Reklam

16 Yaşında Hangi Ehliyet Alınır

Ehliyet almak isteyen kişide aranan ilk şart yaştır. 16 yaşında hangi ehliyet alınır ? Sorusunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

Reklam
.
16 Yaşında Hangi Ehliyet Alınır

Ehliyet almak isteyen kişinin gereken şartları taşıyor olması gerekir. Ehliyet almak isteyen kişide aranan ilk şart yaştır. Yaş sınırına uymayan kişilerin ehliyet alması imkansızdır. Ehliyet alabilmeniz için sağlığınızda herhangi bir problem olmaması gerekmektedir. Ehliyet sağlık raporunuzu bağlı bulunduğunuz aile hekimine giderek alabilirsiniz. Eskiden ehliyet alacak kişiye renk körlüğü testi yapılmaktaydı, ancak günümüzde böyle bir test yapılmamaktadır. Çünkü renk körlüğü ehliyet almak için bir engel değildir. Ancak gözünüzde herhangi başka sorun tespit edilirse aile hekimi sizi heyete yönlendirecektir. Heyet raporunuzun olumlu çıkması durumunda ehliyetinizi almak için bir sürücü kursuna kayıt yaptırmalısınız. Sürücü kursu ararken bir kaç kursu araştırırak kendinize en uygun kursu seçmeniz oldukça önemlidir. Sürücü kursunuza almak istediğiniz ehliyer türüne göre gereken ücreti ödersiniz. Bazı ehliyet türlerinde yasalarca belirlenmiş yaş sınırları bulunmaktadır. Günümüzde en çok merak edilen ve araştırılan konuların başında gelen 16 yaşında hangi ehliyet alınır sorusunun yanıtına haberimizin devamında ulaşabilirsiniz.

 

16 Yaşında Hangi Ehliyet Alınır 

 

Ehliyet almak isteyen kişi yasalarca belirlenmiş olan şartları taşıyor olmalıdır. Bütün ehliyet sınıflarında farklı yaş sınırı bulunmaktadır. Ehliyet almak isteyen kişide aranan ilk şarttır. Yaş sınırına uymayan sürücü adaylarının ehliyet alabilmesi mümkün değildir. Yaş engeline takılmayan sürücü adaylarının bağlı bulundukları aile hekimlerine giderek sağlık raporu almaları gerekir. Sağlık raporunuzda ehliyet almanıza engel bulunan bir husus tespit edilir ise heyete yönlendirilirsiniz. Heyetten çıkacak rapora göre ehliyetinizi almak için sürücü kursuna müracaat edersiniz. Bütün ehliyet sınıfları birbirinden farklı olduğu için hepsinde farklı yaş sınırı ve farklı şartlar aranmaktadır. 16 yaşında hangi ehliyet alınır, bu yaşta ehliyet almak isteyen sürücü adaylarının yasalarca belirlenmiş olan motorsiklet ehliyeti olarak bilinen M, A1, B1 Ehliyet sınıflarını alabilmektedir.

M Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanır?

16 yaşında alınabilen M sınıfı ehliyet MOPED adı verilen araçları kullanır. Saatteki hızı 45 km' yi geçmeyen 2,3 veya 4 tekerlekli olan küçük taşıtlardır.

A1 sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanır?

16 yaşında alınabilen A1 sınıfı ehliyete sahip olan sürücüler M sınıfı ehliyetin kuıllandıkları bütün taşıtları kullanma yetkisine sahiptir. A1 sınıfı ehliyete sahip olan sürücüler motor gücü 125 cc' yi aşmayan 2 veya 3 tekerlekli taşıtları kullanır.

B1 Sınıfı Ehliyet Hangi Araçları Kullanır?

16 yaşında alınabilen B1 sınıfı ehliyete sahip olan sürücüler motor gücü 15 kw gücü aşmayan ve ağırlıkları 400 kilogramı aşmayan araçları kullanmaya uygundur.

 

Diğerleri Bunu' da Okudu: Ehliyet Fiyatları Ne Kadar ?

 

Ehliyet Büyütmek İçin Yazılı Sınava Girilir mi ?

 

Ehliyet büyütmek isteyenlerin yada ehliyetlerini değiştirmek isteyenlerin merak ettiği konuların başında yazılı sınava girecekmiyiz ? Sorusu yer almaktadır. Ehliyetinizi değiştirmek için eskiden hem yazılı hemde direksiyon sınavlarına tabi tutuluyordunuz. Ancak günümüzde bu konuda değişiklik yapıldı. Yapılan değişiklik ve yapılan düzenlemeler ile birlikte ehliyetinizi büyütmek için yazılı sınava girmenize gerek kalmamıştır. Ehliyetinizi büyütmek istediğiniz ehliyet türünü seçerek direksiyon sınavına girmeniz yeterli olacaktır. Direksiyon sınavından başarılı olan sürücü adayları ehliyetlerini büyütmüş olacaklardır. Direksiyon sınavından başarısız olan sürücü adayları ise bir sonraki direksiyon sınavına hazırlanmak zorundadırlar. 

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA.

Sosyal Medyada Paylaş