Eski Ehliyetler Ne Zamana Kadar Geçerli

Bu sayfadan eski ehliyetlerin ne zamana kadar geçerli olduğu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Eski ehliyetler ne zamana kadar geçerli bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır.

Eski Ehliyetler Ne Zamana Kadar Geçerli

Günümüzde birçok ehliyet sahibi, ehliyet değişimi için son tarihin ne zaman olduğunu araştırmaya devam etmektedir. Eski sürücü belgelerinin değiştirilmesi ile ilgili geçtiğimiz aylarda bazı gelişmeler yaşanmıştır. Eski tip ehliyetini yeni tip ehliyet ile verilmiş olan son tarihe kadar değiştirmeyen ehliyet sahiplerine ceza işlemi uygulanmaktadır. Araştırılan ve merak edilen konuların başında gelen eski ehliyetler ne zamana kadar geçerli sorusunun yanıtına haberimizin devamında ulaşabilirsiniz.

 

Eski Ehliyetler Ne Zamana Kadar Geçerli

 

2016 yılında ehliyette değişiklik yapılarak, yeni tip ehliyet kullanıma açılmıştır. Eski ehliyetlerde çip yoktur, yeni tip ehliyetlerde ise çip bulunmaktadır. Ehliyet sahibi olan kişiler eski ehliyetlerini yeni tip ehliyet ile değiştirmek ile zorunludur. Eğer verilen tarihe kadar eski ehliyetinizi yenilemezseniz, ceza işlemi uygulanacağını unutmamanız gerekiyor. Eski tip ehliyetlerini yenilemeyen vatandaşların, ehliyetini yenilemesi için acele etmesini gerektiren bir durum yoktur. Eski ehliyetler ne zamana kadar geçerli, yeni tip ehliyete 2016 yılında geçilmiştir, ehliyetinizi yenilemeniz için yasalarca belirlenmiş olan son tarih 31 Aralık 2022 olarak belirlenmiştir. 2016 yılından sonra ehliyet alan kişiler, yeni tip ehliyet aldıkları için ehliyetlerini yenilemesine gerek yoktur. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü yaptığı açıklamada şunlara yer vermiştir; 01.01.2016 tarihinden önce düzenlenmiş olan eski sürücü belgelerinin yeni tip sürücü belgeleri ile değiştirilmesi sürecinde vatandaşlarımızın başvuru yoğunluğundan kaynaklı yaşayabilecekleri mağduriyetlerin önüne geçilmesi amacıyla; Eski sürücü belgelerinin değiştirilme süresi Bakanlığımızca 31.12.2022' ye kadar uzatılmıştır. 

Ehliyet Randevusu Nasıl Alınır ? TIKLA ÖĞREN!

 

Yeni Ehliyet İçin Gerekli Evraklar

 

Ehliyet yenileme işlemini gerçekleştirebilmeniz için gereken evrakları eksiksiz hazırlamanız oldukça önemlidir. Yeni ehliyet için gerekli evraklar; 

1- Eski sürücü belgesi

2- Nüfus cüzdanı

3- Pasaport veya avukatlık kimliği

4- Sürücü sağlık raporu

5- 15 TL ücret (13 TL değerli kağıt bedeli, 2 TL vakıf payı)

6- Parayı yatırdığınızı kanıtlayan makbuz

7- 2 Adet fotoğraf (5x6 ebadında arka fon beyaz olacak şekilde vesikalık veya biyometrik fotoğraf)

8- Kan grubunuzu belirten belge

 

Ehliyet Değiştirme İşlemi Nereden Yapılır ?

 

Ehliyet değiştirme işlemini devletin resmi kurumları aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz. Ehliyet değiştirme işlemi günümüzde nüfus müdürlükleri aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Eğer randevularda herhangi bir boşluk bulamıyorsanız müsait bir nüfus müdürlüğü aracalığı ile başvuru işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Güncel olarak randevuları alo 199 nüfus müdürlüğü destek hattını arayarak' ta gerçekleştirebilirsiniz. 

Ehliyet araba ekibi olarak internetteki bilgi kirliliğini önleyerek, en yeni ve güncel ehliyet haberlerini siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz bir şekilde sunmaktayız. Bu yazımızda eski ehliyetler ne zamana kadar geçerli sorusuna yanıt bulabilirsiniz.

İlgili Konu:

Ehliyet Yenileme Randevu Alma Numarası