Ehliyet Nasıl Alınır 2021

Ehliyet alacak sürücü adayları ehliyet alabilmesi için yapmaları gerekenler haberimizde detaylı olarak anlatılmıştır. Aşağıdaki haberimizde ehliyet nasıl alınır 2021 yılında yapılması gerekenler anlatılmıştır.

Ehliyet Nasıl Alınır 2021

Motorlu taşı kullanmak isteyen sürücü adayları trafiğe çıkmaları için sürücü belgesine sahip olmaları zorunludur. Sürücü belgesi olmayan sürücüler gerekli eğitimleri almadığından dolayı trafikte diğer sürücülerin veya yayaların can ve mal güvenliğini tehlikeye atmış olurlar bu sebepten dolayı cezai yaptırımlar uygulanarak motorlu taşıt kullanan sürücüleri ehliyetleri olmak zorundadır. Peki ehliyet nasıl alınır? Kaç yaşında olmak gerekir? Sınavlar nasıl yapılır? Aşağıdaki yazımızda bütün soruların cevabını bulmanız mümkündür. Ehliyel almak çok zor gibi görünsede gerekli eğitimleri aldıktan sonra aslında göründüğü kadar zor olmadığını öğreneceksiniz. Aldığınız eğitimleri pratik yapmanız durumunda yapamam gibi önyargılarını yendikten sonra kolaylıkla aldığınızı farkedeceksiniz. Ehliyet nasıl alınır? Her yıl değişim uygulanan ehliyet alma kurallarında geçtiğimiz yıllarda stajyer ehliyet gibi kanunlar getirildi. Bu gibi kanunlar yıldan yıla değişmektedir. Ehliyet her vatandaşın alması için uygun görülmemiştir bazı şartlar getirilmiştir. Bu şartlar engel durumuna göre bazen ehliyet veriliyorken bazı engel durumlarında ehliyet sahibi olamamaktadırlar. Engel durumu,yaş şartı eğitim durumu gibi bazır şartlar getirilmiştir. Aşağıdaki yazımızda ehliyet alma şartlarıda dahil bütün merak edilenlerin cevabını bulmak için okumaya devam edin.

Ehliyet Nasıl Alınır 2021

 

Ehliyet alma konusunda sürekli değişen kurallarlabirlikte ehliyet alma konusunda güncel araştırmaları kontrol etmeniz gerekmektedir. Son düzenlemelere göre ehliyet sahibi olmak isteyen vatandaşlar 17 farklı ehliyet sınıfından ehliyetlerini almaları mümkündür. Ehliyet nasıl alınır sorusuna yanıt bulacağınız bütün sorular aşağıda maddelenmiştir. Ehliyet almak için uyması gereken şartlar vardır. Bu şartlar; Ehliyet almanız için alacağınız sınıfa göre uygun yaş sınırında olmanı gerekmektedir. Ehliyet sahibi olmak için aldığınız eğitimlere olumlu cevaplar vererek deneyim sahibi olmanız gerekmektedir. Ehliyet almanız için yeterli düzeyde eğitim şartına uygun olmanız gerekmektedir. Engel durumu sağlık şartı uygun olması gerekmektedir. Talep edilen adli sicil kaydı şartına uygun olma. Son olarak ehliyet sahibi olmak için gireceğiniz sınavlardan yeterli puanı alıp başırılı sayılmanız gerekmektedir.
 

Son dönemlerde ehliyet konusunda yapılan değişikliklerden en önemliside direk istediğiniz ehliyete sahip olamamaktır. Eskiden direk yazıldığımız zaman otobüs kamyon için yazılabiliyorken şimdiki sistemde öncelikle alt sınıf olan B sınıfı ehliyete sahip olup daha sonra şartlara uymanız durumunda sırayla ehliyet yükselterek istediğiniz ehliiyete sahip olabilirsiniz. MOPED sürücüleri için yaş şartı 16 yaşına düşürüldü. Engelli vatandaşlar için eskiden H sınıfı ehliyet veriliyorken şuan direk H sınıfı değilde sürücü belgesine engel durumu yazılarak verilecektir. Ehliyet için en merak edilenlerden biriside yaş şartı kaç olmalıdır. Onu inceleyelim.

Ehliyet Almak İçin Kaç Yaşında Olmak Gerekir?

