Ehliyet ve Kimlik Nasıl Birleştirilir

Günümüzde birçok kişi ehliyet ve kimlik nasıl birleştirilir diye merak etmekte ve araştırmaktadır. İşte detaylar.

Ehliyet ve Kimlik Nasıl Birleştirilir

Yeni tip sürücü belgelerinde çip bulunduğu için, eski ehliyet ile değiştirmek zorunlu kılınmıştır. Yeni tip sürücü belgeleri, ilçe nüfus müdürlüklerine başvuru yapılarak yeni çipli kimlik kartlarına yüklenebilmektedir. Bu işlem için başvuruda bulunan kişilerden herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Ancak eski tip ehliyete sahip olan ehliyet sahipleri bu işlem için 15 TL harç ücreti ödemesi gerekiyor. Başvuru için sağlık raporu gibi bazı belgeler istenebilmektedir. Bu belgeleri tedarik ederken ekstra ücretler ödemeniz gerekebilir. Günümüzde merak edilen ve araştırılan konuların başında gelen ehliyet ve kimlik nasıl birleştirilir detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır. 

 

Ehliyet ve Kimlik Nasıl Birleştirilir

 

Günümüzde yapılan değişiklikler sürekli olarak devam etmektedir. Yapılan son değişiklik ile isteyenler ehliyet ve kimliklerini birleştirerek kullanabilmektedir. Ehliyet ve kimlik birleştirme işlemeni yapabilmeniz için, her iki kartın' da yeni tip olması gerekiyor. Ehliyet ve kimlik nasıl birleştirilir, iki kartı birleştirme işlemi için, randevu aldıktan sonra nüfus müdürlüğüne bizzat gitmeniz gerekmektedir. Birleştirme işlemi uzaktan online başvurular ile gerçekleştirilemez. Birleştirme işlemini yapmak isteyen bireylerin şahsen başvuru yapması gerekmektedir. Yenileme işleminin gerçekleşebilmesi için mutlaka her iki kartın yeni tip olması gerekiyor. Eğer hem yeni tip ehliyetiniz hem de yeni tip kimliğiniz yok ise ikisinide yeni tip kartlar ile değiştirerek birleştirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 

Ehliyet Yenileme Ücreti 2021 -->> TIKLA ÖĞREN!

 

Birleştirme İşlemi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir? 

 

Yeni kimlik kartı ya da yeni ehliyeti olan kişilere birleştirme işlemini gerçekleştirebilmesi için herhangi bir belge talep edilmemektedir. Nüfus müdürlüğüne müracaat ederken iki kartınızıda yanınızda götürmeniz yeterli olacaktır. Yeni kimlik kartı ve eski ehliyeti olan kişiler, birleştirme işlemi için nüfus müdürlüğüne 4 adet biyometrik fotoğraf, sağlık raporu ve  15 TL harç ücreti ödediğini gösteren belgeyi götürmek zorundadır. 

 

Ehliyet Kimlik Kartı Birleştirme Randevusu Nasıl Alınır?

 

Hayat Kimliğinle Kolay projesi kapsamında sürücü belgesi bilgilerinin T.C kimlik kartına yüklenmesi uygulamasına geçilmiştir. Bakan Soylu, ehliyet, kimlik, pasaport işlemlerinin 15 dakika içerisinde, bunlardan yalnızca birine ilişkin işlemin ise maksimum 8 dakika içerisinde gerçekleştirildiğini bildirdi. Ehliyet ve kimlik kartını birleştirmek için mutlaka randevu almanız gerekiyor. Birleştirme işlemini gerçekleştirebilmek için randevular, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü' nün sitesinde yer alan randevu.nvi.gov.tr kısmından veya ALO 199 çağrı merkezi aracılığı ile alınabilmektedir. 21 Eylül tarihi itibari ile başlayan uygulama sayesinde vatandaşlar iki kimlik kartı yerine tek kimlik kartı taşıyarak hem ehliyet hem de kimlik olarak kullanabilmektedirler. 

 

Yeni Kimlik Randevusu Nasıl Alınır? 

Eski kimliğinizi yeni kimlik ile değiştirebilmeniz için öncelikle randevu almanız gerekiyor. Nüfus Müdürlüklerindeki yoğunluk sebebiyle başvuru işlemleri randevu ile yapılmaktadır. Başvuru işleminizi https://randevu.nvi.gov.tr adresi üzerinden yapabilirsiniz. İnternetten randevu alarak hızlı ve güvenli bir şekilde işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.  

Değişim Ücretleri Ne Kadar?

1- Kimlik yenileme: 25 TL

2- Evlilik nedeniyle kimlik değişimi: 25 TL

3- Eskiyen kimliği değiştirme: 25 TL

4- Yeni doğan bebek için kimlik çıkarmak ücretsiz. Doğumdan 1 ay geçmesine rağmen kimlik çıkarılmaz ise 25 TL

5- Çipli kimlik kaybedilmişse: 50 TL (eski kimlik kaybolor ise 25 TL)

Bugün sizler için ehliyet ve kimlik nasıl birleştirilir bütün detaylarıyla araştırıp derledik. Yukarıdaki bilgiler yeni ve günceldir.