B Sınıfı Ehliyet Hangi Aracı Kullanır 2021

Bütün araçların kendi sınıfına özel bir ehliyet türü bulunmaktadır. B sınıfı ehliyet hangi aracı kullanır 2021 sorusunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

B Sınıfı Ehliyet Hangi Aracı Kullanır 2021

Trafikte özgürce araç kullanmak isteyenlerin mutlaka ehliyet alması gerekmektedir. Ehliyetsiz olarak araç kullanmak suçtur ve çok ağır yaptırımları vardır. Ehliyetsiz şekilde araç kullanırken polis denetimine yakalanırsanız hem aracı kullanan kişiye hemde aracı veren kişiye ayrı ayrı cezalar kesilir. Ehliyet almak istenen kişinin gereken şartları taşıyor olması gerekir. Ehliyet alacak kişide aranan ilk şart yaştır. B sınıfı ehliyet almak isteyen sürücü adayının en az 18 yaşında olması gerekiyor. Ehliyet almak isteyen kişide aranan ikinci şart ise sağlık raporunda herhangi bir sorun olmamasıdır. Renk körlüğü ehliyet almak isteyen sürücü adaylarına engel çıkarmamaktadır. Ama aile hekiminizin göstermiş olduğu sayıları veya yazıları okuyamazsanı sağlık raporunuzu alamazsanız. Aile hekiminiz gözünüzün kontrol edilmesi için sizi başka bir hastanaye sevk edecektir. Daha sonra sağlık raporunuzu alarak ehliyet başvurunuzu yapabilirsiniz. Bütün ehliyet sınıfları birbirinden farklı olduğu için bütün araçları kullanmak için farklı sınıf ehliyet almalısınız. B sınıfı ehliyet hangi aracı kullanır 2021 sorusunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

B Sınıfı Ehliyet Hangi Aracı Kullanır 2021

Bütün araçların kendilerine özel ehliyet sınıfı bulunmaktadır. Ehliyetinizi alabilmek için gereken şartları taşıyor olmanız gerekmektedir. Ehliyet alacak kişide aranan ilk şart yaştır. B sınıfı ehliyeti alabilmek için sürücü adaylarında aranan yaş şartı 18' dir. 18 yaşına giren sürücü adayları bağlı oldukları aile hekimlerine giderek sağlık raporu almalıdırlar. Sağlık raporunuzun olumlu sonuçlanması durumunda bir sürücü kursuna kayıt yaptırarak ehliyetinizi alabilirsiniz. Sürücü kursuna kayıt yaptıran sürücü adayları yazılı sınava girerler. Yazılı sınavdan başarılı olan sürücü adayları direksiyon sınavına girmeye hak kazanırlar. Yazılı sınavdan başarılı olabilmeniz için 35 soruya doğru yanıt vererek 70 puan almalısınız. Daha sonra direksiyon sınavına girerek ehliyetinizi alabilirsiniz. B sınıfı ehliyet hangi aracı kullanır 2021, b sınıfı sürücü ehliyetine sahip olan sürücü adayları otomobil ve kamyonet kullanabilmektedirler. Bunun dışında herhangi bir araç ile trafikte dolaşırsanız ceza almanız kaçınılmaz olacaktır. Farklı bir ehliyet türü almak isterseniz ehliyetinizi yükseltmeniz gerekir. Ehliyet yükseltme işleminde yazılı sınava girmenize gerek yoktur. Sadece almak istediğiniz ehliyet türündeki aracı kullanarak sınavdan başarılı olmanız yeterli olacaktır. Ehliyetinizi yükseltmeden kesinlikle başka tür araç kullanmayınız. Çünkü bu durumda trafiğe takılmanız durumunda direk olarak ceza işlemi uygulanır.

Diğerleri Bunu' da Okudu: 16 Yaşında Hangi Ehliyet Alınır ?

B Sınıfı Ehliyet Kaç Yıl Geçerli?

