B Sınıfı Ehliyet Kaç Yıl Geçerli

Bu sayfadan B sınıfı ehliyetin ne kadar geçerli olduğu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

B Sınıfı Ehliyet Kaç Yıl Geçerli

Eski tip sürücü belgeleri 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren yeni tip sürücü belgeleri ile değiştirilmeye başlanmıştır. Günümüzde birçok ehliyet sahibi B sınıfı ehliyet kaç yıl geçerli diye merak etmektedir. Ehliyet ile ilgili merak edilenler aşağıda verilmiştir.

 

B Sınıfı Ehliyet Kaç Yıl Geçerli

 

Ehliyet yenileme işlemini gerçekleştirebilmeniz için, öncelikle bir ehliyet yenileme başvurusu yapmalısınız. Online randevu sistemi üzerinden uygun gün ve saati seçerek hızlıca bir ehliyet yenileme başvurusu oluşturabilirsiniz. Online randevu oluştururken sizden istenen maile bir doğrulama kodu gönderilmektedir. Bu yüzden yazdığınız mailin kullandığınız bir mail olmasına özen göstermelisiniz. Günümüzde birçok ehliyet sahibi B sınıfı ehliyet kaç yıl geçerli diye merak etmektedir. B sınıfı sürücü sertifikasına sahip olan kişilerin ehliyetinin geçerlilik süresi 10 yıl olarak belirlenmiştir. Ehliyetiniz 10 yılı doldurduktan sonra yenileme ve değiştirme işlemini yapmalısınız. Unutmayın süresi dolmuş ve eski ehliyeti yenilemesi gerekirken belirtilen tarihe kadar yenilemeyen kişilere cezai işlemler uygulanmaktadır. Diğer ehliyet sınıflarının ne kadar süre geçerli olduğunu ise aşağıdaki tablodan inceleyebilirsiniz.

 

Ehliyet Yenileme Randevu Alma Numarası Tıkla Ara ! ! !

 

Ehliyet Sınıfları Geçerlilik Süreleri
M 10 YIL
A1 10 YIL
A2 10 YIL
A 10 YIL
B1 10 YIL
B 10 YIL 
BE 10 YIL
F 10 YIL
G 10 YIL
C1 5 YIL
C1E 5 YIL
C 5 YIL
CE 5 YIL
D1 5 YIL
D1E 5 YIL
D 5 YIL
DE 5 YIL

 

 

Ehliyet Yenileme İçin Gereken Evraklar Nelerdir ?

 

Ehliyet yenileme için gereken evrakları eksiksiz şekilde tamamlamanız gerekiyor. Ehliyet yenileme için gereken evraklar şu şekildedir: 

1- Eski sürücü belgeniz.

2- Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği.

3- Sürücü sağlık raporunuz.

4- Toplamda 15 TL ücret yatırmanız gerekiyor. (13 TL değerli kağıt bedeli ve 2 TL vakıf payı)

5- 2 adet biyometrik fotoğraf

6- Kan grubunuzu belirten belge

 

Yeni Ehliyet Ne Zaman Verilecek ?

 

Eskiden ehliyet alma işlemi Trafik Tescil Merkezleri aracılığı ile tek tek hazırlandığı için vatandaşların erişimi için baya bir zaman geçmekteydi. Ancak günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte ehliyet teslim süresi oldukça hızlanmıştır. Şuan güncel olarak ehliyetler tek bir basım merkezinde hazırlanarak başvurunuzdan 15 gün sonra posta yolu ile adresinize gönderilmektedir.. 

Ehliyetaraba.com sitesi olarak yeni ve güncel ehliyet ve araba haberlerini araştırarak siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz bir şekilde sunmaktayız. İnternetteki fazla bilgi kirliliğini kendine benimsemiş olan ehliyet araba ekibi çalışmalarına son gaz devam etmektedir. Bu sayfamızdan B sınıfı ehliyet kaç yıl geçerli sorusuna yanıt bulabilirsiniz. 

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA.