Ehliyet Ceza Puanı Sorgulama 2020


Ehliyet Ceza Puanı Sorgulama 2020

Karayolları Trafik Yönetmeliği Kanunun belirlemiş olduğu uyulması gereken zorunlu kurallara uymadığınız takdirde ceza işlemine tabi tutulursunuz. Ehliyet sahibi olan araç sahipleri trafikte araç kullanırken yaptıkları kural ihlaline göre ceza puanına ve cezaya tabi tutulmaktadırlar. Ehliyetten puan sorgulaması nasıl yapılır ? Hakkında merak ettiğiniz herşey haberimizin detaylarında...

Ehliyet Ceza Puanı Sorgulama 2020
sponsorlu reklamlar

Karayolları Trafik Yönetmeliği Kanununun belirlemiş olduğu uyulması gereken zorunlu kurallara uymadığınız takdirde ceza işlemine tabi tutulursunuz. Karayolları Trafik Yönetmeliği Kanununun amacı ceza işlemi uygulayarak belli yaptırımlar getirerek herkesin kurallara uymasını sağlayarak halkın mal ve can güvenliğini sağlamaktır. Belirlenmiş olan kurallara uymayıp ihlal yaptığınız anda ceza yersiniz ve yemiş olduğunuz bu ceza sicilinize işlenir. Herkesin merak ettiği konulardan ve bugünlerde en çok araştırılan konulardan birisi olan ehliyet ceza puanı sorgulama nasıl yapılır ? Sorunun cevabı haberimizin devamında.

Ehliyet Ceza Puanı Nedir

Trafikte araç kullanan araç sahiplerinin yasalarca belirlenmiş olan kurallara uyması zorunludur. Eğer Karayolları Trafik Kanununun belirlemiş olduğu kurallara uymazsanız ceza işlemine tabi tutulursunuz. Birde bir ceza alayım iki ceza alayım bir şey olmaz gibisinden düşüncelere girmeyiniz çünkü ehliyet ceza puanının belirli bir limiti vardır eğer ki sürekli ceza alarak o limiti aşarsanız ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kalırsınız, 100 ceza puanını aşan sürücülerin ehliyetine 2 ay el konulmaktadır ve yeniden eğitim almak zorunda kalırlar. Yeni ehliyet almış olan arkadaşlarımız için trafikte belirlenen kurallara aykırı bir harekette bulunduğu durumda anında ceza işlemine tabi tutularak ceza puanı işlenmektedir.  Karayolları Trafik Yönetmeliği Kanununun belirlemiş olduğu  ceza puanları için belli bir kota vardır. Örneğin bir yıl içersinde iki kez olmak üzere 100 ceza puanını aşan sürücülerin ehliyetine 4 ay olmak süreyle el konulmaktadır. Ehliyeti alınan sürücü psikiyatri uzmanına sevk edilerek muayene olması sağlanır, muayenesi olumlu sonuçlanan sürücüler ehliyetlerini ceza bitiminden sonra geri alabilmektedirler. 1 yıl içerisinde üç kez 100 ceza puanını aşan sürücülerin ehliyeti direk iptal edilmektedir.

Ehliyet Ceza Puanı Sorgulama 2020

Karayolları Trafik Kanununun koymuş olduğu yasaklara aykırı hareket ederek ceza almanız durumunda mutlaka ehliyet puan sorgulama işlemini gerçekleştirip ceza puanınıza bakmanız gerekmektedir. Bir yıl içerisinde 3 defa 100 ceza puanını aşmanız durumunda ehliyetiniz koşulsuz şartsız iptal edilir ve o ehliyet alma sürecine yeniden başlamanız gerekir. Bu durumlara düşmemek için ehliyet ceza puanı oldukça önemlidir. Eğer ki ceza puanını sürekli ihlal ettiyseniz ve ehliyetinize el konulduysa trafiğe çıkamazsınız. Ehliyetinizi el konulduysa ve siz hala ısrarla ehliyetsiz trafiğe çıkıyorsanız 1-2 ay aralığında bir hapis cezası alabilirsiniz. Aynı durum ikinci kez yaşanırsa yani ehliyetinize el konulduğu halde ehliyetsiz trafiğe çıkmanız durumunda 2-3 ay aralığında bir hapis cezası ve idari para cezasıyla cezalandırılırsınız. Günümüzde internetin ve teknolojinin çok ilerlemesi sayesinde ehliyet ceza puanını sorgulamak oldukça basit hale gelmiştir. Ehliyet ceza puanını ücretsiz bir şekilde sorgulamak ve öğrenmek için e devlete girerek trafik ceza sorgulama yazarak sorgulama yapıp ceza puanını ücretsiz bir şekilde hızlıca öğrenebilirsiniz.

Araç plakasına yazılan cezayı sorgulamak İçin Tıklayınız. Plakadan Trafik Cezası Sorgulama

Sürücü belgesi ve şahıslara yazılan ceza puanı sorgulamak için Tıklayınız. Ehliyet Ceza Puanı Sorgulama

Trafik cezası borcu sorgulama ve ödeme için tıklayınız. Trafik Cezası Ödeme

Ehliyete Yazılan Cezalar Nasıl Ödenir 2020

Trafik kurallarını ihlal ederek bilerek veya bilmeyerek almış olduğunuz cezaların ödemesini PTT şubelerinden veya vergi dairesinden yada internet bankacılığından ödeyebilirsiniz.

 
Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.
  
  
  Ehliyet Araba Ehliyet Araba
  2020 © Ehliyet Araba - Ehliyet Sınavı, Trafik Cezaları 2020