Kamyon Sürmek İçin Hangi Ehliyet Gerekli

Yük taşımacılığı sektöründe kullanılan kamyon kullanmak için hangi ehliyete sahip olmanız gerekir şartları nelerdir? Aşağıdaki yazımızda tüm detaylarıyla birlikte inceleyebilirsiniz...

Kamyon Sürmek İçin Hangi Ehliyet Gerekli

Karayolunda taşımacılıkta kullanılan kamyon kullanabilmek için uygun ehliyete sahip olmanız gerekmektedir. Kamyon günümüzde harfiyat taşımacılığında önemli yere sahiptir. Kamyon için hangi ehliyet gerekli alıp kamyon şoförü olmak isteyen sürücü adayları için çok geniş alanda iş imkanı vardır. Kamyon ve çekici kullanmak isteyen sürücülerin alması gereken ehliyet C sınıfı ehliyete sahip olmak gerekir. C sınıfı ehliyete sahip olan sürücüler aynı zamanda B sınıfına giren araçları, arazi taşıtları, otomobil ile C1 sınıfına giren araçları kullanabilmektedir. 

Kamyon Sürmek İçin Hangi Ehliyet Gerekli

C sınıfı sürücü belgesine sahip vatandaşlar aynı zamanda otomobil dışında traktör kamyonet ve kamyon kullanabilmektedir. Bu araçlar dışında daha büyük araçlar tır gibi taşıtlar kullanılmamaktadır. Aşağıda kamyon ehliyeti almak için yaş sınırı tahsil durumu hakkında aşağıdaki tabloyu inceleyebilirsiniz.

 

 

 C Sınıfı Sürücü Belgesi;

 

Kullanılacak Araç

 

 

Diğer Araçları Kullanma Yetkisi

 

Yaş Şartı

 

Tahsil Durumu

 

Kamyon ve Çekici

 

M-B-B1-C1-F

 

 

21 Yaşını Bitirmiş Olmak

 

En Az İlkokul Mezunu Olmak

 

Ehliyet yükseltme toplam maliyet hesaplaması için Tıklayınız !

 

Öncelikle bilinmesi gereken kamyon ehliyeti olan C sınıfı ehliyet alabilmek için öncesinde B sınıfı ehliyete sahip olmanız gerekmektedir. Daha önce hangi vasıtayı kullanmak istiyorsanız istediğiniz sınıfta başvuru yaparak alınabiliyorken yeni yönetmelikle sırayla alınıyor en alt ehliyet sınıfından başlanılarak sırayla alınmaktadır. B sınıfı ehliyetiniz olduktan sonra yukarıdaki yaş sınırını doldurmanız durumunda tekrar direksiyon sınavına girerek yazılı sınava girmeden ehliyetinizi C sınıfına yükseltebilirsiniz. 

Nüfus Cüzdanı mevcut bulunan ehliyetinizin önlü arkalı fotokopisi, 4 adet biyometrik fotoğraf, mezun olunan okul diploması, sağlık raporunuz olması durumunda sürücü kursuna kayıt olarak C sınıfı ehliyet almak için başvurabilirsiniz. Bu sayfadan kamyon için hangi ehliyet sorusuna yanıt bulabilirsiniz.