Ehliyet Sınavında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Günümüzde ehliyet sahibi olabilmek için, öncelikle milli eğitim bakanlığının hazırlamış olduğu yazılı sınavdan başarılı olmamız gerekmektedir. Ehliyet alabilmek için yazılı sınavından 70 ve üstü puan almak şarttır. Ehliyet sınavınızı kazanabilmeniz için, dikkat etmeniz gereken bütün hunsurlar bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır.

Ehliyet Sınavında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Ehliyet sahibi olabilmek için, öncelikle yerine getirmeniz gereken hususlar vardır. Ehliyet sahibi olabilmek için yapmanız gereken ilk şey aile hekiminize giderek bir sağlık raporu almanız gerekmektedir. Sağlık raporu alırken renk körlüğü testi uygulanmamaktadır. Çünkü renk körlüğü ehliyet almaya engel değildir. Sağlık raporunuzu aldıktan hemen sonra bir sürücü kursu ile anlaşarak kayıtınızı yaptırmanız gerekmektedir. Kurs seçimi yaparken araştırma yapmanızı tavsiye ederim, çünkü bazı kurslar gerçekten sizlere pişmanlık vermektedir. Pişmanlık duymamak için bildiğiniz ve güvendiğiniz ehliyet sürücü kurslarını tercih etmeye özen gösteriniz. Ehliyet sahibi olabilmek için yazılı sınavı kazanmanız şarttır. Ehliyet sınavında dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir? ehliyet alma şartları nelerdir? ehliyet alabilmek için hangi evraklar gerekir hepsi ve daha fazlası haberimizin devamında.
Ehliyet Sınavında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ehliyet alabilmenin yolu yazılı sınavda başarılı olmaktan geçmektedir. Yazılı sınavdan başarısız olan birisi kesinlikle direksiyon sınavına hak kazanamaz. Direksiyon sınavına hak kazanabilmek için yazılı sınavdan başarılı olma şartı vardır. Aracı cok iyi kullanıyorsunuzdur belki ama soruları anlamadığınız için sınavı kazanamıyorsunuz diyelim, bu durumda ehliyet alabilmeniz mümkün değildir. Ehliyet sınavında dikkat etmeniz gereken önemli hususlar bulunmaktadır. Ehliyet sınavında dikkat edilmesi gereken şeylerin başında yazılı sınavda sakin olmak gelmektedir. Genelde heyecan yapanlar bildikleri soruları bile yanlış yapabilmektedir. Bu yüzden sınavda sakin olmanız dikkat etmeniz gereken en önemli şeydir. Unutmayın arkadaşlar tekrarı olan şeylerden korkmayınız, sonuçta birinci sınavda başarısız olsanız bile ikinci sınav hakkınız var. Bunu düşünmek sizi sınavda biraz daha rahatlatacaktır. Daha sonra soruları dikkatli okuyarak, bütün dikkatinizi sınava vermelisiniz. Sorular aslında çok zor değil birazcık mantığınızı ve bildiklerinizi kullanırsanız kesinlikle başarılı olabileceğiniz bir sınavdır. Sınavda zamanım yetmeyecek diyede kendinize heyecan yaratmayın, çünkü sorular çok kısa ve anlaşılır şekilde geliyor. Soruları dikkatlice okuyarak dikkatinizi verirseniz eğer kesinlikle başarılı olacaksınızdır. Ehliyet sınavından başarılı olabilmek için 50 sorudan 35 doğru yaparak en az 70 puan almanız gerekmektedir. Ehliyet sınavından başarılı olan adaylar direksiyon sınavına girmeye hak kazanacaklardır. Direksiyon sınavında dikkat etmeniz gereken önemli hususları detaylıca anlatacağım. Öncelikle sınav esnasında olabildiğince sakin ve soğuk kanlı olmalısınız. Çünkü birçok sürücü adayı heyecanı yüzünden panik yaparak sınavda hatalar yapmaktadır. Sınav başından sonuna kadar sakinliğinizi ve soğuk kanlılığınızı koruyunuz. Sınav başlamadan önce arabaya biner binmez emniyet kemerinizi takınız ve aynalarınızı, koltuğunuzu kendinize göre ayarlayınız. Heyecandan emniyet kemerini takmadan sınava başlarsanız anında sınavdan başarısız olarak ayrılırsınız. Direksiyon sınavında herkesin en büyük hatası gereksiz heyecan yapmasıdır. Onun haricinde sakinliğinizi koruyarak sınava girerseniz başarılı olmanız kaçınılmazdır.

Ehliyet Sınav Sonucu Nereden Öğrenilir?

Ehliyet sınavları elektronik ortamda yapılmaktadır. Eskiden sınavlar ösym tarzında kağıtlara işaretlenerek yapılmaktaydı. Sonuçlar ise vermiş olduğunuz cevaplar hesaplandıktan sonra sisteme giriliyor ve sonucuzunu öğreniyordunuz. Ama şuan günümüzde sınavları okullarda tabletlerde oluyorsunuz. Sınavınızı bitirir bitirmez aşağıdaki cihaza T.C Kimlik Numarınızı girerek sonucuzunu öğrenebilirsiniz. Ehliyet sınav sonuçları, sınavınız biter bitmez açıklanmaktadır.

Ehliyet Alabilmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Ehliyet alabilmek için en başta yapmanız gereken şey bütün evrakları tamamlamak olacaktır. Çünkü evraklarınızı tamamlamadan ehliyetinizi almanız mümkün değildir. Ehliyet yazılı sınavından ve direksiyon sınavından başarılı olduktan sonra, gereken evrakları hazırlayarak ehliyetinizi alabileceksiniz. Ehliyetinizi alabilmeniz için gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

1- KİMLİK BELGESİ
2- SÜRÜCÜ SERTİFİKASI
3- ÖĞRENİM BELGESİ
4- 1 ADET BİYOMETRİK FOTOĞRAF
5- KAN GRUBU BELGESİ
6- ADLİ SİCİL BELGESİ
7- SÜRÜCÜ SAĞLIK RAPORUNUZ
8- SÜRÜCÜ BELGESİ DEĞERLİ KAĞIT VE HARÇ BEDELİ VAKIF PAYI


Not: Sürücü belgeniz ve adli sicil belgeniz başvuru yaptığınız zaman sistemden kontrol edilmektedir.

Evet arkdaşlar sizde yukarıda belirttiğim hususlara dikkat ederek sınavdan başarılı olabilirsiniz. Sınavdan başarılı olduktan sonra hazırlamanız gereken belgeleride hazırlayarak ehliyetinizi alabilirsiniz. Merak ettiğiniz bütün soruları yorum kısmında belirtmeyi unutmayınız.

Paylaş: