Ehliyet Kaç Ayda Alınır 2021

Birçok sürücü adayının merak ettiği konuların başında gelen, ehliyet kaç ayda alınır 2021 sorusunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

Ehliyet Kaç Ayda Alınır 2021

Ehliyet sahibi olmak isteyen sürücü adaylarının ilk olarak gerekli şartları taşıyor olması gerekmektedir. Günümüzde ehliyet almak isteyen kişilerde aranan ilk şart yaştır. Eğer ehliyet almak isteyen kişi 18 yaşından küçük ise, ehliyet alması mümkün değildir. Bazı ehliyet sınıfları 17 yaş şartını taşıyan sürücü adaylarına ehliyet vermektedir. Ancak ehliyet alma genel yaşı 18 olarak belirlenmiştir İkinci aranan şart ise sağlık durumunuzun iyi olmasıdır. Eğer ehliyet almanıza herhangi bir engel var ise sağlık heyetine çıkarak rapor almanız gerekebilir. Günümüzde birçok sürücü adayının merak ettiği konuların başında gelen ehliyet kaç ayda alınır 2021 sorusunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

 

Ehliyet Kaç Ayda Alınır 2021

 

Ehliyet alma süreleri aşamaları olarak belirlenmiştir. Ehliyet almak isteyen sürücü adayı ilk olarak bir kursa kayıt yaptırarak gerekli dersleri almaktadır. Daha sonra ise sürücü adayları, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan ve düzenlenen yazılı sınava tabi tutulurlar. Yazılı sınavdan 70 puan ve üzeri not alan sürücü adayları başarılı sayılır ve teorik sınav (direksiyon sınavı)' na tabi tutulurlar. Bu sınavdan' da başarılı olan sürücü adayları artık ehliyet almaya hak kazanmışlardır. Ehliyet kaç ayda alınır 2021, 2018 yılında yapılan değişiklik ile ehliyet alma süresi kısatıldı, sürücü adayları e-sınava tabi tutulduktan sonra başarılı olmaları hallerinde 45 gün içerisinde ehliyetlerini alabilmektedirler. Burada önemli olan husus sınavlardan başarılı olmanızdır. Çünkü sınavlardan direk olarak başarılı olduktan sonra sertifikanızı ilgili yerlere ilettiğiniz zaman 45 gün içerisinde ehliyetinizi alabileceksiniz. Sınavdan başarısız olmanız durumunda, ehliyeti alma süresi uzayacaktır. Sürücü adayları yeni yönetmelikle birlikte teorik derslerini aldıktan sonra e-sınav' dan başarılı olmak zorundadırlar. E-sınavda başarılı olan sürücüa dayları daha sonra direksiyon sınavı için randevu alarak sınav zamanını beklemelidir. Bu arada eğitimlerinizi direksiyonda eksiğiniz var ise eğitim alarak eksiklerinizi gidebilirsiniz. E-sınava tabi olduktan hemen sonra T.C kimlik numarası ile sorgulama yaparak anında sınav sonucunuzu öğrenebilirsiniz. Daha sınra direksiyon randevusu almalısınız, randevu genellikle 10-20 gün arasına denk gelmektedir. Sınavdan başarılı olan adayla 10-20 gün içerisinde direksiyon sınavına randevu alarak girebileceklerdir. 

Diğerleri bunu' da okudu: Ehliyet Almak İçin Kaç Yaşında Olmak Gerekir 2021

 

Ehliyet Alma Aşamaları 2021

 

Ehliyet alma aşamaları yapılan düzenlemeler ve getirilen yenilikler ile eskiye göre baya kısaltılmıştır. Ehliyet almak isteyen bireylerin ilk olarak bir sürücü kursuna kayıt yaptırarak teorik derslerini tamamlaması gerekiyor. Sürücü kurslarının vermiş olduğu teorik dersler 10-15 gün sürmektedir. Bu sürenin ardından adayların kurs yetkilileri tarafından e-sınav randevuları alırlar. Randevu alındıktan sonra sürücü adayları 15 gün içerisinde teorik sınava girerler. Sınavdan başarılı olan adaylar daha sonra direksiyon derslerini tamamlayarak 15 gün sonra direksiyon sınavına tabi tutulurlar. Bu sınavdanda başarılı olan sürücü adayları, gerekli belgeleri ilgili resmi kurumlara ileterek ehliyetlerini alabilirler. 

Ehliyet Almak İçin İzlenecek Yollar İse Şöyledir;

1- Öncelikle hangi sınıf ehliyet almak istediğinizi ve en çok hangi aracı kullanacağınızı belirlemelisiniz. 

2- Aile hekiminize giderek sağlık raporu almalısınız.

3- Gereken evrakları hazırlayarak sürücü kursuna kayıt yaptırmalısınız.

4- Sürücü kursunda gerekli dersleri alarak sınava hazırlanmalısınız.

5- Yazılı sınavdan başarılı olanlar direksiyon sınavına hazırlanmalıdır.

6- Direksiyon sınavından sonra ehliyet almaya hak kazanacaksınız.

7- Sürücü kursunuzdan gerekli belgeleri ve sertifikanızı alarak ilgili makamlara götürüp, ehliyetinizin gelmesini beklemelisiniz.

 

Ehliyet araba ekibi olarak, siz değerli kullanıcılarımıza en güncel ve yeni bilgileri araştırarak ücretsiz olarak kullanımınıza sunuyoruz. Doğru, tarafsız ve samimi çalışma prensibini benimseyen ehliyet araba ekibi çalışmalarını bu doğrultuda devam ettirmektedir. İnternetteki gereksiz bilgi kirliliğini önlemek amacıyla hazırlanan bu makalemizi okuyarak, ehliyet kaç ayda alınır sorusuna yanıt bulabilirsiniz. 

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!