Kayıp Ehliyet Nasıl Çıkarılır

Ehliyetini kaybeden araç sahiplerinin zaman geçirmeden ehliyetlerini yeniden çıkarması oldukça önemlidir. Kayıp ehliyet nasıl çıkarılır detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır.

Kayıp Ehliyet Nasıl Çıkarılır

Ehliyet veya diğer ismi ile bilinen sürücü belgesi, kara yollarında motorlu ya da motursuz araçları kullanmanıza yetkinizin olduğunu gösteren resmi bir belgedir. Ehliyetini kaybeden araç sahipleri vakit geçirmeden gerekli işlemleri sıralı şekilde yaparak ehliyetini yeniden çıkartmalıdır. Ehliyetinizi kaybettiğiniz zaman yasalarca belirlenmiş olan ceza tutarınıda ödemek zorundasınız. Kayıp ehliyet nasıl çıkarılır bütün detaylarıyla haberimizin devamında anlatılmıştır. 

 

Kayıp Ehliyet Nasıl Çıkarılır

 

Ehliyetini kaybeden araç sahiplerinin vakit kaybetmeden ehliyet yenileme işlemlerini gerçekleştirmesi gerekiyor. Ehliyet yenileme işlemleri aşamalıdır ve bütün hepsini sıralı olarak yerine getirmelisiniz. Kayıp ehliyet nasıl çıkarılır, ehliyetini kaybeden araç sahipleri ilk olarak kayıp ehliyet randevusu almalıdır. Daha sonra yasalarca belirlenmiş olan ehliyet kaybetme ücretini ödemelisiniz. Yapmanız gereken en önemli ve kritik işlemler bunlardır. Daha sonra yapmanız gereken işlemler detaylı ve sıralı şekilde aşağıda anlatılmıştır. 

 

1- Kayıp ehliyet randevusu almalısınız.

2- Ehliyet kayıp ücretini yatırmanız gereklidir. 

3- Kayıp ehliyetinizi yenilemeniz için gerekli belgeleri eksiksiz tamamlamalısınız.

4- Randevuya giderek başvurunuzu yaptıktan sonra yeni sürücü belgenizin adresinize gelmesinizi beklemelisiniz.

İlginizi Çekebilir: Ehliyet Yenileme Ücreti Hangi Bankaya Yatırılır ?

 

Kayıp Ehliyet Yenilemek İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 

1- Nüfus cüzdan, Pasaport veya Avukat Kimliği

2- Sürücü olabilir sağlık raporu

3- Bir adet biyometrik fotoğraf

4- Kart ücret ödemeleri

5- Kan grubu kartı (Zorunlu değil)

6- Dilekçe ve parmak izi (Başvuru esnasında alınmaktadır.)

 

Ehliyet Kaybetme Cezası 2021

 

Ehliyetini kaybeden araç sahipleri yasalarca belirlenmiş olan, ehliyet kaybetme cezasını ödemek zorundadır. Yeni çipli sürücü belgesini kaybeden araç sahipleri toplam 270 TL ücret ödemek zorundadır. 225 TL değerli kağıt bedeli ve 45 TL Polis Vakfı Hizmet Bedelidir. Bu ücreti Maliye Bakanlıı veznelerine yani Vergi Dairelerinin veznelerine ya da belirtilen bankalara yatırmanız gerekmektedir. Eskiden Emniyet Genel Müdürlüğü aracılığı ile ödemeler kabul edilmekteydi. Ancak bu uygulama günümüzde kaldırılmıştır. Ehliyet yenileme işleminizi gerçekleştirebilmeniz için, gereken ücreti ödemeniz şartdır. Ehliyet yenileme işlemi için gereken ücreti bankalar aracılığı ile yatırmanız çok daha kolaydır. 

 

Kayıp Ehliyet Ücreti Nereye Yatırılır?

 

Değerli kağıt bedeli ve vakıf payı anlaşmalı bankalar, anlaşmalaı bankalarım ATM'leri ve internet bankacılığı üzerinden ödeme yapılabilmektedir. Ancak burada kafa birçok ehliyet sahibinin kafasını karıştıran bir durum söz konusudur. Değerli kağıt bedeli devlete ödenen, vakıf payı ise polis vakfına ödenen ücretlerdir. Bu sebep ile anlaşması bulunmayan bazı bankalar ile ödeme yapamazsınız. Sadece anlaşmalı bankaların mobil uygulaması ya da ATM' leri üzerinden ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Ehliyet araba ekibi olarak bugün sizler için kayıp ehliyet nasıl çıkarılır konusunu araştırarak hazırladık. Ehliyet araba ekibi değerli kullanıcılarına en güncel ve yeni bilgileri ücretsiz şekilde sunmak için tasarlanmıştır.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA.