Ehliyet Yenileme Ücreti 2020


Ehliyet Yenileme Ücreti 2020

Eski sürücü belgelerinin yerini alan yeni çipli ehliyetlere sahip olmak isteyen vatandaşlarımızın yapmaları gerekenleri tek tek aşağıda sıraladık yeni ehliyete sahip olmak için ehliyet yenileme ücreti 2020 yılında ödemeniz gereken fiyatlarla birlikte yapmanız gerekenler aşağıda detaylıca anlatılmıştır.

Ehliyet Yenileme Ücreti 2020

Ehliyet yenileme zorunludur. Eski ehliyetlerinizi yeni çipli ehliyete çevirmek için verilen süre 2022 yılının son gününe kadar sürücü belgesi yenileme işlemini yapabilirsiniz. Son dönemlerde aşırı yoğunluk olacağından dolayı sürücü belgesi yenileme işlemini hemen yaparsanız daha kısa sürede gerçekleştirmiş olursunuz. Yeni sürücü olan vatandaşlar için bu işlemlere gerek yoktur yeni ehliyet sahibi olan vatandaşlar ilk aldıkları ehliyetler yeni tip sürücü belgesidir. Ehliyet yenileme işlemi için son süre 31.12.2020 yılı olarak belirlenmiştir. Bu sürede daha sonrasında değişiklik olurmu o zaman geldiğinde belirlenecektir. Yeni ehliyete sahip olmak için ehliyet yenileme ücreti 2020 yılına göre ödenmekle birlikte hazırlanması gereken birtakım evraklar vardır. Önemle bilinmesi gereken bilgilerden birisi ise ehliyet yenileme işlemini sürücü belgesi formunda yer alan kimlik bilgilerine sahip kişi başvuru yapabilmektedir. 

Ehliyet Yenileme Ücreti 2020

13/10/1983 tarihli ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu, 18/07/1997 tarihli ve 23053 mükerrer sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Karayolları Trafik Yönetmeliği ve 14/2/1985 tarihli 3152 sayılı İçişleri Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri hakkında Kanunun 10 uncu ve geçici 11 inci maddeleri hükümlerine dayanılarak hazırlanan kanunu Üçüncü kısmında Madde 11 de yer alan bilgilere göre Değerli kağıt bedeli, harç bedeli ve vakıf payı alınacaktır. Yeni ehliyete sahip olmak isteyen vatandaşlar eski tip ehliyetlerini yenilemek isterlerse de eski tip ehliyetlerini kaybetmiş olanlarla aynı ücreti öderler. Fakat yeni ehliyet alıp kaybedenler daha fazla ücret öderler yeni ehliyetler içerisinde çip olduğundan dolayı başvurmanız durumunda 1 ay kadar süre içerisinde size kavuşacaktır. Eski tip ehliyet yenilemek isteyen vatandaşlarımız ehliyet yenileme ücreti 2020 yılı olarak 15 TL ücret ödemeleri gerekmektedir. Eski tip ehliyetlerini kaybedenler de aynı şekilde 15 TL ödemeleri gerekmektedir fakat ehliyetlerini yeniledikten sonra yeni ehliyeti kaybedenler 237 TL ödeme yapmaları gerekmektedir. 237 TL olan ücret 37 TL'si Polis Vakfı Ücreti 200 TL'si ise değerli kağıt bedeli ve vakıf payı olarak alınmaktadır. 

İlginizi Çekebilir: Ehliyet Yenileme Nasıl Yapılır?

Ehliyet Yenilemek İçin Gerekli Evraklar

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlık Belgesi ( Kimlik Kartı)

Sürücü olabilirliğine dair sağlık raporu

Ödemelerin yapıldığına dair belge

1 Adet biyometrik fotoğraf

Kan grubunu belirten belge veya kan grubu kartı

Adli Sicil Belgesi ( Bu bilgiye sistemden ulaşılıp kontrol edilmektedir)

Ehliyet Yenileme Ücreti Nereye Yatırılır

Ehliyet yenileme için ödemeler bankaya yapılmaktadır. Maliye bakanlığı ve trafik vakfı tarafından anlaşma yapılmış ödeme yapılabilen bankalara ödeme yapılmaktadır. 

Tıklayınız: Ehliyet Yenileme Ücreti Hangi Bankaya Yatırılır?

Tıklayınız: Ehliyet Yenileme Randevu Alma Numarası?

