Engelli Ehliyeti Nasıl Alınır 2021

Günümüzde en çok merak edilen ve araştırılan konuların başında gelen engelli ehliyeti nasıl alınır 2021 bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır.

Engelli Ehliyeti Nasıl Alınır 2021

Ehliyet almak isteyen sürücü adaylarının öncelikle gereken evrakları hazırlaması gerekir. Her yıl araç kullanan ve ehliyet sahibi olmak isteyen engelli vatandaş sayısında artışlar görülmektedir. Geçmişte H sınıfı ehliyet türü engelli ehliyeti olarak bilinmekteydi. Ancak 2016 yılında Karayolları Trafik Yönetmeliği Kanunu yaptığı düzenleme ile birlikte bu ehliyet sınıfını kaldırmıştır. Yapılan bu değişiklikten sonra H sınıfı ehliyeti olan sürücü adayları ve ehliyet almak isteyen sürücü adaylarının kafasında çeşitli sorular oluşmuştur. Karayolları Trafik Yönetmeliği Kanunu 2016 yılında H sınıfı engelli ehliyetini kaldırarak heyet raporuna göre engeli bulunan vatanaşlara A yada B sınıfı ehliyet vermeye başlamıştır. Karayolları Trafik Yönetmeliği Kanunun yapmış olduğu bir düzeltme ise kişinin engeline göre araçta bulunan araç gereç yada ekipmanın ehliyette gözüküyor olmasıdır. Engeli bulunan sürücülerin H sınıfı ehliyetlerini yenilemelerinde herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Günümüzde en çok merak edilen ve araştırılan konuların başında gelen engelli ehliyeti nasıl alınır 2021 bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır.

 

Engelli Ehliyeti Nasıl Alınır 2021

 

2016 yılında yapılan değişiklik ile birlikte engelli ehliyeti olarak biline H sınıfı ehliyet artık kullanılmamaktadır. H sınıfı ehliyete sahip olan sürücülerin ehliyetleri trafikte geçerli olarak kabul edilmemektedir. Bu ehliyet türü yapılan düzenleme ve alınan kararla birlikte yerini A yada B sınıfı ehliyetlere bırakmıştır. Yönetmeliğin yapmış olduğu bir önemli değişiklik ise engel durumuna göre araca ekleme yapılması durumunda bu durumunda ehliyette belirtilmesidir. Trafik denetimine takılan bir araç sahibi belirtilenen aksine bir durumla karşılaşılması durumunda ceza işlemi uygulanmaktadır. Engelli bir araç sahibinin ehliyet alabilmesi için kanunun belirlemiş olduğu şartları taşıyor olması gerekmektedir. Engelli ehliyet nasıl alınır 2021, bu ehliyeti almak isteyen sürücü adaylarında aranan ilk şart yaştır. Yaş şartını taşımayan sürücü adaylarının ehliyetlerini alabilmesi mümkün değildir. Önceden H sınıfı ehliyet almak isteyen sürücü adaylarında aranan yaş şartı 18 olarak belirlenmişti. Ancak günümüzde B sınıfı ehliyet almak isteyen sürücü adaylarının 20 motosiklet ehliyeti olarak bilinen A2 ehliyeti almak isteyenlerin 21 yaşında olması gerekmektedir. Ehliyetini almak isteyen sürücü adaylarına aranan diğer şartla ise aşağıdaki listede belirtilmiştir. 

- Sürücü sınavını başarıyla tamamlamalı ve sertifika almaya hak kazanmalıdır. 

- Sağlık raporunuzda herhangi bir engel bulunmamalı.

- Adli sicil kaydınızın temiz olması 

- Trafik cezanızdan dolayı ehliyetinizin elinizden alınmamış olması 

- Adınıza kayıtlı başka bir ehliyetin olmaması

Yukarıda belirtilen şartları taşıyan herkes evraklarını eksiksiz şekilde hazırladıktan sonra ehliyet almaya hak kazanacaklardır. 

