Ehliyet Sınavı Kaç Dk

Ehliyet almak isteyen sürücü adaylarının araştırdığı konuların başında, ehliyet sınavı kaç dk sorusu gelmektedir. Ehliyet sınavı kaç dk bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır.

Ehliyet Sınavı Kaç Dk

Ehliyet almak isteyen sürücü adaylarının gereken şartları taşıyor olması gerekiyor. Sürücü adaylarında aranan en önemli şart yaştır, 18 yaş şartını taşıyan bütün sürücü adayları ehliyet alabilirler. Bağlı bulunduğunuz aile hekimliğine müracaat ederek sağlık raporu aldıktan sonra, size uygun bir sürücü kursuna kayıt yaptırabilirsiniz. Kurstan gerekli eğitim ve dersleri alan kişiler, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından düzenlenen sınava tabi tutulur. Birçok sürücü adayının merak ettiği konuların başındaü ehliyet sınavı kaç dk sorusu yer almaktadır. İşte detaylar.

Ehliyet Sınavı Kaç Dk

Ehliyet almak isteyen kişiler, yaş şartını taşıyor ise bağlı bulunduğu aile hekimliğinden sağlık raporu alarak bir sürücü kursuna kayıt yaptırmalıdır. Sürücü kursuna kayıt olurken sizden istenilen belgeleri eksiksiz olarak götürmeniz gerekiyor. Daha sonra kurstan gerekli eğitim ve dersleri alan kişiler, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan sınava tabi tutulurlar. Girecek olduğunuz yazılı sınavda, toplamda 50 soru sorulmaktadır. Sürücü adaylarının bu sınavdan başarılı olabilmesi için, en az 35 soruya doğru yanıt vererek 70 puan alması gerekiyor. Birçok sürücü adayının merak ettiği konu ise sınav süresinin kaç dakika olduğudur. Ehliyet sınavı kaç dk sürücü adaylarının elektronik ortamda girmiş oldukları sınavın süresi toplamda 45 dakikadır. Sürücü adaylarının, 45 dakika içerisinde 50 soruyu cevaplaması ve en az 70 puan alması gerekiyor. Girmiş olduğunuz bu sınavda yanlış cevaplar doğru cevapları etkilemez. Eskiden sınavlar yazılı olarak yapılıyordu, durum böyle olunca sonuçlarınızı öğrenmeniz falan baya uzun sürüyordu. Ancak günümüde ehliyet sınavı elektronik olarak yapılmaktadır. Sınava giren sürücü adayları, sınavdan hemen sonra sınav sonucunu sorgulatarak öğrenebiliyor. Yazılı sınavdan başarılı olan sürücü adayları, direksiyon sınavına girmeye hak kazanırlar. Son olarak direksiyon sınavından' da başarılı olan sürücü adayları ehliyet almaya hak kazanırlar. 

İlgili Haber: Ehliyet Sınavında Kaç Soru Sorulur 

Ehliyet Almak İçin Gereken Şartlar 2021

Ehliyet almak isteyen sürücü adaylarının yasalarca belirlenmiş olan şartları taşıyor olması gerekiyor. Ehliyet almak için toplamda üç şart aranmaktadır. İlk şart ehliyet almak için uygun yaşta olmanız gerekiyor. Bununla birlikte yaşınız tutsa bile her ehliyet sınıfı için başvuru yapamazsınız. Bu noktada ikinci şart devreye girmektedir. Ehliyet almak isteyen kişilere aranan ikinci şart, istediğiniz ehliyeti alabilmeniz için deneyiminizin olmasıdır. Ehliyette aranan üçüncü ve son şart eğitim durumudur. Trafik yönetmeliğine göre en az ilkokul mezunu olanlar ehliyet almak amacıyla başvuru yapabilirler.

Ehliyet Sınavı Nasıl Oluyor?

Araç kullanabilmek için alınacak olan ehliyetin tüm detayları kişilerce araştırılabiliyor. Araç kullanmak için ehliyet zorunlu bir belgedir. Ehliyeti olmayan bireyler, araçlarını yasal olarak kullanamıyor. Ehliyeti olmadan araç kullandığı tespit edilen kişilere cezai işlemler uygulanmaktadır. Ehliyet alabilmek için kişilerin bazı sınavlardan başarılı olması gerekmektedir. Ehliyet sınavında her konuda soru karşınıza çıkabilmektedir. Elektronik ortamda hazırlanan sınavlara kişiler dahil ediliyor. Ehliyet sınavına giriş yapacak kişilerin tüm şartları yerine getirmesi gerekiyor. Şartları yerine getirmeyen bireyler, ehliyet sınavına dahil olamıyorlar. Ehliyet sınavında ilk yardım, motor, trafik ve trafik adabı konularında sorular sorulmaktadır. Kişilerin sorulara doğru cevap vermesi, sınavda başarılı olmasını sağlıyor. Yanlış cevaplar, kişilerin puanlarını düşüreceği için sınavdan başarısız oluyorlar. 

Ehliyet Yazılı Sınavı Saat Kaçta Başlıyor?

Elektronik sınav için belli bir saat söylemek yanlış olacaktır. İl ve ilçe bazında e-sınav merkezlerinde e-sınavlar, haftaiçi veya haftsonu yapılmaktadır. Sürücü adaylarının işten gelişleri düşünerek haftaiçi sınavlar genelde akşam 18:00' den sonra gerçekleştiriliyor. Haftasonu ise 09:00' dan itibaren başlamaktadır. Her saat bir e-sınav yapılmaktadır. Elektronik ehliyet sınavının saat kaçta olduğunu öğrenmek istiyorsanız size kurstan verilen veya verilecek olan elektronik sınavı giriş belgesini kontrol ediniz. Belgede sınava saat kaçta gireceğiniz bilgisi yer almaktadır. 

Ehliyet araba ekibi olarak internetteki bilgi kirliliğini önleyerek, en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek ehliyet sınavı kaç dk sorusuna yanıt bulabilirsiniz. 

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!