Ehliyet Sınavından Kaç Puanla Geçilir 2021

Ehliyet sınavları Milli Eğitim Bakanlığı Tarafından hazırlanarak düzenlenmektedir. Sürücü adayları ehliyet sınavından başarılı olabilmesi için, sorulan 50 sorudan en az 35 tanesini doğru cevaplamalıdır. Bugün sizler için ehliyet sınavından kaç puanla geçilir 2021 konusunu araştırıp derledik.

Ehliyet Sınavından Kaç Puanla Geçilir 2021

Ehliyet almak isteyen sürücü adayları, yasalarca belirlenmiş olan şartları taşıyor olmak zorundadır. Sürücü adaylarında aranan en temel şart ise, yaştır. Eğer bir sürücü adayının yaşı ehliyet almak için uygun değil ise, sürücü kursuna kayıt yaptıramaz. Kursa kayıt yaptıran sürücü adayları ise teorik derlser almaya başlarlar. Teorik eğitimlerin tamamının amacı sürücü adayının gireceği sınavda başarılı olmasını sağlamaktır. Bu nedenle iyi bir sürücü kursu adayın başarısı için üzerine düşen görevi yapması gerekir. Sürücü adayının ise, kendisine verilen bu teorik eğitimlerde başarıyı kazandıracak şekilde hazırlıklı olması önemlidir. Bir sürücü adayının ilk kez teorik sınava gireceğini düşündüğümüzde ise merak ettiği tek şey sınavdan kaç puan alması gerektiğidir. Bugün sizler için, ehliyet sınavından kaç puanla geçilir 2021 konusunu araştırıp derledik. İşte detaylar.

Ehliyet Sınavından Kaç Puanla Geçilir 2021

Bir sürücü adayının ehliyet alabilmesi için, öncelikle bir sağlık raporu alması gerekiyor. Sağlık raporunu ise, bağlı bulunduğunuz aile hekimliğine müracaat ederek alabilirsiniz. Raporunu alan sürücü adayları, gereken evrakları hazırlayarak bir sürücü kursuna kayıt yaptırmalıdır. Sürücü kursundan gerekli dersleri alan adaylar sınava tabi tutulurlar. Ehliyet sınavları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanıp düzenlenmektedir. Günümüzde birçok sürücü adayı ehliyet sınavından kaç puanla geçilir sorusuna yanıt aramaktadır. Ehliyet sınavından kaç puanla geçilir 2021 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanıp düzenlenen sınavdan, sürücü adaylarının en az 70 puan alması gerekmektedir. Ehliyet yazılı sınavında adaylara toplamda 50 soru sorulmaktadır. Her soru 2 puan olduğundan, sürücü adaylarının yazılı sınavdan en az 35 soruyu doğru cevaplaması gerekiyor. Yazılı sınavdan başarılı olan sürücü adayları daha sonra direksiyon sınavına girmeye hak kazanırlar. Direksiyon sınavından başarılı olan sürücü adayları, artık ehliyet almaya hak kazanmış demektir. Son olarak adaylar kendilerinden istenen ehliyet harç ücretini yatırmalıdır. Harç ücretini yatırdıktan sonra, gerekli evrakları hazırlayarak randevu almalısınız. Sürücü adaylarının ehliyet kurslarına yazılmak için hazırlaması gereken evrakları aşağıda belirttik.

İlgili Haber: Ehliyet Sınavında Dikkat Edilmesi Gerekenler 2021

Ehliyet İçin Gerekli Evraklar 2021

Ehliyet almak isteyen sürücü adayları, kendilerinden istenilen evrakları eksiksiz olarak hazırlamak zorundadırlar. Bugün sizler için ehliyet için gerekli evrakları araştırıp derledik:

* Nüfus cüzdanı,

* 2 Adet biometrik fotoğraf,

* Öğrenim durum belgesi,

* Sağlık raporu,

* Adli sicil kaydı,

* Kan grubu kartı

Sürücü kursuna kayıt olmak isteyen adaylardan istenilen evraklardır. 

Hangi Alanlardan Kaç Soru Var?

Ehliyet sınavlarında başarı gösterebilmeniz için, sorulan 50 sorudan 35'ine doğru yanıt vermeniz gerekiyor. Bu sorular 4 şıklı olarak karşınıza çıkamktadır. Soruların kategorileri ise 12 ilk yardım, 9 araç ve motor tekniği, 6 trafik adabı, 23 çevre ve trafik bilgisi olarak ayrılıyor. Tüm soruların puan değerleri 100 puandır ve 70 puan almanız sınavda başarılı olduğunuz anlamına gelmektedir.

Ehliyet Sınavı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Ehliyet sınavlarının puanlama sistemi konusunda merak edilen bazı sorular bulunuyor. Ehliyet sınavı hakkında sıkça sorulan sorular:

* Sınav süresi 1 saattir,

* Yanlışlarınız doğrularınızı götürmeyeceğinden, tüm soruları yanıtlamalısınız,

* Sınavda en az 35 soruya doğru yanıt vererek 70 puan almalısınız,

* Sınavda toplamda 50 soruya yer verilmektedi ve sorular 4 şıklıdır,

* Ehliyet yazılı sınavından kalırsanız en fazla 4 defa sınava girme hakkınız olacaktır,

* Ehliyet sınavları yılın belirli dönemlerinde düzenlenmektedir. Sınavlara katılmak için sürücü kursuna başvurmalısınız,

* Yazılı sınav katılım ücretinizi sürücü kursunuza veya bankalara yatırmalısınız,

* Ehliyet sınavına katılım tarihiniz belirlendikten sonra, sınav tarihinde değişiklik yaptıramazsınız,

* Sınav günü mutlaka sınav yerinde hazır bulunmalısınız. Sınava girmezseniz o sınav hakkınız yanacaktır,

* Sınavda hangi alandan kaç soruya doğru yanıt verdiğinizin bir önemi yoktur. Toplamda 35 soruya doğru yanıt vermeniz yeterli olacaktır.

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyek ehliyet sınavından kaç puanla geçilir 2021 konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!