Ehliyetsiz Motor Kullanma Cezası 2021

Trafikte özgürce araç kullanabilmemiz için, ehliyetimizin olması şarttır. Yönetmeliğe göre, ehliyetsiz araç kullanmak yasaklanmıştır. Eğer bir sürücü, trafiğe ehliyeti olmadan çıkar ise sürücüye cezai işlemler uygulanmaktadır. Bugün sizler için, ehliyetsiz motor kullanma cezası 2021 konusunu araştırıp derledik.

Ehliyetsiz Motor Kullanma Cezası 2021

Trafikte özgürce araç kullanabilmemiz için, ehliyetimizin olması yasalarca zorunlu kılınmıştır. Eğer bir sürücü ehliyeti olmadan trafiğe çıkar ise, ceza işlemlerine maruz kalacaktır. Ehliyetiniz yok ise, almak için yerine getirmeniz gereken bir takım şartlar bulunuyor. Ehliyet almak isteyen birisi, öncelikle yaş şartını taşıyor olmalıdır. Yaş şartına uyan sürücü adayları, bağlı bulundukları aile hekimliğine müracaat ederek sağlık raporu almalıdır. Sağlık raporunu alan sürücü adayı, daha sonra gerekli evrakları hazırlayarak bir sürücü kursuna kayıt yaptırmalıdır. Daha sonra sürücü kursunda, gerekli ders ve eğitimleri alan sürücü adayları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen sınava tabi tutulurlar. Sınavdan başarılı olan sürücü adayları, direksiyon sınavından'da başarılı olur ise ehliyet almaya hak kazanır. Ehliyet belgesi, trafikte sizin o aracı kullanmaya yetkinizin olduğunu gösteren resmi bir evraktır. Bugün sizler için ehliyetsiz motor kullanma cezası 2021 konusunu araştırıp derledik. İşte detaylar.

Ehliyetsiz Motor Kullanma Cezası 2021

Ehliyetsiz araç kullanma cezası uygulamada sık görülür ve önemli bir hukuki zemine sahiptir. Araç kullanmak hayatın önemli bir parçası olduğu için insanlar sürücü belgesi (ehliyeti) olmadan bile araç kullanabiliyor. Ancak ehliyetsiz araç kullanmanın cezai yaptırımı olduğu bilinen bir gerçektir. Bugün ki yazımızda ehliyetsiz araç kullanan kişinin ihtimallere göre ne gibi cezalarla karşılaşabileceğine ve bu cezaya nasıl itiraz edebileceğinizden bahsedeceğiz. Trafikte karşılaşılan olayların hukuki anlamda ciddi sonuçları doğabilir. Bu nedenle herhangi bir hukuki problemle karşılaşıldığı zaman avukat yardımı almakta fayda vardır. Ehliyetsiz araç kullanma dediğimiz zaman yalnızca sürücü belgesi sahibi olmayan kişinin otomobil kullanması anlaşılmamalıdır. Ehliyetsiz motor kullanmak, kamyon, tır kullanmak vs. hepsi idari para cezasına tabidir. Sürücü belgesi olmadan araç kullanana uygulanacak yaptırıma ehliyetsiz araç kullanma cezası denilmektedir. Ayrıca bu duruma ne şekilde yakalanıldığı, alkol almış olmak, trafik güvenliğini tehlikeye sokmak, kazaya karışmak hepsi ayrı ayrı değerlendirilmesi gereken konulardır. Tüm bu durumlardan somut olayın özelliğine göre adli - idari para cezası ile hapis cezası doğması mümkündür. Ehliyetsiz motor kullanma cezası 2021, trafikte seyir halindeyken ehliyetsiz olarak araç kullandığı tespit edilen sürücüye 2.698 Türk Lirası cezai işlem uygulanır. Bu ceza sürücüye tebliğ edildikten sonra 15 gün içerisinde ödeme yaparsa erken ödeme indirimi uygulanır. Trafik cezasının tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içerisinde ödeme yapan sürücüye %25 erken ödeme indirimi uygulanır. Ayrıca ehliyetsiz araç kullanma ruhsat sahibine de ceza verilmesini gerektiren bir durumdur. Kendi can ve mal güvenliğinizi korumak için, ehliyet belgeniz olmadan trafiğe çıkmanız tehlikeli ve yasaktır. Ayrıca ehliyetsiz olarak kazaya karıştığınız zaman, hatalı taraf karşısı olsa bile ehliyetiniz olmadığı için siz %100 kusurlu sayılırsınız. 

