Ehliyet Almak İçin Ne Mezunu Olmak Gerekir

Ehliyet almak isteyen kişi sayısı gün geçtikçe çoğalmaktadır. Ehliyet almak için ne mezunu olmak gerekir bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır.

Ehliyet Almak İçin Ne Mezunu Olmak Gerekir

Ehliyet almak isteyen sürücü adayları gün geçtikçe çoğalmaktadır. Ancak ehliyet alabilmeniz için yasalarca belirlenmiş olan şartları taşıyor olmanız gerekiyor. Ehliyet almak isteyen kişide aranan ilk şart yaştır. Bazı ehliyet sınıflarını 18 yaşından küçükler alabilmektedir. Ancak genellikle çoğu ehliyet sınıfı, ehliyet alma yaşını 18 yaş olarak belirlemiştir. Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 76. maddesine göre belirlenen ehliyet alma şartlarını karşılayan sürücü adaylarına, sürücü belgesi verilmektedir. Günümüzde birçok sürücü adayının merak ettiği konuların başında gelen, ehliyet almak için ne mezunu olmak gerekir bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır.

 

Ehliyet Almak İçin Ne Mezunu Olmak Gerekir

 

Ehliyet almak isteyen sürücü adayları, yasalarca belirlenmiş olan şartları taşıyor olmak zorundadır. Ehliyet almak isteyen adaylarda aranan ilk şart yaştır. Sürücü adaylarının en az 18 yaşında olması yasalarca belirlenmiştir. Ehliyet almak için mezuniyet durumunun ne olması gerektiği birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Ehliyet almak için ne mezunu olmak gerekir, Karayolları Trafik Yönetmeliği Kanunun 76. maddesine göre sürücü adaylarının eğitim durumunun en az ilkokul düzeyinde olması gerekiyor. Sürücü adaylarının en az lise mezunu olmasına gerek yoktur. İlkokul mezunu olan herkes ehliyet alabilmektedir. Lise mezunu bir sürücü adayı ile ilkokul mezunu bir sürücü adayı arasında hiçbir fark bulunmamaktadır. Diplomanızı tedarik ettikten sonra, gereken evrakları hazırlayarak sürücü kursuna kayıt yaptırabilirsiniz.

 

Ehliyet Alma Şartları 2021

 

Ehliyet alma şartları günümüzde merak edilen ve araştırılan konuların başında gelmektedir. Karayolları Trafik Yönetmeliği Kanunun 76. maddesine göre belirlenen ehliyet alma şartlarını karşılayan sürücü adaylarına sürücü belgesi verilmektedir. Ehliyet almak için aşağıda belirtilen şartları taşıyor olmalısınız.

1- YAŞ

2- DENEYİM

3- SAĞLIK

4- EĞİTİM DURUMU

5- SINAV

6- ADLİ SİCİL KAYDI

 

Ehliyet Alma Yaşı 

 

Ehliyet almak isteyen sürücü adaylarında aranan ilk şart yaştır. Eğer bir sürücü adayı yaş sınırını karşılamıyor ise, sürücü kursuna kayıt yaptırması imkansızdır. Ehliyet sınıflarına göre belirlenen minimum yaş sınırları aşağıdaki gibidir:

1- Motosiklet ehliyeti (M, A1, B1) için en az 16 yaşın tamamlanmış olması gerekiyor.

2- A2, B, BE, C1, C1E, F, G sınıfı ehliyet için en az 18 yaşın tamamlanmış olması gerekir.

3- A sınıfı ehliyet için 20 yaş doldurmuş olmadır. 15 kilowatt güçten fazla gücü olan, 3 tekerlekli motosiklet ehliyeti için 21 yaş doldurmalıdır.

4- C, CE, D1, C1E sınıfı ehliyet için 21 yaşınızı doldurmuş olmalısınız.

5- D, DE sınıfı ehliyet için 24 yaşın tamamlanmış olması gerekiyor.

 

Ehliyet Almak İçin Deneyim Şartı

 

Çeşitli ehliyet sınıflarına göre deneyim şartı farklılık gösterebilir. Bazı ehliyet sınıflarında deneyim şartı aranırken, bazılarında deneyim şartı istenmez. Ehliyet sınıfına göre deneyim şartı şu şekildedir:

 

1- A sınıfı ehliyet için, minimum 2 yıldız A2 ehliyet sahibi olmalısınız ve 24 yaşınızı doldurmuş olmalısınız.

2- C1, C, D1, D sınıfı sürücü belgesi için, minimum 2 yıldız B sınıfı ehliyetinizin olması gerekiyor.

3- CE sınıfı ehliyet için, C sınıfı ehliyetinizin olması gerekir.

4- C1E sınıfı ehliyet için, C1 sınıfı ehliyetinizin olması gerekir.

5- DE sınıfı ehliyet için, D sınıfı ehliyetinizin olması gerekir.

6- D1E sınıfı ehliyet için, D1 sınıfı ehliyetinizin olması gerekir.

 

Ehliyet Alma Yaşı Nasıl Hesaplanır?

 

Ehliyet yaşı hesaplaması aslında oldukça basittir. Yaş hesaplaması yapılırken bulunulan yıldan doğum tarihi çıkarılır. Elde edlien sayı tamamlanan yaşı gösterir. Örneğin 2000 yılında doğan birisinin yaşı hesaplanırken 2021-2000= 21 yaşında olduğunu hesaplayabiliriz. Bu sayının anlamı ise, kişinin 21 yaşını dolduruğu ve 22 yaşından gün aldığını göstermektedir. Alabileceği ehliyet sınıfları ise, M, A1, B1, A2, B, BE, C1, C1E, F, G sınıflarıdır.

