Ehliyet Yenileme İçin Gerekli Evraklar Nelerdir 2021

Eski kullanmakta oldukları ehliyetleri yenilemek isteyen binlerce motorlu taşıt kullanıcısı ehliyet sahipleri yeni ehliyete sahip olabilmek için birtakım hazırlanması gereken evraklar vardır.

Ehliyet Yenileme İçin Gerekli Evraklar Nelerdir 2021

Ehliyetiniz kaybolduysa ya da ehliyetiniz eski ise, ehliyetinizi yenilemeniz gerekmektedir. Eski ehliyetlerini değiştirmek isteyen ehliyet sahiplerinin gereken evrakları hazırlaması gerekmektedir. Yeni ehliyetine kavuşmak isteyen binlerce ehliyet sahibi vatandaş bu işlemi kolaylıkla gerçekleştirmek için hazırlaması gereken birtakım evraklar vardır. Eski tip ehliyetini yenileyecek olan vatandaşlar yeni tip ehliyetlere oldukça kolay bir şekilde sahip olabilecekler. Siz de bu sayfada yer alan bilgilere göz atarak ehliyet yenileme için gerekli evraklar 2021 bilgilerine ulaşabilirsiniz. Ehliyet yenileme işlemi yapacak vatandaşlar öncelikle nüfus müdürlüklerinden randevu almaları gerekmektedir. Ehliyet yenileme işlemleri daha öncesinde emniyet müdürlüklerinde yapılmaktayken bu görev nüfus müdürlüklerine devredilmiştir. Ehliyet yenileme randevusunu almanın birçok yöntemi bulunmaktadır. Randevu almadan işlemlerinizi yapmanız mümkün değildir. Ehliyet yenilemek için randevunuzu google arama motoruna randevu al yazarak gerçekleştirebilirsiniz. Randevu al sitesine giriş yaptıktan hemen sonra, istediğiniz randevu türünü seçerek gereken bilgileri yazmanız gerekmektedir. Randevu almanın ikinci bir yolu ise, alo 199 çağrı merkezidir. Çağrı merkezi ile iletişime geçerek hızlı bir şekilde randevunuzu oluşturabilirsiniz. Randevusunu alan vatandaşların yapması gereken son şey gereken evrakları hazırlamaktır. Ehliyet yenilemesi için gereken evraklar aşağıda açıklanmıştır.


Ehliyet Değişim İçin Gerekli Evraklar 2021Eski sürücü belgeniz,

Nüfus cüzdanı veya pasaport,

Sürücü olur sağlık raporu,

2 Adet biometrik fotoğraf,

Parmak izi verilecek (Nüfus Müdürlüğünde),

Sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve hizmet bedelinin ödendiğine dair banka dekontu,

Kan grubunuzu ispat eden belge (eski sürücü belgenizde kan grubunuz yazıyorsa herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur)

Ehliyet Randevu Alma Numarası => Tıkla Al


2021 Ehliyet Yenileme Ücreti Ne Kadar 

Kullanmakta olduğu ehliyetini cipli ehliyet ile yenileyeceklerin ödemesi gereken ücret:15 TL'dir.

Eski ehliyetini kaybedenler veya çaldıranlar yeni çipli ehliyet alabilmek için ödeyecekleri ücret 15 TL'dir.

Almış oldukları çipli kimlikleri yenilemek isteyenlerin, kaybedenler veya çaldıranların ödemeleri gereken ücret: 159 TL'dir.

2021 yılında ise, eski tip ehliyetini değiştirmek isteyen ehliyet sahiplerinin ödemesi gereken ücret: 15 TL'dir. Ancak yeni tip ehliyetini kaybedip yenisini çıkarmak isteyen ehliyet sahiplerinin ödemesi gereken ücret 270 TL' dir. 

İlgili Konu

Ehliyet Yenileme Nasıl Yapılır => Tıkla Öğren !

Ehliyet Yenileme Ücreti Hangi Bankalara Yapılır?Yukarıdaki belirlenmiş olan ücretleri bankalar aracılığıyla yatırmanız gerekmektedir. Maliye Bakanlığı ve Trafik vakfınca protokol yapılmış olan bankalara ödemenizi yapabilirsiniz.

 

-T.C. ZİRAAT BANKASI

-TÜRK EKONOMİ BANKASI

-GARANTİ BANKASI 

-DENİZBANK 

-PTT BANK

-AKBANK

-AKTİFBANK

-ING BANK

-ŞEKERBANK

-TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI

-KUVEYT TÜRK KATILIM BANKASI

-ALBARAKA TÜRK KATILIM BANKASIBaşvuruda bulunduğunuz müdürlüğün yoğunluğuna bağlı olarak işlem süreniz değişmektedir. Nüfus müdürlüğünde parmak izi verme işleminizi de göz önünde bulundurursanız yoğunluğa bağlı olarak 1 saat içerisinde işinizi halletme imkanınız vardır. İşleminiz bittikten sonra yeni ehliyetiniz çipli olacağından dolayı hemen verilmemektedir. Ankara'da basılıp PTT aracılığıyla adresinize teslim edilecektir. Adrese gönderilmesinden dolayı PTT kargoya herhangi bir kargo ücreti ödemenize gerek yoktur. Yeni ehliyetiniz adresinize gönderimi arasında 15 gün kullanacağınız geçici belge verilmektedir. Ehliyetinizin elinize ulaşması ise 1-2 hafta sürmektedir.

Yukarıda yer alan bilgilerden yararlanarak siz de ehliyet değişimi gerekli evraklar 2021 yılı bilgilerine ulaşabilirsiniz. Sitemizi takip ederek ehliyet sınav sorularının yanı sıra ehliyet değişimi ile ilgili tüm bilgilere anında erişebilirsiniz.