Ehliyetsiz Motor Kullanma Cezası 2020

Günümüzde birçok kişi ehliyetsiz araç kullanmakta, bazıları yaşı gelmediği için ehliyet alamıyor bazıları ise henüz ehliyet sınavında başarılı olamadıkları için ehliyet alamamakta. Peki ehliyetsiz araç kullanırken çevirmeye girip yakalanırsanız ne olur ? Ne kadar ceza yersiniz ve başınıza neler gelir cevaplarına haberimizin sonunda ulaşmış olacaksınız.

Ehliyetsiz Motor Kullanma Cezası 2020

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2020

Ehliyetsiz araç kullananlar için kanunda bazı düzenlemeler yapılmıştır, öncelikle hangi araç kullanıdığınızın hiçbir önemi yok ehliyetsiz araç kullanıyorsanız kesinlikle bir cezası olacaktır. Bu araç motorsiklet veya araba'da olabilir farketmez ehliyetsiz araç kullanma cezası 2918 Sayılı Kara Yolları Trafik Kanunun madde 36-3A  Maddesine göre düzenlenip yazılmaktadır. Ehliyetsiz araç kullanma cezası 2018 yılında 2.018 Türk Lirasıydı. 1 Ocak 2020 tarihinden itibaren bu tutar degiştirildi. Ehliyetsiz olupta araç kullanan arkadaşlar veya ehliyetini evde unutan sürücü arkadaşlar yakalanmaları halin'de ne kadar ceza alacaklarını merak etmekdedirler, özellikle motorsiklet kullanan arkadaşlar için belli bir tutar yoktur yani araba'da kullansanız aynı ceza motorsikltte kullanıyor olsanız aynı cezayı almış olacaksanız. Ehliyetsiz araç kullanmanın cezası ise 2019 yılına göre yüzde 22 bir artış ile 2.473 TL olmuştur. Ehliyetsiz araç kullanırken yakalandınızı varsayalım motorsiklet kullanırken yakalandınız ve 2.473 TL tutarındaki cezayı size yazıldı ve tebliğ edildi. Kara Yolları Trafik Kanunun emri ile ehliyetsiz araç kullanırken yemiş olduğunuz cezayı size tebliğinden itibaren 15 gün içinde öderseniz, %25 tutarında bir indirim uygulanarak 1.854 TL olacaktır. Yani trafikten almış olduğunuz 2.473 TL tutarındaki ceza indirim uygulanarak 1.854 TL olacaktır ve siz bu bu tutarı ödeyeceksiniz. Kullanıdığınız motorsiklet yada araba size ait ise cezası 2.473 TL 15 gün için'de öderseniz 1.854 TL olarak ödeme yapacaksınız, ama kullandığınız araç başkasına ait ise ehliyetsiz başkasının aracını kullanma cezası 4.946 TL'dir, bu ceza size yazıldıktan sonra 15 gün içinde ödeme yaparsanız 3.709 TL olarak ödeme yapacaksınız.

 

  Ehliyetsiz araç kullanma cezası ( Kendi Aracı) 2.473 TL
  Ehliyetsiz araç kullanma cezası( Kendi Aracı) 15 günde ödenirse 1.854 TL
  Ehliyetsiz araç kullanma cezası (Kendi Aracı Değil) 4.946 TL
Ehliyetsiz araç kullanma cezası( Kendi Aracı Değilse) 15 günde ödenirse                                                    3.709 TL   

 

Kiralık Araçlarda Cezayı Kim Öder 2020

Yapılan trafik ihlali ve kural cezasını kiralık bir araç ile yaparsanız bu cezayı sürücü öder. Sürücüye kesilmiş olan trafik cezasında günü saati yılı belirlenmiş olduğu için ogün ve o saatte o aracı kiralamış ve kullanmış olan sürücüye trafik ihlali cezası yansıtılır. Trafikte aracı kullanırken yaptığınız hız sınırı aşımı çevirmeden kaçma gibi trafik kurallarını ihlal ettiğinizde trafik polisleri sizi yakaladığı zaman cezayı ödemekle sorumludur. Araç arızasından oluşabilecek sıkıntıları yaşamamak için aracı kiralarken rent a car ile iyice konuşun ve gerekli soruları sorup sağlam bir araç kiraladığınızdan emin olunuz.

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Nasıl Sorgulanır

Ehliyetsiz araç kullanırken yakalanıp ceza yediğiniz zaman bunun sorgulamasını e devlet üzerinden yaparak gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. E devlete giriş yaptıktan sonra Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza bölümünden sorgulama yapabilirsiniz. Ayrıca EGM resmi sitesinden veya Ptt şubelerinden de sorgulama yapabilirsiniz.  Ödeme işlemini yapmak için ise Gelir İdarese Başkanlığının bir online hizmetini kullanarak yada internet vergi dairesi üzerinden yada siz şahsen bir vergi dairesine giderek icra edebilirsiniz.

Paylaş: