B Sınıfı Ehliyet Hangi Aracı Kullanır

Bütün araçların kendi sınıfına özel bir ehliyet türü bulunmaktadır. B sınıfı ehliyet hangi aracı kullanır sorusunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

B Sınıfı Ehliyet Hangi Aracı Kullanır

Trafikte özgürce araç kullanmak isteyenlerin mutlaka ehliyet alması gerekmektedir. Ehliyetsiz olarak araç kullanmak suçtur ve çok ağır yaptırımları vardır. Ehliyetsiz şekilde araç kullanırken polis denetimine yakalanırsanız hem aracı kullanan kişiye hemde aracı veren kişiye ayrı ayrı cezalar kesilir. Ehliyet almak istenen kişinin gereken şartları taşıyor olması gerekir. Ehliyet alacak kişide aranan ilk şart yaştır. B sınıfı ehliyet almak isteyen sürücü adayının en az 18 yaşında olması gerekiyor. Ehliyet almak isteyen kişide aranan ikinci şart ise sağlık raporunda herhangi bir sorun olmamasıdır. Renk körlüğü ehliyet almak isteyen sürücü adaylarına engel çıkarmamaktadır. Ama aile hekiminizin göstermiş olduğu sayıları veya yazıları okuyamazsanı sağlık raporunuzu alamazsanız. Aile hekiminiz gözünüzün kontrol edilmesi için sizi başka bir hastanaye sevk edecektir. Daha sonra sağlık raporunuzu alarak ehliyet başvurunuzu yapabilirsiniz. Bütün ehliyet sınıfları birbirinden farklı olduğu için bütün araçları kullanmak için farklı sınıf ehliyet almalısınız. B sınıfı ehliyet hangi aracı kullanır sorusunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

 

B Sınıfı Ehliyet Hangi Aracı Kullanır 

 

Bütün araçların kendilerine özel ehliyet sınıfı bulunmaktadır. Ehliyetinizi alabilmek için gereken şartları taşıyor olmanız gerekmektedir. Ehliyet alacak kişide aranan ilk şart yaştır. B sınıfı ehliyeti alabilmek için sürücü adaylarında aranan yaş şartı 18' dir. 18 yaşına giren sürücü adayları bağlı oldukları aile hekimlerine giderek sağlık raporu almalıdırlar. Sağlık raporunuzun olumlu sonuçlanması durumunda bir sürücü kursuna kayıt yaptırarak ehliyetinizi alabilirsiniz. Sürücü kursuna kayıt yaptıran sürücü adayları yazılı sınava girerler. Yazılı sınavdan başarılı olan sürücü adayları direksiyon sınavına girmeye hak kazanırlar. Yazılı sınavdan başarılı olabilmeniz için 35 soruya doğru yanıt vererek 70 puan almalısınız. Daha sonra direksiyon sınavına girerek ehliyetinizi alabilirsiniz. B sınıfı ehliyet hangi aracı kullanır, b sınıfı sürücü ehliyetine sahip olan sürücü adayları otomobil ve kamyonet kullanabilmektedirler. Bunun dışında herhangi bir araç ile trafikte dolaşırsanız ceza almanız kaçınılmaz olacaktır. Farklı bir ehliyet türü almak isterseniz ehliyetinizi yükseltmeniz gerekir. Ehliyet yükseltme işleminde yazılı sınava girmenize gerek yoktur. Sadece almak istediğiniz ehliyet türündeki aracı kullanarak sınavdan başarılı olmanız yeterli olacaktır. Ehliyetinizi yükseltmeden kesinlikle başka tür araç kullanmayınız. Çünkü bu durumda trafiğe takılmanız durumunda direk olarak ceza işlemi uygulanır.

 

Diğerleri Bunu' da Okudu: 16 Yaşında Hangi Ehliyet Alınır ?

 

B Sınıfı Ehliyet Kaç Yaşında Alınır ?

 

Bütün ehliyet sınıflarında yaş şartı aranmaktadır. Yaş şartına uymayan sürücü adaylarının ehliyet alması imkansızdır. Yaş şartını taşıyan sürücü adayları son olarak sağlık raporu almalıdırlar. Sağlık raporunuzda herhangi bir sıkıntı olmaması durumunda ehliyet almak için sürücü kursuna kayıt yaptırmanız gerekecektir. Sürücü kursuna kayıt olduktan sonra yazılı sınava tabi tutulursunuz. Yazılı sınavda toplam 50 soru sorulmaktadır. Bu sınavı geçebilmeniz için 50 sorudan en az 35 soruya doğru cevap vererek 70 puan almanız gerekiyor. B sınıfı ehliyet almak isteyen sürücü adaylarının 18 yaşında olması şarttır. 18 yaşından daha küçük olanlar yaşının dolmasını beklemeliler.

 

B Sınıfı Ehliyet Fiyatları 

 

Ehliyet fiyatları ehliyet kurslarına ve bölgelere göre farklılık göstermektedir. Ehliyet kursu seçimi yaparken olabildiğince dikkatli olmalısınız. Çünkü bazı kurslar öğrencileriyle birebir ilgilenirken bazı kurslar pek ilgilenmemektedir. Daha önce arkadaşlarınızın bilip gittiği kursları tercih etmeniz oldukça önemlidir. Eğer bilmediğiniz bir kursu seçerseniz sonradan pişmanlık duyabilirsiniz. Ehliyet kursuna kayıt yaptırabilmeniz için mutlaka sağlık raporunuzu almış olmalısınız. Sağlık raporunu aldıktan sonra kurs için gereken evrakları hazırlayarak kursa kayıt yaptırabilirsiniz. B sınıfı bir sürücü sertifikası almak isteyen kişinin cebinden çıkacan toplam para 2000-2400 TL arasındadır. Bu fiyat kurstan kursa ve bölgeden bölgeye farklılık göstermektedir. O yüzden siz kendinize en uygun fiyatı veren ehliyet kursunu araştırarak onu tercih etmelisiniz.

 

 

 

 

 

Paylaş: