Ehliyet Yenileme İçin Gerekli Evraklar Nelerdir 2020


Ehliyet Yenileme İçin Gerekli Evraklar Nelerdir 2020

Eski kullanmakta oldukları ehliyetleri yenilemek isteyen binlerce motorlu taşıt kullanıcısı ehliyet sahipleri yeni ehliyete sahip olabilmek için birtakım hazırlanması gereken evraklar vardır.

Ehliyet Yenileme İçin Gerekli Evraklar Nelerdir 2020
sponsorlu reklamlar
 Yeni ehliyetine kavuşmak isteyen binlerce ehliyet sahibi vatandaş bu işlemi kolaylıkla gerçekleştirmek için hazırlaması gereken birtakım evraklar vardır. Eski tip ehliyetini yenileyecek olan vatandaşlar yeni tip ehliyetlere oldukça kolay bir şekilde sahip olabilecekler. Siz de bu sayfada yer alan bilgilere göz atarak ehliyet yenileme için gerekli evraklar 2020 bilgilerine ulaşabilirsiniz. Ehliyet yenileme işlemi yapacak vatandaşlar öncelikle nüfus müdürlüklerinden randevu almaları gerekmektedir. Ehliyet yenileme işlemleri daha öncesinde emniyet müdürlüklerinde yapılmaktayken bu görev nüfus müdürlüklerine devredilmiştir.

Ehliyet Değişim İçin Gerekli Evraklar

Eski sürücü belgeniz,

Nüfus cüzdanı veya pasaport,

Sürücü olur sağlık raporu,

2 Adet biyometrik fotoğraf,

Parmak izi verilecek (Nüfus Müdürlüğünde),

Sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve hizmet bedelinin ödendiğine dair banka dekontu,

Kan grubunuzu ispat eden belge (eski sürücü belgenizde kan grubunuz yazıyorsa herhangi bir işlem yapmanıza gerek yoktur)

İlgili: Ehliyet değiştirme randevusu alma


2020Ehliyet Yenileme Ücreti Ne Kadar?


Kullanmakta olduğu ehliyetini cipli ehliyet ile yenileyeceklerin ödemesi gereken ücret:15 TL'dir.

Eski ehliyetini kaybedenler veya çaldıranlar yeni çipli ehliyet alabilmek için ödeyecekleri ücret 15 TL'dir.

Almış oldukları çipli kimlikleri yenilemek isteyenlerin, kaybedenler veya çaldıranların ödemeleri gereken ücret: 159 TL'dir.

Not:Ödenmesi gereken ücretler 2018 yılı içerisinde alınmakta olup 2019 yılı için belirlenmiş fiyatlandırma belirlitmemiştir. Açıklandığı takdirde ücretler güncellenecektir.

Buna da bakın: Ehliyet değişimi nasıl yapılır 2020


Hangi Bankalara Ödeme Yapılabilir?

Yukarıdaki belirlenmiş olan ücretleri bankalar aracılığıyla yatırmanız gerekmektedir. Maliye Bakanlığı ve Trafik vakfınca protokol yapılmış olan bankalara ödemenizi yapabilirsiniz.

Başvuruda bulunduğunuz müdürlüğün yoğunluğuna bağlı olarak işlem süreniz değişmektedir. Nüfus müdürlüğünde parmak izi verme işleminizide göz önünde bulundurursanız yoğunluğa bağlı olarak 1 saat içerisinde işinizi halletme imkanınız vardır. İşlemizin bittikten sonra yeni ehliyetiniz çipli olacağından dolayı hemen verilmemektedir. Ankara'da basılıp PTT aracılığıyla adresinize teslim edilecektir. Adrese gönderilmesinden dolayı PTT kargoya herhangi bir kargolama ücreti ödemenize gerek yoktur. Yeni ehliyetiniz adresinize gönderimi arasında 15 gün kullanacağınız geçici belge verilmektedir.

Yukarıda yer alan bilgilerden  yararlanarak siz de ehliyet değişimi gerekli evraklar 2020 yılı bilgilerine ulaşabilirsiniz. Sitemizi takip ederek ehliyet sınav sorularının yanı sıra ehliyet değişimi ile ilgili tüm bilgilere anında erişebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Ehliyet değiştirme ücreti hangi bankaya yatırılır?Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.
  
  
  Ehliyet Araba Ehliyet Araba
  2020 © Ehliyet Araba - Ehliyet Sınavı, Trafik Cezaları 2020