Cezası Biten Ehliyet Nasıl Alınır

Günümüzde birçok kişi trafikte araç kullanırken ihlal yaparak ehliyetini kaybetmektedir. Günümüzde en çok merak edilen ve araştırılan konuların başında gelen cezası biten ehliyet nasıl alınır ? Sorusunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

Cezası Biten Ehliyet Nasıl Alınır

Trafik kuralları toplumun mal ve can güvenliğini korumak için en önemli etkenlerdendir. Karayolları Trafik Yönetmeliği Kanunu her yıl trafik kurallarında düzenlemeler yapmaktadır. Trafik kurallarına uymayarak toplumun mal ve can güvenliği riske atan araç sahiplerine ciddi yaptırımlar uygulamaktadır. Trafikte yapılan her kural ihlali yüzünden ehliyet puanınızdan kesintiler yapılır. Eğer siz sürekli olarak kural ihlali yapar ve trafik cezası alırsanız en sonunuzda ehliyetinize el konulacaktır. Ehliyetine el konulan bir kişinin trafikte araç kullanırken tespit edilmesi çok ciddi sonuçlara yol açabilir. Bu sebeple ehliyetinize el konulduysa ceza süreniz dolana kadar kesinlikle trafiğe çıkmayınız. Ehliyet ceza puanınızın silinmesine trafik cezaları yol açmaktadır. Bu yüzden trafikte araç kullanırken kesinlikle kural ihlali yapmamaya özen göstermelisiniz. Trafik kuralları kendi mal ve can sağlığınızı korumak içinde oldukça önemlidir. Ehliyete el konulma cezası genellikle ehliyet ceza puanınızın belli bir seviyenin altına geldikten sonra uygulanır. Ancak yaptığınız kural ihlaline göre bu durum değişiklik gösterebilir. Örneğin alkol promil sınırının üstüne çıktıysanız ve trafik polisine yakalandıysanız ehliyetinize direk olarak el konulur. Ehliyet el konulma cezasının süresi yaptığınız ihlale göre değişiklik göstemektedir. Günümüzde en çok merak edilen ve araştırılan konuların başında gelen cezası biten ehliyet nasıl alınır sorusunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz. 

 

Cezası Biten Ehliyet Nasıl Alınır ?

 

Trafikte araç kullanırken yasalarca belirlenmiş olan kurallara hepimiz uymak zorundayız. Trafik kurallarına uymayarak ihlal yapan araç sahiplerine ciddi yaptırımlar uygulanır. Trafik kuralları kendi mal ve can güvenliğinizi korumak içinde oldukça önemli bir etkendir. Ancak yapılan her ihlal için ehliyete el konulacaktır diye bir şey söz konusu değildir. Örneğin kırmızı ışıkta geçen bir araç sahibi sadece kırmızı ışıkta geçtiği için ceza uygulanır. Direk olarak ehliyetine el konulmaz. Sadece belli başlı şeylerde ehliyete direk olarak el konulmaktadır. Trafikte yasalarca belirlenmiş bir alkol promil sınırı vardır. Bu promil sınırını ciddi anlamda aşanların ehliyetine direk olarak el belli bir süre ile el konulur. Ayrıca trafikte alkollü araç kullanmak yasak olduğu için bu kuralı ihlal etme sebebiyle para cezasıda ödersiniz. Birçok araç sahibi ehliyetinin cezası bittikten sonra izlemesi gereken adımları merak etmektedir. Cezası biten ehliyet nasıl alınır, ehliyetine el konulan araç sahipleri el koyan trafik birimine yada Trafik Denetleme Şube Müdürlüğüne bir dilekçe yazarak ehliyetlerini geri alabilirler. Ancak ceza sürenizin dolmuş olması kesinlikle çok önemlidir. Ceza süresi dolmadan başvuru yapan araç sahiplerinin ehliyetlerinin başvuruları olumsuz olarak değerlendirilir. Eğer ehliyetinizin haksız yere alındığınızı düşünüyorsanız bir itiraz başvurusu ile şansınızı deneyebilirsiniz. Eğer siz haklı çıkarsanız ehliyet cezanızın süresi dolmadan ehliyetinizi geri alabilrisiniz. Trafik kuralları kendi mal ve can güvenliğiniz için oldukça önemlidir. Sürekli olarak kural ihlali yaparsanız eğer ehliyetinize el konulacağını unutmayınız.

 

Hangi Durumlarda Ehliyete El Konulur ?

 

Trafikte araç kullanırken kural ihlali yaparsanız ehliyet ceza puanınız düşürülür. Bütün kural ihlalinin belirli bir ehliyet ceza puanı bulunmaktadır. Trafikte araç kullanırken 100 ceza puanını aşan araç sahiplerinin ehliyetine el konulur. Trafikte araç kullanırken eğer ölümcül bir kazaya sebebiyet verirseniz ehliyetinize el konulur. Trafikte araç kullanırken uyuşturucu yada alkol kullanmak kesinlikle yasaktır. Uyuşturucu yada uyarıcı madde kullanırken trafikte tespit edilen araç sahiplerinin ehliyetine direk olarak el konulur. Günümüzde yeni düzenlemeyle birlikte stajyer ehliyet gelmiştir. Stajyer ehliyet olarak araç kullanırken kural ihlali yaparsanız ehliyetinize el konulur. Kullanmakta olduğunuz ehliyetin geçerlilik süresi dolar ise ve ehliyetinizi yenilemezseniz ehliyetinize el konulur. Ehliyet alırken sağlık durumunuzun iyi olması oldukça önemlidir. Eğer ilerleyen zamanlarda sağlık durumunuzda bozulma olur ise ehliyetinize el konulur. Trafikte araç kullanırken hız sınırları oldukça önemlidir. Günümüzde hız sınırı yüzünden birçok kişi hayatını kaybetmektedir. Eğer trafikte araç kullanırken ciddi şekilde hız sınırını aşarsanız ehliyetinize el konulur. Günümüzde ölümcül kazaların en büyük sebebi alkolü olarak araç kullanmak yüzünden gerçekleşmektedir. Eğer trafikte araç kullanırken alkollü olduğunuz tespit edilirse ehliyetinize el konulur. 

 

Ehliyete El Koymaya Nasıl İtiraz Yapılır ?

 

Ehliyetinizi geri alabilmeniz için cezanızı ödemeniz ve ehliyet ceza sürenizin dolması gerekiyor. Ancak bazı istisna durumlarda ehliyetinizin ceza süresinin dolmasını beklemeden ehliyetinizi geri alabilrisiniz. Ancak bu istisnanın size uygulanması için kesinlikle haklı olmalısınız. Ehliyetinize el konulduysa ve haklı olduğunuzu düşünüyorsanız fazla vakit kaybetmeden bir itiraz gerçekleştirmelisiniz. İtirazınız incelendikten sonra haklı görülmeniz durumunda ehliyetinizin ceza süresi dolmadan geri alabilirsiniz. Ancak haksız görülmeniz durumunda ehliyet ceza süresinin dolmasını beklemekten başka yapacağınız bir şey yoktur.