Ehliyet Sınav Soruları 2021

Siz de bu sayfadan MEB Ehliyet sınav soruları 2021 bilgilerine ulaşabilir, deneme sınavlarını görüntüleyebilir ve ehliyet e-sınavına hazırlık yapabilirsiniz.

Ehliyet Sınav Soruları 2021

Sınav sisteminde yapılan değişiklikle e-sınav olarak sınavlar yazılı değil de elektronik ortamda yapılması kararı alındı. Bu sayede ehliyet alacak adaylar sınava girdikten hemen sonra sınav yapılan ortamdan çıkmadan sınav sonuçlarını alabilecekler. Eski sistemde sınav yapıldıktan sonra açıklanması 2 haftayı bulmaktaydı. Bu sebepten dolayı direksiyon sınavlarının tarihlerini kaçırıp bir sonraki direksiyon sınavlarına girmek için uzun süre beklemekteydiler. Buda ehliyetlerine geç kavuşmalarına sebep olmaktaydı. Ehliyet sınavında ehliyet sınav soruları 2021 ilk yardım 12 soru, trafik ve çevre 23 soru, araç tekniği 9 soru ve trafik adabı 6 soru olmak üzere toplamda 50 soru gelmektedir. Ehliyet sınav soruları sınav yapıldıktan sonra sınavı yapan MEB tarafından açıklanmaktadır. Fakat son zamanlarda sınav soru çeşidi kalmadığı için MEB sınav sorularını yayınlamamaktadır. Ehliyet sınavları yeni güncellemeyle birlikte 2 ayda bir yapılan sınavlarda değişiklik yapılarak e-sınav sistemine geçilerek her ay yapılmasında karar alınmıştır bu sayede ehliyet sahibi olmak isteyen sürücü adayları daha kısa sürede sürücü belgesi sahibi olmaktadırlar.


Ehliyet Sınav Soruları 2021

 

E-sınavınde 50 soru için sisteminde toplamda 50 soru sorulmaktadır. Eski sistemde yazılı yapılan sınavlarda 60 dakika verilmekteyken tam aksine e-sınav sistemi 45 dakika süre tanınmaktadır. Aşağıdaki son yılın çıkmış sorularını çözerek sınavda çıkabilecek soruları çözmüş olursunuz çünkü ehliyet sınavlarında çok fazla soru çeşidi olmadığı için aynı soruların benzerleri gelmektedir. Sınav öncesinde sürücü kursunda alınan eğitimler ve çıkmış soruları çözerek yeterli puan alabilirsiniz. E-sınav sisteminde toplamda ehliyet sınav soruları 2021 yılında 50 soru 100 tam puana denk gelmektedir. Bu sınavdan 35 doğru yapmanız durumunda her soru 2 puan olarak hesaplandığından dolayı 70 puan aldığınız durumda sınavdan başarılı sayılırsınız direksiyon sınavı için eğitimlerinize başlayabilirsiniz. Bu eğitimleri sınavınız yapılmadan da alabilirsiniz bu sayede e-sınavdan başarılı olduğunuz durumda en yakın direksiyon sınavına girebilirsiniz.

K Kitapçığı Soru ve Cevapları için tıklayın

L Kitapçığı Soru ve Cevapları için tıklayın

M Kitapçığı Soru ve Cevapları için tıklayın

N Kitapçığı Soru ve Cevapları için tıklayın

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Ehliyet sınavında yanlışlar doğruyu götürüyor mu?


Ehliyet Sınavına Nasıl Çalışılır?

 

Ehliyet sınavı ilk yardım, trafik ve çevre, motor ve araç tekniği ve trafik adabı olmak üzere 4 başlık atında yapılmaktadır. Bu konulardan biri olan ilk yardım sınavına çalışırken tekrar tekrar test çözmenizi tavsiye ederiz fakat sınava yakın zamanda tekrar etmeniz size fayda sağlayacaktır. Ezbere dayalı bilgi olduğundan dolayı en ufak karıştırmanız bütün konuyu karıştırmanıza sebep olabilir. İlk yardım sınavında yorum yapmanızda zor olacağından dolayı bol bol test çözmenizin yanı sıra sınava yakın zamanda tekrar etmenizi tavsiye ederiz. Motor ve araç tekniği kısmında sizden araç tamircisi kadar bilgi değil de aracın genel motor parçalarını bilmenizi istemektedir. Bu bilgi aracınızın ani durumda arıza vermesi durumunda ustanızı aramadan önce ufak kontrolleri yapabilmeniz için bu eğitim verilmektedir.

İlgili Konu:  2021 Ehliyet Sınav Tarihleri (yazılı ve direksiyon)

Onarım yapamadığınız durumda ustanızı aradığınız zaman size neler yapmanız gerektiğini tarif edebilmesi için belli başlı parçaları bilmeniz gerekmektedir. Trafik adabı ise trafikte hoşgörülü olmanız için verilen eğitimdir. Trafikte anlayışlı ve hoşgörülü olmanız gerekmektedir. Çok dikkatli bir şoför olabilirsiniz olması gerekende budur zaten fakat insanlar ufak hatalar yapabilir bu hatayı yapan sizde olabilirsiniz o anda karşınızdaki sürücü dikkatiyle sizin hatanızı kapatabilir bunu tatlı dille uyarmanız gerekmektedir. Kötü söz argo kelimeler trafikte huzurun bozulmasına buda daha çok hata yapılmasına sebep olmaktadır. Trafik adabında bir diğer konu ise sabırlı olmaktır. Bu tür hoşgörü ile alakalı konulardan sorular gelmektedir. İyi niyetli sürücü adayları bu kısma çalışmasalar dahi kolaylıkla soruları cevaplayabilmektedir.

Ehliyet sınavına nasıl çalışılır sorusuna en önemli yanıt bol bol çıkmış soruları çözmelisiniz. MEB tarafından yapılan bu sınavda soru çeşidi çok fazla olmadığından çıkmış soruları bol bol çözerek sınavda kesinlikle başarılı olacaksınız. Çıkmış soruları çözdüğünüz zaman sınavda 45 dakikalık zamanı doldurmadan sınavınızı rahatlıkla tamamlamış olursunuz. Ehliyet sınav soruları genellikle benzerden ziyade aynı sorular sorulmaktadır. Soruyu gördüğünüz zaman direk cevap odaklı olmayın soruyu yine de tam okuyup anlayıp cevaplayın ezbere soruya baktığınız zaman sorudaki en ufak değişiklik farklı cevap olmasına sebep olabilir buda o soruyu yanlış cevaplamanıza sebep olabilir.


Ehliyet Sınav Sonuçları Ne Zaman Açıklanır?

Yazılı sınav yapıldığı dönemde yaklaşık 15 günü bulan sınav açıklanma süresi e-sınavla birlikte sınavınızın bittiği andan itibaren  dakika içerisinde sınava girdiğiniz salonda açıklanmaktadır. Sürücü adayları için çok büyük kolaylıktır eskiden sınav sonuçları e devlet sistemi üzerinden çok uzun zamanda açıklanmaktaydı bu sebepten dolayı sürücü adayları direksiyon sınavını kaçırıp bir sonraki sınav tarihini beklemekteydi. Sitemizi takip ederek tüm güncel sınav sorularına ulaşabilir, testleri görebilir ve sınava hazırlık yapabilirsiniz.