Reklam
.

Ehliyet Sınıfları Nelerdir

Trafik kanunları gereğince motorlu taşıt kullanabilmek için sürücü belgesi sahibi olmanız gerekmektedir. Ehliyet sınıfları ve yeni ehliyet sınıfları bu sayfada...

Reklam
Ehliyet Sınıfları Nelerdir

 

 

 Motorlu taşıt kullanabilmek için sürücü belgenizin olması yeterli değildir aynı zamanda uygun sürücü belgesine de sahip olmanı gerekmektedir. Trafiğe çıkmadan önce aracınıza uygun ehliyete sahip olmanız gerekmektedir. Uygun ehliyetle trafiğe çıkmamanız durumunda ceza kesilecektir. Aşağıdaki ehliyet sınıflarını inceleyerek çok detaya inmeden hangi ehliyet sınıfı hangi araç kullanır inceleyelim. Ehliyet sınıfları ile ilgili güncel veriler bu sayfada yer alıyor.Ehliyet sınıfları nelerdir? Hangi Ehliyetle Hangi Vasıta kullanılır?

M Sınıfı Sürücü Belgesi

2,3 veya 4 tekerlekli motorlu bisiklet kullanmak isteyen sürücülerin alması gereken ehliyet sınıfıdır. M sınıfı ehliyet alabilmek için yaş sınırı düşüktür. Bu ehliyeti alabilmek için 16 yaşında olmanız gerekmektedir.

A1 Sınıfı Sürücü Belgesi

A1 sınıfı sürücü belgesi sahip sürücüler M sınıfı sürücü belgesinin kullandığı araçları kullanabilirler.

A2 Sınıf Sürücü Belgesi

A2 sınıf sürücü belgesi 2 tekerlekli motorsikletlerde 35 kv 3 tekerlekli motorlu taşıtlar için 15 kv olarak belirlenmiştir. Bu ehliyete sahip sürücüler A1 ve M sınıfı sürücülerin kullandıkları taşıtları kullanabilirler. Bu ehliyeti alabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: EHLİYET HARÇ ÜCRETİ 2020B Sınıfı Sürücü Belgesi

Otomobil ve kamyonet kullanmak isteyen sürücülerin sahip olması gereken ehliyettir. Kullanacakları aracın 4 tekerlekli olması gerekmektedir. Bu ehliyeti alabilmek için yaş sınırı 18 olarak belirlenmiştir. Eski düzenlemede ilkokul mezunu ehliyet alabilmekteyken sistem değişmesiyle birlikte 4.sınıf mezunları ehliyet alabilmektedir.

BE Sınıf Sürücü Belgesi

B sınıfına dahil araçlarda yük taşımacılığı yapanlar fakat römork veya yarı römorkun ağırlığı 3500 kg geçmemelidir. Aynı zamanda B sınıfı ehliyete sahip olmak gerekmektedir.  Sadece BE sınıfı ehliyet yetersizdir.

C1 Sınıf Sürücü Belgesi

3500 kg'dan 7500 kg' kadar çekici ve kamyon kullanmak isteyen sürücülerin alması gereken ehliyettir. Bu ehliyeti alabilmek için öncelikle B sınıfı ehliyet almanız gerekmektedir. 

C1E Sınıf Sürücü Belgesi

C1 sürücü belgesine sahip sürücüler araçlarına takılan römork azami yük ağırlığı 750 geçen römork veya yarı römorktan oluşan ve katar ağırlığı 12.000 kilogramı geçmeyen birleşik araçlar ile B Sınıfı sürücü belgesiyle kullanan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 3500 kg mı geçen römork veya yarırömorktan oluşan ve katar ağırlığı 12000 kilogramı geçmeyen birleşik araçları kullanmak isteyen sürücü adaylarının alması gereken ehliyettir. Bu ehliyete sahip sürücüler M,B1,B,BE,C1 ve F sınıfı araçları kullanabilirler.

C Sınıfı Sürücü Belgesi

Kamyon ve çekici kullanmak isteyen sürücü adaylarının alması gereken ehliyettir. Bu ehliyete sahip olabilmek için 21 yaşında olmanız gerekmektedir. Aynı zamanda B sınıfı ehliyete de sahip olmanız gerekmektedir.

D Sınıf Sürücü Belgesi

Otobüs kullanmak isteyen sürücülerin alması gereken ehliyettir. Bu ehliyeti alabilmek için en az 24 yaşında olmanız gerekmektedir. Aynı zamanda öncesinde B sınıfı ehliyet almış olmanız gerekmektedir.

F Sınıfı Sürücü Belgesi

Traktör kullanmak isteyen sürücü adaylarının alması gereken ehliyettir. B sınıfı almanız durumunda traktörde kullanabileceksiniz. Bu ehliyeti alabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir.

G Sınıfı Sürücü Belgesi

İş makinesi kullanmak isyeten sürücü adaylarının sahip olması gereken ehliyettir. Bu ehliyete başvurmak için 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekmektedir. 

Ehliyet sınıfınıza uygun araçları kullanmanız hem cebiniz için hemde sizin ve çevre güvenliği açısından uyulması gereken kurallardır. Ehliyetinize uygun araçları kullanmamanız durumunda uygun ehliyet kullanmadığınız için ceza kesilecektir. 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş