Ehliyette Boy Sınırı 2021

Birçok sürücü adayının merak ettiği konuların başında, ehliyette boy sınırının ne kadar olduğudur. Ehliyette boy sınırı 2021 bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır.

Ehliyette Boy Sınırı 2021

Ehliyet almak isteyen sürücü adayları için, sürekli olarak yeni değişiklikler yapılmaktadır. Ehliyet sahibi olmak günümüzde geçmişe göre çok daha kolaydır. Eskiden sınavlar yazılı olarak yapılıp cevaplar optiğe işlenmekteydi. Ancak günümüzde adaylar, elektronik ortamda sınava girerek sınav sonucunu anında öğrenmektedir. Ehliyet almak için günümüzde sürekli yeni güncellemeler getirilmektedir. Son olarak ehliyet almak isteyen sürücü adayları için boy kilo endeksi eklenmiştir. Günümüzde birçok sürücü adayının merak ettiği ve araştırdığı konuların başında gelen ehliyette boy sınırı 2021 bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır. 

 

Ehliyette Boy Sınırı 2021

 

Ehliyet almak isteyen sürücü adayları için, yakın zamanda alınan karar ile yeni düzenlemeler yapılmıştır. Eskiden ehliyet almak isteyen sürücü adaylarında boy kilo endeksi aranmıyordu. Ancak yeni gelen güncelleme ile bazı şeylerin değiştiğini bilmeniz gerekiyor. Ehliyette boy sınırı 2021, BUÜ Gögüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karadağ yapmış olduğu açıklamada; gerek devlet hastanaleri gerekse özel sağlık kuruluşlarında rapor düzenleyen doktorların bu yeni gelişmeyi göz önünde bulundurarak kişilerin boy ve kilolarına bakmaları ve vücut kitle indesi 33' ün üzerinde olan sürücü adaylarının polisomnografi (uyku takip testi) yapmaları gerekiyor. Busa Uludağ Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada, yeni yayımlanan sağlık raporları usul ve esasları hakkında yönerge ile ehliyet alacak ya da yeniletecek kişilerin boy ve kilolarını beyan etmesini gerektiğini belirtmiştir. Boy ve kilo indeksi 33' ün üzerinde olan sürücü adaylarına polisomnografi (uyku takip testi) yapılmaları gerekiyor. Bu kural yeni ehliyet alacak ya da ehliyetini yenileyecek olan kişiler için geçerlidir. 

 

Ehliyet Almak İçin Vücut Kitle Endeksi

 

Eski tip ehliyeti olan kişiler 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren sürücü belgelerini yenilerken, vücut kitle endeksi 33' ün üzerinde olan obez kişilerde uyku apnesi riski yüksek olduğundan dolayı mutlaka polisomnografi yani uyku testi yaptırmaları, daha sonra ehliyet almaları öngörülmüştü. Ancak ehliyet almak isteyen sürücü adayları için, sağlık raporu alırken beyan formunda kişinin boy ve kilosunu beyan etme zorunluluğu getirilmemişti. Bu durum baz alındığı zaman son 4 yıl içerisinde uyku apneli olduğunu düşündüğümüz halde poliomnografi yaptırmaya gelen kişi sayısı oldukça azdır. Ülkemizde güncel olarak 28 milyon civarında sürücü var ve ülkemizde erişkenlerde obezite oranı %20 oranındadır. Bu oranı rakama çevirdiğimiz zaman, ülkemizde 5 milyon 600 bin civarında obez sürücüsü olduğunu anlayabiliriz. Bu sürücülerin yaklaşık olarak 5 milyon kişinin vücut kitle endeksinin 33' ün üzerinde olduğu tahmin edilmektedir. 

 

Diğerleri Bunu' da Okudu: Ehliyet Almak İçin Kaç Yaşında Olmak Gerekir?

 

Vücut Kitle İndeksini Kim Hesaplıyor?

 

Sağlık raporu almak isteyen sürücü adayları, bağlı bulundukları aile hekimlerine müracaat ederek sağlık raporu almaktadırlar. Bu durum göz önünde bulundurulduğu zaman vücut kite indeksini sağlık raporu aldığınız doktorlar hesaplamaktadır. Bursa Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 2004 yılından bu yana uyku laboratuvarı sorumlusu olduğunu belirten Karadağ, kendilerine ehliyetle ilgili müracaat eden kişi sayısının çok az olduğunu açıklamıştır. Prof. Dr. Karadağ, uygulamadaki eksikliklerin önüne geçebilmek amacıyla Sağlık Bakanlığında yaklaşık iki ay önce sağlık raporları usul ve esasları hakkında yeni yönerge yayımlandığını açıkladı. Karadağ yapmış olduğu açıklamada, ehliyet almak isteyen sürücü adaylarının doktolara müracaat ettikleri zaman beyan formunda boy ve kilosunu beyan etmelerinin zorunlu hale getirildiğini açıkladı. Bu durum baz alındığı zaman sürücü adayının boy ve kilosunu bilen doktor kolayca sürücü adayının indeksini hesaplayabilecektir. 

Ehliyet araba ekibi olarak, sitemizin kuruluş amaçları doğrultusunda çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Ehliyet araba ekibinin ilk önceliği, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en doğru ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarına ücretsiz şekilde aktarmak ilk hedefimizdir. Bugün siz değerli kullanıcılarımız için, ehliyette boy sınırı 2021 konusunu bütün detaylarıyla anlattık.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA.!