Ehliyet Sınav Tarihleri 2020 (Yazılı ve Direksiyon Sınavı)


Ehliyet Sınav Tarihleri 2020 (Yazılı ve Direksiyon Sınavı)

Türkiye genelinde alınan karar ile e-sınav sistemine geçilmiştir. Artık merkezi ehliyet sınavları yerine ehliyet sahibi olmak isteyen sürücü adayları elektronik ehliyet sınavına girecektir. Ehliyet sınav tarihleri 2020 yılında yapılacak sınavlar hakkında aşağıdaki yazımızda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ehliyet Sınav Tarihleri 2020 (Yazılı ve Direksiyon Sınavı)

Ehliyet döneminde yeni döneme geçilmiştir. Motorlu taşıt kullanıcı adayları artık sınavlara yazılı olarak değilde e-sınav olarak elektronik ortamda girecekler. Sonuçlar daha çabuk açıklanacak ve ehliyet alma işlemi aylarca sürmeyecektir.
Ehliyet sahibi olmak isteyen vatandaşlarımız öncelikle bir sürücü kursu ile anlaşma yapıp başvuru yapması gerekmektedir. Sürücü adayları kayıt oldukları sürücü kurslarında öncelikle teorik eğitim almaktadır. Ardından sürücü adayı başvuru yaptığı bölgedeki e-sınav merkezlerinden sınava girmektedir. Ehliyet sınav tarihleri 2020 yılında sürücü adayı kayıt olduğu sürücü kursundan gerekli eğitimi aldıktan sonra 15-20 gün civarında bir süre içerisinde sınava girmektedir. Girdiği sınavdan başarılı olan sürücü belgesi adayları daha sonrasında direksiyon sınavına girmektedir.

Ehliyet Sınav Tarihleri 2020

Not:Ehliyet sınavlarında yeni döneme geçilmesinin ardından e-sınav yani elektronik ortamda yapılan sınavlar her ay içerisinde olmaktadır. Sınavda başarısız olan adaylar bir sonraki ay yapılacak olan sınava girebilirler. Ehliyet sınavı ne zaman sorusunun asıl cevabı bölgesel olarak farklılık göstermektedir. Bölgesel olarak oluşan talebe göre sınav yapılmaktadır. Talep az olması durumunda talep olan bölgelerde sınava girebilirsiniz.
E sınava girmek isteyen sürücü adayları sınava girebilmek için giriş belgesi almaları gerekmektedir. Sınav giriş belgesi sınava girecek adayın fotoğrafı olup belgede sürücü adayının salon ve kimlik bilgileri yer almaktadır. Salon bilgileri kısmında sınava gireceği binanın adresi sınav salonu bilgileri yer alacaktır. Sınav giriş belgesi bağlı olduğunuz sürücü kursu tarafından hazırlanmaktadır. 

Elektronik sınava girenler direksiyon sınavına ne zaman girebilir?

E-sınav tamamen elektronik ortamda yapılmaktadır. Girdiğiniz sınav sonucu sınava girdiğiniz binada hemen açıklanmaktadır. e-sınavdan başarılı olan adaylar ortalama 2-3 hafta içerisinde direksiyon sınavına girebilirler.

Direksiyon sınav sonuçları direksiyon sınavınızı başarı ile bitirmenizin ardından hemen açıklanmaktadır. Direksiyon sınavındayken şoför koltuğundan alınırsanız sınavınız başarısız sayılmıştır. 

Ehliyet almak için gereken belgeler

-Nüfus cüzdanı fotokopisi

-4 adet biyometrik fotoğraf

-Sürücü olur sağlık raporu

- Adli sicil kaydı(e- devlet üzerinden alınabilmektedir)

-Öğrenim belgesi(Diploma, Geçici belge, Tasdikname veya öğrenci belgesi)


Ehliyet sınav ücretleri ne kadar 2020

Ehliyet sınavına yönelik Milli Eğitim Bakanlığına ödenen iki başlık altında ücret bulunmaktadır. Bu ücretlendirmeler teorik sınav ücreti yeni sistemde elektronik sınav ücreti ikincisi ise direksiyon sınav ücretidir. Teorik sınav ücreti 100 TL iken, direksiyon sınav ücreti 120 TL olması beklenmektedir.

Ehliyet sınavında hangi derslerden soru sorulmaktadır

Ehliyet sınavında 4 farklı dersten toplamda 50 soru gelmektedir. Bu sorular;

-Trafik ve çevre dersi 23 soru

-İlk yardım dersi 12 soru


-Araç tekniği dersi 9 soru

-Trafik adabı dersi 6 soru

Sınavdan Geçmek İçin Kaç Puan Almak Gerekir

Ehliyet sınavı 100 puan üzerinden değerlendirilmektedir. Her doğru cevap için 2 puan gelmektedir. 50 sorudan minumum 35 doğru yapmış olmanız gerekmektedir. Yani en az 70 puan almış olmanız gerekmektedir. Yapmış olduğunuz yanlış cevaplarınız doğru cevaplarınızdan götürmeyecektir. Kararsız kaldığınız konularda soruları boş bırakmamanızı öneririz. Sınavlarda başarılı olan adaylar stajyer ehliyet almaya hak kazanırlar.

Stajyer Ehliyet Nedir

Stajyer ehliyet uygulamasında sürücü adayının 2 yıl içerisinde 75 ceza puanına ulaşmamış olması gerekmektedir. Bu ceza puanına ulaşan sürücülerin sürücü belgelerine el konulmaktadır. Tekrar sürücü belgesine sahip olmak isteyen vatandaşlar tekrar sürücü kursuna yazılarak tekrardan sürücü belgesi almaları gerekmektedir. 

Ehliyet sınav tarihleri 2020 yazımızda sınava girecek sürücü adayları sınava girmeden önce sınava çalışma stili olarak ağırlıklı olarak çıkmış sorulara çalışmalarını öneriririz. Ehliyet sınavında çok fazla soru çeşidi olmadığından dolayı çıkmış sorulara çalışan sürücü adayı kolaylıkla sürücü belgesi sahibi olabilmektedir. Sizi zorlayan kısım direksiyon sınavı olacaktır sürücü kursunun size vermiş olduğu eğitimler sonrasında kolaylıkla sürücü belgesi sahibi olabilirsiniz.


ilginizi çekebilir:

 

 

ehliyet için sağlık raporu nasıl alınır

ehliyet yenileme için gerekli evraklar 2020

 

 

Ehliyet yenileme randevu alma
 
YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • eyupcan arpacı 1 yıl önce yorumlandı

   arkadaslar sınav zor calısın

  
  
  Ehliyet Araba Ehliyet Araba
  2020 © Ehliyet Araba - Ehliyet Sınavı, Trafik Cezaları 2020