 

Ehliyet Sınavından Kaç Almak Gerekiyor?

 

Sürücü kursundan gerekli dersleri alan sürücü adayları, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan sınava tabi tutulurlar. Bu sınavdan başarılı olmanız için en az 70 puan almanız gerekiyor. Ehliyet sınavında toplamda 50 soru sorulur ve her soru 2 puandır. Yani sorulan sorulardan en az 35 tanesini doğru cevaplamanız gerekiyor. 

 

Ehliyet Almak İçin Sağlık Durumu Ne Olmalıdır?

 

Sürücü belgesi almak isteyen adayların araç kullanabileceklerine dair sağlık raporlarını kayıt esnasında yanında götürmesi zorunludur. Sağlık raporu hem sürücü kursuna kayıt olurken hem de ehliyeti almak için başvuru yaparken gereklidir. Diğer şartlar sağlandığı halde sağlık raporu olmayan sürücü adaylarına ehliyet verilmemektedir.

 

Ehliyet Alma Süreci Ne Kadar Sürer?

 

Ehliyet alma süresi sürücü kursuna kayıt, eğitim, sınavlar, belgelerin hazırlanması ve ehliyetin alınması şeklinde bir süreçten oluşuyor. Bu süreçleri tamamlayan sürücü adayları ehliyet almaya hak kazanıyor. Ehliyet alma süreci şu şekildedir:

 

1- Sürücü kursuna kayıt olmak

2- Teorik eğitim almak (2 hafta)

3- Ehliyet sınavı için bekleme süresi, elektronik sınavı için en az 2 hafta beklenir.

4- Direksiyon eğitimi ve direksiyon sınavı (En az 1 ay)

5- Sürücü belgesinin hazırlanması (En az 1 hafta)

6- Sürücü belgesi için istenen evrakların hazırlanması, sürücü belgesi için randevu alınması ve başvuru işlemleri.

7- Ehliyetin adresinize gönderilmesi.

Yukarıda anlatılan süreç yaklaşık olarak 2-3 ay sürmektedir. Teorik sınavı ve direksiyon sınavı tek seferde geçenler belgeleri hazırladıktan sonra sürücü belgelerini hızlı bir şekilde almaktadırlar. 

 

Ehliyet Almak İçin Adli Sicil Kaydı

 

Ehliyet almak isteyen sürücü adayları, ehliyet alabilmek için Karayolları Trafik Yönetmeliği Kanununda yer alan suçlardan hiçbirini işlememiş olmalıdır. Yönetmelikte bulunan ve adli sicil kayıtlarında olmaması gereken suçlar şu şekildedir:

1- 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu, 4. madde 7. fıkra

2- Türk Ceza Kanununda bulunan 188, 190 ve 191. maddeler

3- 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile diğer Aletler Hakkında Kanunun 12. Madde, 2. ve diğer fıkralardaki suçlar

 

Ehliyet Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

 

T.C kimlik kartı aslı ve fotokopisi (nüfus cüzdanı, pasaport veya avukatlık kimliği),

Diploma veya diploma yerine geçecek belgenin aslı ve fotokopisi (Öğrenim durumunu gösteren belgenin aslı, ehliyet için başvuru yapılan kurs müdürlüğünde onaylı örneği hazırlanacığı için şarttır.),

Aile hekimliğinden alınan sağlık raporu ( Sağlık raporu için herhangi bir şekilde tam donanımlı hastaneye gitmeniz gerek yoktur. Heyet raporu vb. şekilde detaylı bir belgede sizden istenmemekle birlikte muhitinizde bulunan aile hekiminizden ücretsiz olarak verilen "sürücü olur" onayının yer aldığı sağlık raporunu almak yeterlidir.),

Ehliyet almasına engel teşkil edecek sabıka kaydının bulunmadığına dair evrak (Motorlu taşıtlar sürücü kurslarına kayıt yaptıracak olan adaylar sürücü belgesi almasına engel teşkil edecek herhangi bir sabıka kağıdının bulunmadığına dair yazılı beyanname vermeleri gerekir. Adli sicil kaydı kağıdı olarak bilinen evrak yeterli olup bağlı bulunduğunuz il ve ilçe merkezlerindeki adliyelerden alındığı gibi ayrıca e-devlet üzerindende alınabilmektedir.),

Mevcut sürücü belgesi dışında sertifika alacak kursiyerler sahip oldukları sürücü belgesinin fotokopisi

Kursiyerler arasında 18 yaşını doldurmamış olanlar veli/vasi muvafakatnamesi, Son altı ay içerisinde çekilmiş iki adet biyometrik fotoğraf (Kursiyerlerden talep edilen fotoğrafların biyometrik olması önemli olup sürücü belgesi almaya hak kazanan adaylar hem başvuru işlemlerinde hem de yeni ehliyetlerin sahip olduğu teknoloji itibariyle bu fotoğraf çeşidi sürücü belgelerinde kullanılır.)

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!

İlginizi Çekebilir:

Ehliyet Sınavı Nasıl Oluyor 2021

Ehliyet Yenileme Nasıl Yapılır?

2021 Ehliyet Fiyatları

Ehliyet araba ekibi olarak internetteki bilgi kirliliğini önleyerek, en doğru ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek ehliyet almak için ne mezunu olmak gerekir konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.