Her ehliyet sınıfı için istenilen yaş şartı vardır. Bu yaş sınırları kullanacakları taşıtın durumuna göre değişkenlik göstermektedir. Bazı ehliyet sınıflarını kullanmak için öncesinde diğer ehliyet sınıfını almak gerekir. Aşağıda bırakacağımız başlığa tıklayarak alacağınız ehliyet konusunda daha detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. 

Detaylı bilgi için habere git: Tıklayınız: Ehliyet Alma Yaşı Kaçtır 2021?

Almak İstediğiniz ehliyet sınıfına istenilen yaş şartına aşağıdaki tablodan öğrenebilirsiniz.

Tablo: Ehliyet alma yaşı

                                       EHLİYET SINIFI                                                                                                                 İSTENİLEN YAŞ SINIRI                                                                             
 A EHLİYET ALMA YAŞI  21  YAŞ SINIRI
A1 EHLİYET ALMA YAŞI  16  YAŞ SINIRI
A2 EHLİYET ALMA YAŞI  18  YAŞ SINIRI
B1 EHLİYET ALMA YAŞI  16  YAŞ SINIRI
B EHLİYET ALMA YAŞI  18  YAŞ SINIRI
BE EHLİYET ALMA YAŞI  18  YAŞ SINIRI
C1 EHLİYET ALMA YAŞI  18  YAŞ SINIRI
C1E EHLİYET ALMA YAŞI  18  YAŞ SINIRI
C EHLİYET ALMA YAŞI  21  YAŞ SINIRI
CE EHLİYET ALMA YAŞI  21  YAŞ SINIRI
D1 EHLİYET ALMA YAŞI  21  YAŞ SINIRI
D1E EHLİYET ALMA YAŞI  21  YAŞ SINIRI
D EHLİYET ALMA YAŞI  24  YAŞ SINIRI
DE EHLİYET ALMA YAŞI  24  YAŞ SINIRI
M EHLİYET ALMA YAŞI  16  YAŞ SINIRI
F EHLİYET ALMA YAŞI  18  YAŞ SINIRI
G EHLİYET ALMA YAŞI  18  YAŞ SINIRIEhliyet Almak İçin Ne Mezunu Olmak Gerekir?

 

Ehliyet sahibi olmak isteyen sürücü adaylarında istenilen eğitim durumu ilkokul mezunu olmak yeterlidir. Okuma yazması olmayan vatandaşlar sürücü belgesi almaya hak kazanamazlar. Hazırlanıp teslim edilmesi gereken belgeler arasında ilkokul diplomasıda teslim edileceğinden dolayı tamamlamanız gereken belgeler arasında yer almaktadır.

Ehliyet Alırken Sağlık Şartı

Sürücü belgesi sahibi olmak isteyen vatandaşların belirli sağlık koşullarını taşıyor olması gerekmektedir. Ehliyet alırken güncel sağlık raporu almak gerekir aynı durum mevcut ehliyetini yenilemek isteyen vatandaşlarımız içinde geçerlidir. Güncel sağlık raporu almış olmaları gerekmektedir. Sağlık  raporunuzu Sağlık Bakanlığına ve üniversitelere bağlı sağlık tesislerinde yani devlet hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri, tıp fakülteleri gibi yerlerden alabilirsiniz. Aynı zamanda aile sağlığı merkezinden de aile hekiminizden alabilirsiniz. Sağlık bakanlığı ruhsatlı özel hastaneler özel tıp merkezleri ve özel muayenehanelerde temin edebilirsiniz. Sağlık raporu ücretleri ise farklılık göstermektedir. Aile hekimlerinden ücretsiz bir şekilde temin edebiliyorken devlet hastanelerinde tek hekim ücreti için 50 TL sağlık kurulu içinde 200 TL ücret ödersiniz. Özel hastanelerden temin etmek isterseniz tek hekim için 75 TL ücret ödersiniz sağlık kurulu içinde 300 TL ücret ödersiniz. En mantıklı olan aile hekiminizden ücretsiz bir şekilde almaktır. 


Sabıkası Olan Ehliyet Alabilir Mi?

