Kaç Yaşına Kadar Araba Kullanılır

Yaşlı sürücüleri ilgilendiren bu haberimizde trafikte araç kullanan sürücüler için yaş sınırı var mı? Kaç yaşına kadar araç kullanılır? Sorularına detaylı olarak açıklık getirilmiştir.

Kaç Yaşına Kadar Araba Kullanılır

Motorlu taşıt kullanmak isteyen sürücüler için ehliyet şartı vardır. Ehliyet sahibi olmak isteyen sürücü adayları yazılı ve uygulamalı sınavlara tabi tutulmaktadırlar. Sınavları başarıyla tamamlayan adaylar ehliyet almaya hak kazanırlar. Sınavların yapılmasında amaç taşıt kullanacak adayın ve çevrenin can ve mal güvenliğini sağlamaktır. Ehliyet almak için bir defaya mahsus yapılan sınavlarda başarılı olanlar bir ömür aynı belgeyle araç kullanmaktadır. Yapılan değişiklikle yeni çipli ehliyet kartlarına geçildikten sonra yaşlı kesim için ehliyet yenilemek araç kullanmak sorun olmaktadır. Yaştan ziyade araç kullanmak için sağlık şartları aranmaktadır. Kaç yaşına kadar araba kullanılır? Haber detayımızda detaylı olarak anlatılmıştır.

Kaç Yaşına Kadar Araba Kullanılır

Motorlu taşıt kullanmak için alt sınır getirilmiştir fakat üst sınır getirilmemiştir. Sürücü belgesi almak isteyen adaylar almak istedikleri ehliyet sınıfına göre yaş şartına uymak zorundadır. Ehliyeti aldıktan sonra bir ömür aynı belgeyle araç kullanabilmektedir. Mevcut kanuna göre trafikte araç kullacak sürücü adayları 85 yaşına kadar araç kullanabilirler. Fakat bu yaşlarda dikkat dağınıklığı olacağından dolayı can ve mal güvenliği açısından araç kullanmaları sağlıklı değildir. Geçtiğimiz yıllarda yeni çipli sürücü belgesine geçilmesinden sonra eski ehliyetini yenileyecek şoförler sürücü olur sağlık raporu alması gerekmektedir. Bu değişiklikten sonra yeni ehliyet çıkaracak yaşlı sürücüler sağlık raporu alırken muayenede görme dikkat dağınıklığı gibi sorunların doktor tarafından tespit edilmesi durumunda devlet hastanesine sevk edecektir. Sevk sonrasında sağlık kurulu tarafından verilecek sağlık raporu eğer olumsuz olursa yeni ehliyet alamayacaklardır. 

Yukarıda yer alan bilgilere göre sürücü adayı olacak sürücüler için yaş sınırı taban olarak belirlenmiş fakat üst yaş sınırı belirlenmemiştir. Yaşlı veya dikkatsiz olan sürücü adayları trafikte diğer çevrenin can ve mal güvenliğini tehlikeye atmamaları için kanunda yer almasa bile ya araç kullanmamaları yada kulandıkları zamanda olabildiğince dikkatli araç kullanmalarında yarar vardır.

Başkaları Şunları da Okudu:

70 Bin TL ye Alınabilecek En İyi Arabalar

80 Bin TL ye Alınabilecek En İyi Arabalar

90 Bin TL ye Alınabilecek En İyi Arabalar

100 Bin TL ye alınabilecek En İyi Arabalar