Tıklayınız: Ehliyet Yenileme Sağlık Raporu Nereden Alınır?
Ehliyet Yenileme Son Tarihi 

Yeni ehliyetler 2016 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Bu tarihten itibaren yoğunluk yaşamamaktan dolayı 31.12.2020 tarihine kadar ehliyet işlemi yapılmaktadır. Belirtilen son tarihe kadar ehliyet yenileme işlemini yapmanız zorunlu değildir. Fakat son tarihten sonra eski ehliyet kullanmanız durumunda cezai yaptırımlar uygulanabilir bu sebepten dolayı son tarih olmadan ehliyetinizi yenilemeniz gerekmektedir. 

Ehliyet Yenileme Başvurusu Ne Kadar Zaman Alır?

İşlem yapacağınız nüfus müdürlüğü ile diğer nüfus müdürlükleri arasında işlem hızı farkındalık gösterebilir. Fakat akıllarda oluşturduğu gibi çok fazla zaman almamaktadır. İşlemlerinizi randevulu yapacağınızdan dolayı sadece parmak izinizi almak işi olacaktır bu işlemlerde en fazla yarım saatinizi alacaktır. İşlemlerinizin sorunsuz bir şekilde tamamlanması için evraklarınızda eksiklik olmaması gerekmektedir.


Yeni Ehliyetler Nasıl Teslim Ediliyor? Yeni Ehliyet Kaç Günde Gelir?

Sürücü Belgeniz işlem sonrasında hemen verilmemektedir. Ehliyetler daha önce kullandığınız ehliyetler gibi olmadığından içerisinde çiple bilgileriniz yüklendiğinden dolayı gelmesi zaman almaktadır. Yeni ehliyetlerinizin basımı Ankara'da yapıldığından dolayı ortalama size kavuşması en az  hafta içerisinde olmaktadır. Ehliyetiniz PTT kargo aracılığıyla beyan ettiğiniz adrese teslimi yapılmaktadır. Kargo için herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. Beyan ettiğiniz adresin doğru olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Ehliyetinizi size ulaşması süresi içerisinde geçici belge talep ederek kullanabilirsiniz. Geçici belge gün geçerlidir ortalama 15 gün içerisinde ehliyetiniz size gönderilecektir. Ehliyetinizin geç gelmesi durumunda 15 gün geçerliliği olan geçici belgenin süresini nüfus müdürlüğüne giderek uzatabilirsiniz. 

Ehliyet Yenileme İşlemi Kaç Yılda Bir Yapılır?

Ehliyet yenileme işlemi ehliyet sınıfına göre farklılık göstermektedir. Ehliyet yenileme durumunda yukarıdaki bütün istenilen evrakları yeniden tamamlanız ve ücreti yeniden ödemeniz gerekmektedir. Yukarıda istenilen evraklar arasında sağlık raporu yer almaktadır yenileme durumunda sürücü olmanıza herhangi bir engel görüldüğünde ehliyet yenileme işleminiz gerçekleştirilememektedir. Ehliyet yenileme süresi ehliyet sınıflarına göre farklılık gösterir B sınıfı ehliyet sahibi sürücü ehliyetini 10 yıl sonra yenilemesi gerekmektedir. Yenileme için ehliyeti baştan almak değil sadece sağlık raporu alıp o dönemde belirlenen ehliyet yenileme ücretini yatırdıktan sonra ehliyetinizi alabilirsiniz. C sınıfı ehliyet sahibi vatandaşlar ehliyetlerini 5 yılda bir yenilemeleri gerekmektedir. Fakat ehliyetlerde kademeli sistem olduğundan dolayı C sınıfı ehliyete sahip sürücü aynı zamanda B sınıfı araçta kullanabildiğinden dolayı sadece B sınıfı araç kullanıyorsa C sınıfı ehliyetini yenilemesine gerek yoktur. C sınıfı ehliyetini B sınıfı araçları kullanması durumunda 10 yıl boyunca kullanabilir. 

Ehliyet yenileme işlemleri için randevu almanız gerekmektedir. Ehliyet yenileme emniyet müdürlüklerinde yapılırken bu hizmet daha sonrasında nüfus müdürlüklerine devredilmiştir. Ehliyet yenileme ücreti 2020 yılına göre fiyatlar yukarıda belirtilmiştir. Daha sonraki yıllar için fiyat değişikliği olması durumunda güncellemeler yapılacaktır. 

 

 
YORUM YAZ

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.

   Yorumlar
   Toplam 1 yorum mevcut

  • Mehmet Develer 7 ay önce yorumlandı

   çokşükür güncel bi konuya ulaşabildim.

  
  
  Ehliyet Araba Ehliyet Araba
  2020 © Ehliyet Araba - Ehliyet Sınavı, Trafik Cezaları 2020