bir insanın birkaç kelime haricinde konuşması imkansızdır. Soruda dikkat edilmesi gereken nokta sorunun sonunda belirtilen değildir ibaresidir. Soruyu anladıktan sonra cevabı bulmakta zorlanmayacaksınız.

Çıkmış Ehliyet Sınav Sorular

K Kitapçığı Soru ve Cevapları için tıklayın

L Kitapçığı Soru ve Cevapları için tıklayın

M Kitapçığı Soru ve Cevapları için tıklayın

N Kitapçığı Soru ve Cevapları için tıklayın

 

Her yıl için yukarıda vermiş olduğumuz ehliyet sınav soruları size sınavın ne derece kolay olduğunu ispatlar niteliktedir. Çıkmış ehliyet sınav soruları her yıl için aynı maktıkta hazırlanmıştır. Vermiş olduğumu bilgilere dikkat ederek yukarıda vermiş olduğumuz çıkmış sınav sorularını rahatlıkla çözebilirsiniz. Yukarıda sadece 2018 yılına kadar soruların verilmesinin sebebi sınavda çıkacak sorular bir havuzda toplandığı için her yıl açıklanması durumunda soru seçeneği kalmayacağından dolayı Milli Eğitim Bakanlığı son yıllarda yapılan sınav sorularını açıklamamaktadır. Ehliyet sınavında toplamda 50 soru sorulmaktadır sınavda sadece 35 doğru yapmanız yeterli olacağından dolayı sınavda 70 puanda alan 100 puanda alan aynı ehliyeti alacak bunun için çok yüksek alamasanız üzülmeyin. Çok bilimsel soruları yapamasanız dahi mantık yürüterek cevaplayacağınız doğru yanıtlar sınavda başarılı olmanızda yeterli olacaktır. ehliyetaraba ailesi olarak sınavda başarılar dileriz...