16 Yaşında Hangi Ehliyet Alınır

Ehliyet almak isteyen kişide aranan ilk şart yaştır. 16 yaşında hangi ehliyet alınır ? Sorusunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

16 Yaşında Hangi Ehliyet Alınır

Ehliyet almak isteyen kişinin gereken şartları taşıyor olması gerekir. Ehliyet almak isteyen kişide aranan ilk şart yaştır. Yaş sınırına uymayan kişilerin ehliyet alması imkansızdır. Ehliyet alabilmeniz için sağlığınızda herhangi bir problem olmaması gerekmektedir. Ehliyet sağlık raporunuzu bağlı bulunduğunuz aile hekimine giderek alabilirsiniz. Eskiden ehliyet alacak kişiye renk körlüğü testi yapılmaktaydı, ancak günümüzde böyle bir test yapılmamaktadır. Çünkü renk körlüğü ehliyet almak için bir engel değildir. Ancak gözünüzde herhangi başka sorun tespit edilirse aile hekimi sizi heyete yönlendirecektir. Heyet raporunuzun olumlu çıkması durumunda ehliyetinizi almak için bir sürücü kursuna kayıt yaptırmalısınız. Sürücü kursu ararken bir kaç kursu araştırarak kendinize en uygun kursu seçmeniz oldukça önemlidir. Sürücü kursunuza almak istediğiniz ehliyet türüne göre gereken ücreti ödersiniz. Bazı ehliyet türlerinde yasalarca belirlenmiş yaş sınırları bulunmaktadır. Günümüzde en çok merak edilen ve araştırılan konuların başında gelen 16 yaşında hangi ehliyet alınır sorusunun yanıtına haberimizin devamında ulaşabilirsiniz.

16 Yaşında Hangi Ehliyet Alınır 

Ehliyet almak isteyen kişi yasalarca belirlenmiş olan şartları taşıyor olmalıdır. Bu şartların en başında yaş sınırı vardır. Yaş sınırına uymayan vatandaşlar almak istedikleri ehliyet sınıfını almak için beklemeleri gerekmektedir. Trafikte kullanılan araç sınıfına göre getirilen yaş sınırı o taşıtı kullanmak için olgunluk ve tecrübe olduğunu destekleyen kuraldır. 16 yaşında motorlu araç kullanmak isteyen sürücü adayları  M, A1, B1 ehliyet sınıflarını alabilmektedir.

M Sınıfı Ehliyet 16 yaşında alınabilen M sınıfı ehliyet MOPED adı verilen araçları kullanır. Saatteki hızı 45 km' yi geçmeyen 2,3 veya 4 tekerlekli olan küçük taşıtlardır.

A1 sınıfı Ehliyet 16 yaşında alınabilen A1 sınıfı ehliyete sahip olan sürücüler M sınıfı ehliyetin kullandıkları bütün taşıtları kullanma yetkisine sahiptir. A1 sınıfı ehliyete sahip olan sürücüler motor gücü 125 cc' yi aşmayan 2 veya 3 tekerlekli taşıtları kullanır.

B1 Sınıfı Ehliyet 16 yaşında alınabilen B1 sınıfı ehliyete sahip olan sürücüler motor gücü 15 kw gücü aşmayan ve ağırlıkları 400 kilogramı aşmayan araçları kullanmaya uygundur.

 

Ehliyet Fiyatları Tıkla Öğren !

 

Ehliyet Büyütmek İçin Yazılı Sınava Girilir mi ?

Ehliyet büyütmek isteyenlerin yada ehliyetlerini değiştirmek isteyenlerin merak ettiği konuların başında yazılı sınava girecek miyiz ? Sorusu yer almaktadır. Ehliyetinizi değiştirmek için eskiden hem yazılı hem de direksiyon sınavlarına tabi tutuluyordunuz. Ancak günümüzde bu konuda değişiklik yapıldı. Yapılan değişiklik ve yapılan düzenlemeler ile birlikte ehliyetinizi büyütmek için yazılı sınava girmenize gerek kalmamıştır. Ehliyetinizi büyütmek istediğiniz ehliyet türünü seçerek direksiyon sınavına girmeniz yeterli olacaktır. Direksiyon sınavından başarılı olan sürücü adayları ehliyetlerini büyütmüş olacaklardır. Direksiyon sınavından başarısız olan sürücü adayları ise bir sonraki direksiyon sınavına hazırlanmak zorundadırlar.