 

Alakalı diğer haberlere ulaşmak için Tıklayınız: Engelli Haberleri 2021

 

Engelli Ehliyeti Hangi Sınıf Ehliyet ?

 

Bütün ehliyet sınıfları kullanılan araçlara göre değişiklik göstermektedir. Siz kullanmak istediğiniz araca göre ehliyetinizi alabilirsiniz. Engelli ehliyeti olarak bilinen ehliyet türü önceden H sınıfı olarak bilinmekteydi. Ancak 2016 yılında Karayolları Trafik Yönetmeliği Kanunun yapmış olduğu değişiklik ile bu durum değişti. Günümüzde engelli ehliyeti almak isteyenlerin sayısında ciddi artışlar görülmektedir. Bu ehliyet türünü kullanmak istediğiniz araca göre tercih edebilirsiniz. Örneğin araba için sağlık raporunuzda herhangi bir engel bulunmaması durumunda B sınıfı ehliyeti alabilirsiniz. Motorsiklet içinde sağlık raporunuzda herhangi bir engel bulunmaması halinde A2 ehliyet sınıfını tercih edebilirsiniz. Ancak kullanacağınız araca eklemeler yapacaksanız bunuda kursunuza bildirerek ehliyetinize yazdırmanız gerekmektedir. Trafikte belirtmiş olduğunu araç gereçlerden farklı eklemelere yaparsanız ceza işlemine tabi tutulursunuz. 

 

İlgili Haber: Ehliyet Yenileme Ücreti Hangi Bankaya Yatırılır 2021

 

Engelli Ehliyeti Kaç Yaşında Alınır ?

 

Ehliyet almak için gereken şartları taşıyor olmanız gerekmektedir. İlk olarak aile hekiminizden rapor olmalısınız. Aile hekiminiz size heyete yönlendirebilir, heyet raporunun sonucu oldukça önemlidir. Bu raporda ehliyet almanıza herhangi bir engel olmadığı tespit edilirse ehliyet almaya hak kazanırsınız. Aranan ikinci bir şart ise yaştır. Yaşları tutmayan sürücü adaylarının ehliyet almaları imkansızdır. Engeli olarak bilinen H sınıfı ehliyet türünde istenilen yaş şartı 18 olarak belirlenmişti. Ancak 2016 yılında alınan karar ve yapılan düzenlemeler ile bu ehliyet türü kaldırılmıştır. B sınıfı ehliyeti almak isteyen sürücü adaylarının yaş sınırı 20 olarak belirlenmiştir. A2 yani motorsiklet ehliyeti olarak bilinen bu sürücü belgesi için belirlenen yaş sınırı ise 21' dir.

 

Engelli Ehliyet Fiyatları 2021
 

Ehliyet almak isteyen sürücü adaylarının sürücü kurslarına kayıt yaptırmaları gerekmektedir. Sürücü kurslarına kayıt yaptırmadan önce mutlaka sağlık raporunuzu almış olmanız gerekmektedir. Sağlık raporunuzu bağlı olduğunuz aile hekiminden alabilirsiniz. Bazı durumlarda aile hekimleri sürücü adayını heyete yönlendirmektedir. Heyet raporunuzun olumlu sonuçlanmasından sonra sürücü kursuna ücret ödeyerek ehliyetinizi alabilirsiniz. Bütün sürücü kurslarında fiyatlar farklılık göstermektedir. Ancak günümüzde B (engelli) ehliyeti almak isteyen sürücü adayları için ortalama ücret 1950 TL ile 2150 TL arasında değişiklik göstermektedir. Gereken evrakları hazırladıktan sonra sürücü kursuna kayıt yaptırdıktan sonra geriye ehliyet sınav tarihini beklemeniz kalacaktır. Yazılı sınavdan başarılı olan sürücü adayları direksiyon sınavına girmeye hak kazanacaklardır. Yazılı sınavdan başarılı olmanız için en az 70 puan almanız gerekiyor.