Ehliyet Sınavından Kaç Puanla Geçilir

Ehliyet sınavından geçmeden direksiyon sınavına girmeye hak kazanamazsınız. Günümüzde en çok merak edilen ve araştırılan konuların başında gelen ehliyet sınavından kaç puanla geçilir sorusunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

Ehliyet Sınavından Kaç Puanla Geçilir

Ehliyet sınavları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanarak yapılmaktadır. Ehliyet sınavında olabildiğince sakin olmanız oldukça önemlidir. Çünkü birçok sürücü adayı aşırı heyecan sebebiyle sınavda soruları yanlış yapmaktadır. Ehliyet sınavına hazırlanırken daha önce çıkmış soruları çözerek çalışmanız oldukça faydalı olacaktır. Çünkü sınavda önceki yıllardan sorular oldukça sık şekilde gelmektedir. Ehliyet alabilmeniz için öncelikle bağlı bulunduğunuz aile hekimliğine giderek bir sağlık raporu almanız gerekmektedir. Eskiden ehliyet için sağlık raporu alırken renk körlüğü testi yapılmaktaydı. Ancak günümüzde böyle bir durum söz konusu değil çünkü renk körü olmak ehliyet almanıza kesinlikle engel değildir. Ancak gözünüde problem olduğu tespit edilirse aile hekiminiz tarafından heyete yönlendirilebilirsiniz. Heyetten çıkacak rapora göre ehliyet başvurunuzu yapabilirsiniz. Sağlık durumunda herhangi bir problem bulunmayanlar kendilerine uygun bir kurs bularak kayıt yaptırmalıdır. Daha sonra ise ehliyet sınavı olacağınız tarihi beklemelisiniz. Günümüzde en çok merak edilen ve araştırılan konuların başında gelen ehliyet sınavından kaç puanla geçilir ? Sorusunun yanıtına haberimizin devamında ulaşabilirsiniz. 

 

Ehliyet Sınavından Kaç Puanla Geçilir ?

 

Ehliyet sınavından gereken puanı alamazsanız eğer direksiyon sınavına girmeye hak kazanamazsınız. Ehliyet sınav soruları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanarak yapılmaktadır. Sınava hazırlanırken kurstan aldığınız kitap yerine internetten çıkmış soruları çözmeniz sizin için daha faydalı olacaktır. Çünkü sınavda daha önceden çıkmış sorulardan sık sık gelmektedir. Eskiden sınavlar ÖSYM sınavı gibi kitapçık ile yapılmaktaydı. Ancak günümüzde sınavlar elektronik ortamda yapılmaktadır. Sınavdan çıkar çıkmaz aşağıdaki sınav sorgulama sisteminden sınav sonucunuzu öğrenebilirsiniz. Ehliyet sınavında toplam 50 soru sorulmaktadır. Sınav soruları trafik, ilk yardım, motor ve trafik adabı olarak dağılım göstermektedir. Ehliyet sınavından kaç puanla geçilir, ehliyet sınavından geçebilmeniz için en az 35 soruyu doğru cevaplayarak 70 puan almanız gerekmektedir. Toplamda 50 soru olduğu için her soru 2 puan olarak değerlendirilmektedir. Ehliyet sınavından başarılı olan sürücü adayları ikinci sınav olan direksiyon sınavına girmeye hak kazanırlar. Direksiyon sınavına tabi tutulan sürücü adayları gereken parkurları geçerek başarılı olurlar ise ehliyet almaya hak kazanırlar. Direksiyon sınavında başarısız olan sürücü adaylarının en büyük düşmanı aşırı heyecandır. Heyecan yapmadan sakin bir şekilde direksiyon sınavına giren sürücü adaylarının daha başarılı olduğu görülmektedir. Sınav esnasında heyecan yapmadan gerekenleri sakince yaparsanız çok kolay bir şekilde ehliyetinizi alabilrisiniz. 

 

İlgili Haber: Engelli Ehliyeti Nasıl Alınır 2021

 

Ehliyet Sınavında Her Soru Kaç Puan ?

 

Ehliyet sınavında çözdüğünüz her soru oldukça önemlidir. Çünkü gereken standartın altında kalırsanız sınavdan başarısız olursunuz. Sınav esnasında olabildiğince sakin ve soğuk kanlı olarak soruları cevaplayınız. Böylelikle soruları doğru anlayarak doğru yapma ihtimaliniz yükselecektir. Ehliyet sınavına hazırlanırken daha önce çıkmış soruları bularak onları çözmeniz baya faydalı olacaktır. Sorular genelde bir önceki soruların aynısı yada benzeri şeklinde gelmektedir. Ne kadar çok soru çözerseniz sınavdan başarılı olma oranınız o derece yükselir. Ehliyet sınavında toplam 50 soru sorulmaktadır ve her soru 2 puandır. Sınavdan başarılı olmanız için en az 35 soruyu doğru cevaplayarak 70 puan almalısınız. 70 puanın altında alanlar bir sonraki sınava girmelidir. Ehliyet sınavına girme hakkı ise 4' tür. 4 defa üst üste bir sınavdan başarısız olan adaylar yeniden kursta dosya actırarak ücret ödemesi gerekir. 70 puanın üstünde alanlar ise direksiyon sınavına girmeye hak kazanırlar. Direksiyon sınavından başarılı olan sürücü adayları ise ehliyet almaya hak kazanırlar. 

 

Ehliyet Sınavında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Ehliyet sınavına girmeden önce bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken çok önemli hususlar bulunmaktadır. Öncelikle birçok sürücü adayının sınavdan başarısız olma sebebinin aşırı heyecandan kaynaklandığını bilmelisiniz. Sınav esnasında olabildiğince sakin olarak soruları soğuk kanlı bir şekilde cevaplamalısınız. Sınav esnasında heyecan yapmayan sürücü adayların heyecan yapan sürücü adaylarına göre daha başarılı olduklar gözlenmiştir. Ayrıca gereksiz yere korku yapmanıza gerekte yok en kötü ihtimalle sınavdan başarısız olsanız bile sınavın tekrarı olduğunu unutmayınız. Direksiyon sınavına girecek sürücü adaylarının ise aracı kaldırmadan önce emniyet kemerine dikkat etmesi oldukça önemlidir. Birçok sürücü adayı aşırı heyecan sebebiyle emniyet kemerini takmadan aracı hareket ettirdiği için sınavdan başarısız olmaktadır. Direksiyon sınavında kırmızı ışıklara da çok dikkat etmelisiniz. Bu saydığım şeylere biraz dikkat ederek ehliyetinizi çok rahat bir şekilde alabilirsiniz. 

 

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA.

Paylaş: