Ehliyet Sınavı Nasıl Olacak 2021

Bu sayfamızda ehliyet sınavı nasıl olacak 2021 yılında diye merak edenler için yol gösterici içerikleri hazırladık.

Ehliyet Sınavı Nasıl Olacak 2021

 Ehliyet sahibi olmak isteyen kişilerin başvurduğu ehliyet sınavı nasıl olacak 2021 diye merak edenlere bu sayfamızı hazırladık. Ehliyet sınavı yazılı mı, test mi olacak? Ehliyet sınavı bilgisayardan mı yapılacak, e-sınav nasıl yapılıyor ve hangi tarihlerde oluyor. İşte ehliyet sınavına girecek kişilerin bilmesi gereken gerekli konular.

Ehliyet Sınavı Nasıl Olacak?

Ehliyet sınavlarına getirilen yeni düzenleme ile birlikte adaylar bilgisayar üzerinden e-sınava katılarak ehliyet almaya hak kazanıyorlar. Ehliyet sınavları bilindiği gibi bazı dönemlerde yapılmaktadır. Bu tarihleri beklemek yerine kursiyerler elektronik ehliyet sınavı için randevu alarak sınava girmeye hak kazanıyor. Eğer kursiyer sınavda başarısız olursa yeni sınav içinde 15 gün beklemesi gerekmektedir yani bir sonraki randevu 15 gün sonraya veriliyor. Aday 45 gün içerisinde yeniden sınava girmezse 1 hakkı yanmış olarak sisteme işleniyor. Bundan dolayı eğer ilk sınavda kazanamamışsanız ehliyet sınav soruları sitemiz üzerinden testleri çözerek sınava hazırlanın ve yeni sınava girin. Bu durum zamandan tasarruf yapmanız için oldukça etkili olacaktır. 

Online Ehliyet Sınavı Nasıl Yapılıyor?

 

E-sınav, basılı bir evrak yada kalem gibi şeyler olmaksızın her türlü işlemin donanımlı bilgisayarlar aracılığıyla yapıldığı sınavlardır. E-ehliyet sınavına girebilmeniz için 100 TL sınav giriş ücretini Ziraat Bankası, Halkbank yada Vakıfbank'a yatırmanız gerekmektedir. Online ehliyet sınavına girebilmek için sürücü kursunun vereceği teorik eğitimi tamamlamış olmanız gerekmektedir. E-ehliyet sınavı şuan tüm illerde uygulanmaktadır. Diğer yandan online ehliyet sınavına giriş hakkının da en fazla 4 olduğunu, 4 sınavda başarısız olan adayların tekrardan kayıt yaptırması gerektiğini de belirtelim.

E-sınav randevu tarihleri de sınavdan en az 3 gün önce değiştirilebilir. Elektronik ehliyet sınavında 12 İlk Yardım, 9 Motor, 23 Trafik ve 6 Trafik Adabı sorusu yöneltilmektedir. Toplam 50 sorunun sınav süresi ise 45 dakikadan oluşmaktadır. Normal yazılı sınavlarda ise sınav süresi 60 dakikadır. E-sınavda fazla vakit gerektirmediğinden dolayı en fazla sınav süresi 45 dakika olarak belirlenmiştir. Adaylar sınavı başarılı olarak geçebilmeleri için sınavda en az 70 puan alması gerekmektedir. E-sınava girebilmek için sınav giriş belgesi ve kimlik belgenizi yanınızda bulundurmanız gerekmektedir. E-sınavda sınava geç kalmanız halinde eğer sizden önce çıkan bir aday olursa sınava alınmazsınız. Siz sınav yerine en az yarım saat önceden gelerek işinizi garantiye alabilirsiniz. E-sınavda 4 hakkını dolduran kursiyerler kurstan kayıtlarını sildirmek zorundadır. E-sınava katılan bir aday tekrardan teorik sınava geçiş yapamaz. Özel MTSK müdürlüklerine kayıt olarak verilecek dersleri tamamlayan kursiyerler ve halen teorik sınav sorumluluğu bulunan kişiler e-sınava girmek için başvuru yapabilir.


E-sınavlar haftanın her günü yapılabilmektedir ancak sınav kaydını sürücü kursundaki derslerinizi tamamladıktan sonra yapmalısınız. MEB tarafından sınavlarda yapılan ehliyet sınav sorularını sitemiz üzerinden çözerek sınava kolaylıkla hazırlanabilirsiniz. Ehliyet sınavı nasıl olacak 2021 diye merak edenlere bu sayfamızı hazırladık.

Önemli sayfalar:
Ehliyet sınav tarihleri 2021

Ehliyet Sınavında Kaç Soru Var?