Sürücü belgesi alıp taşıt kullanmak için Türk ceza kanununun 188, 190 ve 191 maddelerinde belirtilmiş suçları işlememiş olmak gerekir. Kaçakçılıkla mücadele kanununun 4. Maddesinin 7. Fıkrasında yer alan suçları işlememiş olmak ateşli silahlar ve bıçakalar kanununun 12. maddesinin 2. ve takip eden fırkalarındaki suçları işlememiş olmanız gerekir.

Ehliyet Alırken Hangi Sınavlara Girmek Gerekir

Ehliyet almanız için bazı sınavlara tabi tutulup sınavlarda başarılı olmanız gerekmektedir. Başarılı olmak derece değildir. Yazılı sınavda 70 puan almanız sınavı başarıyla geçmeniz için yeterlidir. Ardından direksiyon sınavına girip belirtilen kurallar çerçevesinde direksiyon sınavını tamamlamanız durumunda sürücü belgesi sahibi olursunuz. M, B1, B, A1, A2, F, ve G sınıfı ehliyet almak istiyorsanız 2 aşamalı sınava girmeniz gerekmektedir. Diğer ehliyet sınıflarını almak istiyorsanız ehliyet yükseltmeye girdiği için sadece almak istediğiniz ehliyet sınıfının direksiyon sınavına girmeniz yeterlidir. Aşağıda vereceğimiz linkten hangi ehliyet sınıfı hangi aracı kullanır ehliyet sınıflarını link' tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Alakalı Konu: Ehliyet Alma Yaşı Kaçtır?

Alakalı Konu: 2021 Ehliyet Fiyatları

Ehliyet Sınav Soruları ve Öneriler

Ehliyet sınavları MEB tarafından yapılmaktadır. Bu sınavlardan çok korkmayın soru havuzunda çok fazla sayıda soru olmadığından soru çeşidi azdır. Bu da size avantaj sağlamaktadır. Geçmiş yıllardan çıkmış soruları çözerek bu sınavda başarılı olabilirsiniz. Sürücü kursunda aldığınız eğitimde fazlasıyla yeterli olacaktır. Toplamda 50 sorudan sorumlu tutulursunuz bu sorulardan 35 doğru yapmanız durumunda direksiyon sınavı için hak kazanmış olursunuz. Bu yıl yapılan değişiklikten sonra sınavlar yazılı olmaktan kaldırıldı. E-Sınav sistemine geçilerek sınavlar elektronik ortamda yapılmaktadır. Sınav sonucunuzu haftalarca beklemek yerine sınav salonunu terketmeden sınav sonucunuzu alabilirsiniz. 70 puan ve üzeri almanız durumunda direksiyon sınavına girmeye hak kazanırsınız.

Çıkmış sınav sorularına başlığa tıklayarak ulaşabilirsiniz. Çıkmış Ehliyet Sınav Soruları 2021

Ehliyet Direksiyon Sınavı

Yazılı sınavdan başarılı olan sürücü adayları son girecekleri sınav direksiyon sınavıdır bu sınavda sürücü kursunuzun eğitim verdiği yerde girersiniz. Bu da size avantaj sağlamaktadır bölgeye hakim olursunuz ve eğitim aldığınız araçla sınava girersiniz araçtan yanada yabancılık çekmezsiniz. Ehliyet almak için sürücü kursuna kayıt olmak zorundasınız sürücü kursu Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurumlardır. Bu kurum size yazılı sınav ve direksiyon sınavı için eğitim vermektedir. Direksiyon sınavında deneyimli hocalar ders vermektedir. Park etme gibi sınav kurallarının püf noktaları size öğretilir. Eğitimleri güzel tamamlamanız durumunda hazırlayıp teslim etmeniz gereken bazı evraklar vardır daha sonrasında sürücü belgenizi alırsınız.

Ehliyet İçin Gerekli Evraklar

Sınavları başarıyla tamamlanız durumunda hazırlamanız gereken bazı evraklar vardır bu evrakları teslim etmeniz durumunda sürücü belgesini alırsınız. TC kimlik numaralı resmi kimliğiniz. Sağlık Bakanlığına bağlı kuruluşlardan Sağlık Raporu, Adli sicil kaydı bu belgeyi e devlet üzerinden veya adliyeden temin edebilirsiniz. 18 yaşını doldurmayan sürücü adayları veli/vasi muvafakatnamesi hazırlamanız gereken evrakalardır.