İlgili Haber: Sigortasız Motosiklet Kullanma Cezası

Ehliyetsiz Motor Kullanma Cezasına İtiraz

Ehliyetsiz araç kullanma cezasına itiraz etmek mümkündür. Kişi haksız olarak cezaya tabi tutulduğunu düşünüyor olabilir. Somut olayın işleyişi bakımından ceza uygulanmaması gerekiyor olabilir. Böyle bir durumda itiraz etme hakkınız vardır. Ehliyetsiz araç kullanma cezası aslında bir kabahat karşılığında uygulanan bir yaptırımdır. Bu nedenle uygulanan para cezası idari para cezasıdır. Dolayısıyla itiraz Kabahatler Kanunu kapsamında yapılır. Ehliyetsiz araç kullanmanın cezası kişiye tebliğ edildikten sonra 15 gün içerisinde Sulh Ceza Hakimliğine itiraz dilekçesi sunularak cezanın iptali sağlanabilir. İtiraz dilekçesinin kabul edilmesi için hukuki zemin iyi oluşturulmuş bir dilekçe hazırlanmalıdır. Eğer itiraz edilecek olan işlemde yalnızca idari para cezası söz konusu ise bu bahsettiğimi şekilde itiraz yapılır. Ancak idari para cezası ile birlikte başka türlü bir yaptırım uygulanmışsa bu sefer idare mahkemesinde iptal davası açmak gerekecektir. 

Ehliyetsiz ve Alkollü Araç Kullanma Cezası

Ehliyetsiz araç kullanmak ayrı bir suç, alkollü araç kullanmak ise ayrı bir suçtur. İkisi bir arada olduğu zaman ayrı ayrı idari para cezası söz konusu olur. İkisinin bir arada olması cezayı katlamayı gerektiren bir durum değildir. Ayrı ayrı her ikisi için idari para cezası uygulanır. Alkollü araç kullanma cezası, promil sınırına ve kaçıncı kez yakalanıldığına göre değişir. 2021 yılı için ilk defa alkollü araç kullanmaktan yakalanan kişiye verilecek olan ceza 1.340 Türk Lirasıdır. Buna bir de ehliyetsiz araç kullanma cezası eklenirse toplamda 4.038 TL olur. 

Ehliyetsiz Kazaya Karışmak

Alkollü araç kullanmada olduğu gibi ehliyetsiz kazaya karışarak trafik kazası geçirmek de ayrı ayrı değerlendirilecek hususlardır. Yani kişinin trafik kazası geçirmek suretiyle işlediği suçta ehliyetsiz olması cezayı arttırıcı bir hal değildir. Yalnızca ehliyetsiz araç kullanma ile ilgili idari para cezası söz konusudur. Örnek vermek gerekirse, ehliyetsiz araç kullanarak trafik kazası geçirip taksirle birinin ölümüne nedn olunduğu zaman ehliyetsiz araç kullanma cezası ayrı taksirle öldürme veya taksirle yaralama cezasına ayrı hükmedilir. Tabi önemle belirtmemiz gerekir ki ceza yargılamasında taksirin iki türü vardır: biliçli taksir ve normal taksir. Mahkeme biliçli taksit ile hareket edildiğine hükmederse ceza arttırılır. Bilinçli taksir, kendinden beklenen özeni göstermeyerek hareket eden kişinin, neticeyi öngörmesini ancak gerçekleşmeyeceğine olan haksız güvenini ifade eder. Ehliyetsiz araç kullanma ile kişinin biliçli taksirle hareket ediyor olduğu gündeme gelebilir. Bu tarz bir durumda muhakkak bir ceza avukatı yardımı alınmalıdır. 

Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma Suçu

TCK 179 düzenlemesi, trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçu başlığını taşır. Bu suç anlaşılacağı üzere trafiğin sağlıklı akışını sağlama maksadıyla düzenlenmiştir. Bir kişi sırf ehliyetsiz araç kullandı diye trafik güvenliğini tehlikeye sokmuş olmaz. Ancak ehliyetsiz araç kullanım şekli göz önünde bulundurulduğu zaman TCK 179 suçunu işlemiş olarak kabul edilebilir. Cezasından bahsedecek olursak, somut olaya uygun olarak düzenlenmiş ceza 3 ay ile 2 yıl arasında değişen hapis cezasıdır. 

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek ehliyetsiz motor kullanma cezası 2021 konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!