Ehliyet Ceza Puanı Nasıl Sorgulanır 2021

Trafikte yapılan kural ihlalleri sebebiyle, hem para cezası alırız hem de ehliyet ceza puanımız silinir. Günümüzde birçok kişi ceza puanı sorgulama işlemini merak etmektedir. Bugün sizler için ehliyet ceza puanı nasıl sorgulanır 2021 konusunu araştırıp derledik.

Ehliyet Ceza Puanı Nasıl Sorgulanır 2021

Trafik kuralları, toplumun can ve mal güvenliğini korumak için yasalarca belirlenmiş yazılı kurallardır. Trafikte seyir halindeyken yasalarca belirlenmiş olan bu kuralları, ihlal eden sürücüler tespit edilerek ceza işlemi uygulanır. Araç kullanırken almış olduğumuz cezaları yalnızca para cezası olarak düşünmemiz yanlıştır. Çünkü bütün cezalara ek olarak ehliyet ceza puanınız'da silinmektedir. Eğer bir sürücü sürekli olarak trafik cezası alır ve ehliyet puanı belli bir rakamın altında düşerse, kişinin ehliyetine el konulur. Günümüzde birçok kişi ehliyet ceza puanı nasıl sorgulanır merak etmektedir. Bugün sizler için ehliyet ceza puanı nasıl sorgulanır 2021 konusunu araştırıp derledik. İşte detaylar.

Ehliyet Ceza Puanı Nasıl Sorgulanır 2021

Trafik kuralları, trafikte sürücülerin ve yayaların güven içerisinde ilerlemeleri adına oluşturulmuş olan kurallar bütünüdür. Trafik kurallarına uyulmaması durumunda sadece can ve mal kaybı yaşama tehlikeniz artmaz, aynı zamanda trafikte düzen bozulacağı için ulaşım daha zor ve geç sağlanır. Sürücülerin ve yayaların bu kurallara uymalarını sağlamak maksadıyla trafik kurallarına uymayanlara trafik cezaları kesilmektedir. Caydırılığın arttırılması adına da trafik cezasının yanında sürücü belgelerine ceza puanı işlemektedir. Her kural hatasının ceza puanı farklıdır. Örneğin muayenesiz araç kullanmak 10 ceza puanı iken, kırmızı ışık ihlali yapmak 20 ceza puanıdır. Ceza puanlarınız 1 sene içerisinde 100'ü geçerse de ehliyetinize el konulmaktadır. Bu yüzden düzenli olarak ehliyet ceza puanı sorgulama ve ehliyet ceza puanı öğrenme işlemlerini gerçekleştirerek ne kadar ceza puanına sahip olduğunuzu sorgulamanız önemlidir. Ehliyet ceza puanı nasıl sorgulanır 2021 ceza puanınızı sorgulayarak öğrenebilmeniz için e-devlet sitesine giriş yaptıktan sonra arama kısmına, "Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama" yazarak aratmanız yeterli olacaktır.  Açılan ekrandan Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) üzerinden ceza puanınızı sorgulatıp öğrenebilirsiniz. Eğer bir yıl içerisinde sık sık ceza aldıysanız, mutlaka sorgulama işlemini gerçekleştirmelisiniz. Çünkü 1 yıl içerisinde yapılan kural ihlalleri sebebiyle ehliyet ceza puanınız 100'ü geçerse ehliyetinize el konulur. Ayrıca bilmeniz gereken bir önemli husus'da trafikte almış olduğumuz ceza puanları yıl sonunda silinmektedir. 

İlgili Haber: Ehliyet Ceza Puanı Ne Zaman Silinir?

Ehliyet Ceza Puanı Nasıl Hesaplanır?

Günümüzde birçok araç sahibi, ehliyet ceza puanının nasıl hesaplandığını merak etmekte ve araştırmaktadır. Eğer bir sürücü yapmış olduğu ihlaller sebebiyle, 100 ceza puanı alır ise ehliyetine 2 ay süre ile el konulur. Ancak bir sürücü bir yıl içerisinde ikinci defa 100 ceza puanını doldurursa 4 ay süre ile ehliyetine el konulur. Bir sürücü üçüncü kez 100 ceza puanını doldurur ise, ehliyeti tamamen iptal edilir. Bu durumda yeniden ehliyet almak için müracaat etmeniz ve sınavlara girmeniz gerekir. Ehliyet ceza puanınız ceza yedikten sonra bir sene süresinin sonunda sıfırlanır. Örneğin 1 Eylül tarihinde radar cezası yediğinizi varsayalım. Bu ceza gelecek yıl 1 Eylül tarihinde silinecektir. 

Plakaya ve Sürücü Belgesine Yazılan Cezaları Sorgulama

* Turkiye.gov.tr adresi üzerinden plakadan araç sorgulama işlemini yapabilmek için sisteme giriş yaptıktan sonra arama kısmına "Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama" yazmalısınız (https://www.turkiye.gov.tr/emniyet-arac-plakasina-yazilan-ceza-sorgulama) Açılan sayfada adınıza tescilli araç plakasına son bir yıl içerisinde yazılan trafik cezalarını sorgulayabilirsiniz.

* E devlet'ten ehliyete yazılan cezaları görmek için sisteme giriş yaptıktan sonra arama kısmına "Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama" yazmalısınız. (https://www.turkiye.gov.tr/emniyet-surucu-belgesi-ve-sahislara-yazilan-ceza-sorgulama) Açılan sayfada sürücü belgesi bilgileri yani ad soyad, verildiği yer, ilk belge tarihi, aktif ceza puanı gibi bilgiler yer alıyor. Bu sayfada adınıza kayıtlı, ehliyetinize ya da şahsınıza son bir yıl içerisinde yazılan trafik cezalarını sorgulayabilirsiniz. Ayrıca bu sayfada sürücü belgesine ait sınıflar hakkında bilgi de veriliyor. 

Eski Trafik Cezalarını Sorgulama

Bir yıldan daha eski trafik cezalarını E Devlet'in "Vergi Borcu Sorgulama" sekmesinden yapabilirsiniz. (https://www.turkiye.gov.tr/gib-vergi-borcu-sorgu) Vergi borcu sorgulama sayfasında güncel borç bilgisi vadesi gelmiş veya vadesi geçmiş olan borçları gösterebiliyor. Bu borçlardan biri de geçmiş trafik cezası borçlarıdır.

Açılan sayfada; vergi adı, vergi dönemi, taksit, vadesi, durumu, plakası, vergi dairesinin adı, asli borç, gecikme zammı, indirim ve borç toplamı görüntülenebilir. 

Bu 3 Açıklama Varsa Borcunuz Yok Demektir

Adınıza ya da ehliyetinize yazılmış borç yok ise E-devlet'in ilgili sayfasında (yukarıda anlattığımız) sorgulama yaptığınızda aşağıdaki bu 3 açıklama ile karşılaşırsınız;

* "Sürücü" belgenize ait bir kısıt bulunmamaktadır,

* Sürücü belgenize ait bir iptal bilgisi bulunmamaktadır,

* Son bir yıl içerisinde adınıza kayıtlı sürücü belgesine veya şahsınıza yazılan herhangi bir ceza bulunamadı."

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek Ehliyet Ceza Puanı Nasıl Sorgulanır 2021 konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!