Ehliyet Sınavında Kaç Soru Sorulur

Yeni ehliyet sahibi olmak isteyenlerin en çok merak ettiği konu da ehliyet sınavında kaç soru sorulur, geçmek için kaç almak gerekir olmaktadır. İşte bu sayfada yeni düzenlemeye göre ehliyet sınavında kaç soru var hakkında doğru bilgiler yer almaktadır.

Ehliyet Sınavında Kaç Soru Sorulur

 

Ehliyet sınavına katılmak isteyen kişilerin en fazla merak ettiği konu da ehliyet sınavında kaç soru var olmaktadır. Son düzenlemelerle birlikte sınavda geçer notu alabilmek için en az 70 puan alınması gerekmektedir. Toplamda 50 soru sorulur ve bu sorular yılın belli dönemlerinde Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanır. Buna göre ehliyet sınavı soru dağılımı da aşağıda yer almaktadır.

Ehliyet Sınavında Kaç Soru Sorulur?

Ehliyet almak isteyen kişiler öncelikle ehliyet sınavındaki soru içeriklerini ve ehliyet sınav derslerini merak etmektedir. 2016 yılından sonra ehliyet sınavına Trafik Adabı dersi eklenmiştir ve soru adeti ise 6'dır. Sizde ehliyet sınavına girmeden önce sitemiz üzerinde yer alan "ehliyet sınav soruları" içeriklerindeki testleri çözerseniz, sınavda daha başarılı olabilirsiniz. Ehliyet sınavı ile alakalı aklınıza takılanları bu başlık altında toparlamaya çalıştık, işte ehliyet sınav soru sayısı:

 

  • Trafik 23
  • Trafik Adabı 3
  • İlk Yardım 12
  • Araç Tekniği 9


Yukarındaki içerikten anlaşıldığı gibi en fazla soru Trafik dersinden gelmektedir. Bu sınavı geçebilmeniz için en az 35 doğru yapılması gerekiyor. Sizde ehliyet sınavına önceden hazırlanarak daha etkili bir sınav geçirebilirsiniz. 

Ehliyet Sınavından Geçmek İçin Kaç Puan Almak Gerekir?

2019 yılında ehliyet sınavından geçebilmek için sorulan 50 sorudan en az 35 doğru yanıt vermeniz gerekmektedir. Eğer 35'in altında doğru sayınız varsa sınavda başarısız olur ve diğer sınava girip şansınızı tekrardan deneyebilirsiniz. Sınava önceden hazırlanmak için sürücü kursunda verilen derslere katılın ve sitemiz üzerinde yayınlanan sınav sorularını çözün. Ehliyet sınavında sorulan soruların hangi derslerden kaç doğru yaptığınız önemli değildir, önemli olan toplamda 35 doğru yanıt vermektir.

İlgili: Ehliyet sınavında kaç soru var 2019