İçişleri Bakanlığı'nın hazırladığı Karayolları Trafik Yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Düzenleme ile sürücü belgelerinin geçerlilik süresi 5 ve 10 yılla sınırlandırıldı. M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı sürücü belgeleri 10 yıl; C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri ise 5 yıl geçerli oalcak. Belgelerin yenilenmesi işlemleri belge sahibinin herhangi bir trafik tescil kuruluşuna veya dış temsilciliklerimize müracaat etmesi suretiyle yapılacak.

Yenileme Sırasında Eski Sürücü Belgesi Geri Alanacak

Müracaat sırasında Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelik'te belirlenen sağlık şartlarını taşımaları kapsamında sağlık raporu istenecektir. Bu şekilde yenilenen sürücü belgeleri için harç alınmayacak. Yenileme müracaatı sırasında eski sürücü belgesi geri alınacak. Müracaatı tamamlananlara sürücü belgeleri teslim edilinceye kadar araç kullanabilmeleri için 15 gün süreyle geçerli olmak üzere "Sürücü Belgesi Yerine Geçen Geçici Belge" verilecek.

Dış ülkelerden alınan sürücü belgeleri ile Türkiye'de araç kullanılmasına ilişkin usul ve esaslar şu şekilde belirlendi:

" Dış ülkelerden alınan sürücü belgeleri ile ülkemize giriş yapıldığı tarihten itibaren en fazla 1 yıl süreyle araç kullanabilir. Altı aydan fazla ülkemizde bulunanların, araç kullanırken sürücü belgelerinin dış temsilcilikler veya noter tarafından onaylanmış Türkçe tercümelerini sürücü belgesi ile birlikte yanlarında bulundurmaları zorunludur. Bir yılın sonunda ülkemizde araç kullanabilmesi için dış ülkelerden alınan sürücü belgelerinin ülkemiz sürücü belgesi ile değiştirilmesi zorunludur."

Sürücü belgesi sahibi kişide sağlığı bakımından sürücülüğe engel aşikar bir değişikliğin görülmesi ve tespiti halinde, trafik görevlilerinde sürücü belgesi geçici olarak geri alınacak. Ehliyeti geri alınan kişinin "sürücü olur" sağlık raporu alması sağlanacak. Sürücü belgeleri geçici olarak geri alınan kişilerin Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelik hükümleri doğrultusunda yapılan muayeneleri sonucunda düzenlenen sağlık raporuna göre işlem yapılacak. Gerekli sağlık şartları sağlanmadıkça bu kişilere sürücü belgeleri iade edilmeyecek. Sağlık şartları bakımından sürücülüğe engel bir halinin olmadığı veya mevcut olan bu halin bilahare ortadan kalktığı sağlık raporuyla tespit edildiği takdirde, sürücü belgesi kişiye iade edilecektir.

Ehliyet Alma Şartları Neler?

Yaş Şartı

Ehliyet almak için belirlenen yaş sınırı, sürücü adayalrı için başvuru sürecinin yolunu açan ilk koşullardan oluyor. Her bir ehliyet sınıfı için belirlenen minimum yaş farklı olduğundan dolayı adayların sürücü belgesi için başvuracakları kategoriyi baz almaları gerekiyor. Farklı ehliyet sınıfları için karşılanması gereken yaş şartları şu şekildedir:

* M, A1 ve B1 sınıfı motosiklet ehliyeti için 16 yaş,

* A2, B, BE, C1, C1E, F ve G sınıfı ehliyetler için 18 yaş,

* A sınıfı ehliyetler için 20 yaş; gücü 15 kilovatı aşan üç tekerlekli motosiklet ehliyeti için 21 yaş,

* C, CE, D1, ve D1E sınıfı ehliyetler için 21 yaş,

* D ve DE sınıfı ehliyetler için 24 yaş olarak belirlenmiştir.

Deneyim Şartı

Ehliyet sahibi olmak isteyen adayların başvuru yapacağı ehliyet sınıfına bağlı olarak bazı kategorilerde ek olarak deneyim şartı bulunuyor. Sürücülerin deneyimli olması beklenilen ehliyet gruplarında şartlar şu şekilde sıralanıyor:

* A sınıfı ehliyetlerde 24 yaş altındaki sürücüler için en az 2 yıllık A2 sürücü belgesine sahip olmak,

* C1, C, D1 ve D sınıfı ehliyet için en az 2 yıl süreyle B sınıfı sürücü belgesine sahip olmak,

* BE sınıfı ehliyet için B sınıfı sürücü belgesine sahip olmak,

* CE sınıfı ehliyet için C sınıfı sürücü belgesine sahip olmak,

* C1E sınıfı ehliyet için C1 sınıfı ehliyet sahibi olmak,

* DE sınıf ehliyet için D sınıfı sürücü belgesi sahip olmak,

* D1E sınıfı ehliyet için D1 sınıfı sürücü belgesine sahip olmak gerekiyor.

Öğrenim Şartı

Karayolları Trafik Yönetmeliği'nin 76. Maddesince belirtilen şartlara istinaden sürücü adaylarının en az ilkokul düzeyine eğitim almış olması gerekiyor. Sürücü kursunda eğitim durumunu gösteren belgeyi ibraz etmesi gereken adaylardan, sınavı kazanmaları itibariyle ehliyet için yapacakları başvuruda diplomalarını göstermeleri bekleniyor. Öğrenim görmeye devam eden adaylar, en son mezun oldukları eğitim kurumundan aldıkları diploma ve güncel öğrenci belgesi aracılığıyla başvurularını yapabiliyor.

Sağlık Şartı

Trafikte yaşabilecek olumsuz durumların önlenebilmesi ve muhtemel risklerden kaçınmak adına yönetmelikte belirtilen özel sağlık koşullarını karşılamayan adaylar sürücü olmaya elverişli görülmüyor. Ehliyet için başvuru yapanların gerekli tüm sağlık şartlarını sağladıklarını gösteren bir resmi kurum raporu ibraz etmeleri gerekiyor. Sağlık raporunun bulunmaması veya adayın sağlık durumunun yetersiz olduğu koşullarda başvuru olumsuz değerlendiriliyor. 

Sınav Şartı

Ehliyet almak için gerkeli koşullardan bir diğeri de elbette ki gerekli trafik kurallarını ve araç sürüyor olmayı bilmektir. Adayların yetkinliğinin belirlenmi için 2 aşamadan oluşan bir sınav gerçekleştiriliyor. Teorik bilginin sorgulandığı test aşamasını ve araç sürme pratiklerinin değerlendirildiği direksiyon sınavını başarılı bir şekilde tamamlayan adaylar ehliyet almak üzere başvurularını gerçekleştiriyor. Deneyim şartı aranan ehliyet sınıfları için başvuru yapacak olana daylar halihazırda araç kullanıcısı oldukları için yeniden teorik sınava girme gerekliliği bulunmadan doğrudan direksiyon sınavına alınıyor. Ehliyet sınıflarına göre aranılan sınav şartları şe şekilde sıralanıyor:

* M, B1, B1 A1, A2, F ve G sınıfı ehliyet almak isteyenler her iki aşamaya dahil oluyor,

* A, C1, C, D1, D, BE, CE, CE, DE ve D1E sınıfı ehliyet almak isteyenler yalnızca direksiyon sınavından sorumlu oluyor.

Adli Sicil Kaydı Şartı

Sürücü adaylarının ehliyet başvuru sürecinin olumlu sonuçlanabilmesi için yönetmelikte belirtilen, sürücü olmaya engel teşkil eden suçları işlememiş olması gerekiyor. Ehliyet sahibi olabilmek için adli sicil kaydında;

* Türk Ceza Kanunu'nda yer alan 188, 190 ve 191. maddelerde,

* Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'nun 4. maddesinin 7. fıkrasında,

* Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanunu'nun 12. maddesinde yer alan 2. ve diğer fıkralarında belirtilen suç durumlarının bulunmaması gerekiyor.

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek B sınıfı ehliyet hangi aracı kullanır 2021 konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!