Renk Körü Ehliyet Alabilir Mi 2021

Ehliyet almak isteyen sürücü adaylarının yönetmelikte yazılı olan bazı şartları taşıyor olmaları gerekmektedir. Sürücü adaylarının gereken şartları yerine getirmeleri durumunda Ehliyet Sınavına girmeye hak kazanmış olacaklardır. Peki bu şartlar nelerdir?,

Renk Körü Ehliyet Alabilir Mi 2021

 Ehliyet sahibi olmak isteyen sürücü adaylarının merak ettikleri bir konuda nasıl ehliyet alabilirim hangi şartları taşımam gerekiyor? Merak ettiğiniz bütün soruların cevabına haberin sonunda ulaşmış olacaksınız. Öncelikle ehliyet sahibi olmak isteyen sürücü adaylarının ilk olarak 17 yaşını bitirmiş 18 yaşından gün almış olması gerekmektedir. Yaşınız tutmuyorsa 18 yaşından küçükseniz zaten sürücü kursuna kayıt yaptırıp ehliyet sınavına giremezseniz. Sürücü adaylarının sürücü kursuna kayıt yaptırmadan önce yerine getirilmesi gereken hususlar vardır. Öncelikle bağlı bulunduğunuz aile hekimliğine giderek bir sağlık belgesi almanız gerekmektedir. Sağlık raporunu aldıktan hemen sonra bildiğiniz güvendiğiniz bir sürücü kursuna kayıt yaptırmanız gerekmektedir. Sürücü kursunu seçerken mutlaka bildiğiniz ve güvendiğiniz bir kursu seçmeye özen gösteriniz. Günümüzde en çok merak edilen ve araştırılan bir konu olan renk kötü ehliyet alabilir mi? Sorusunun yanıtına haberimizin devamından ulaşabilirsiniz.

 

Renk Körü Ehliyet Alabilir Mi

 

Ehliyet almak isteyen sürücü adayları arkadaşlar genel sağlık muayenelerini pratisyen de ya da uzman hekimler tarafından yapılacak ve rapor düzenleyecek. Peki raporda ehliyet almak için uygun görülmediniz ve usulüne uygun olmayan bir rapor düzenlettirdiniz, sonucunda usulüne uygun olmayan rapor tespit edilirse rapor geçersiz sayılacak ve raporu veren doktor bir daha sağlık raporu veremeyecek, raporu düzenleyen ve raporu düzenleten hakkında da mahkemeye suç duyurusunda bulunulur. Aile hekimliğine geçilmiş illerde ise sürücü adayları aile bağlı bulundukları aile hekimlerinden renk körü tıptaki adı deltonizm sorunu olan vatandaşlar için ehliyet almalarına orun olmaksızın sağlık raporunu temin edebilecekler. Renk körü ehliyet alabilir mi? Renk körü olan sürücü adaylarında hiçbir şart aranmadan gereken koşulları yerine getirdikleri halde sağlık raporu alıp sürücü kursuna aday olanlar gereken koşulları yerine getirmiş olup ehliyet sınavına girmeye hak kazanacaklardır. Renk körleri ehliyet alabilirler. İki gözü olanlar da bir gözün görmesi durumunda 10'da 2'den aşağı olmamak şartıyla A1,A2,B,F,H sınıfı ehliyet sahibi olabilecekler. 

Bir Gözü Engelli Olan Ehliyet Alabilir Mi?

 

Tek gözü olan sürücü adaylarının da belirli şartları taşımaları durumunda ehliyet alabilecekler. Tek gözü olan sürücü adayların da aranacak hususlar tek gözü (monoküler) olan sürücü adayları ya da tek gözüyle görebilen adaylar görme gücünün 10'da 10 olması halinde ve yatay görüş alanın 120 dereceden daha az olmaması şartı aranacaktır. Hayatının herhangi bir zamanında tek gözlü durumuna gelen sürücü adaylarının en az 1 yıllık adaptasyon alışma sürecini atlattıktan sonra ve görüş açısının 120 derecelik görüş açısından daha az olmaması durumunda sürücü belgesi alabilecekler.  Ehliyet almaya hak kazanan sürücü adayları ticari araç kullanamayacak ve ehliyetlerinde monoküler ibaresi yazılacak.

 

İşitme Cihazı Kullananlar Ehliyet Alabilir Mi ?

 

İşitme cihazı kullanan sürücü adayları bazı ehliyet sınıflarını ne yazık ki alamayacaklardır.  İşitme cihazı kullanan sürücü adaylarının alamayacakları ehliyet sınıfları A1,A2,C,D,E,G sınıfı ehliyetleri alamayacak. İşitme cihazı kullandıkları halde B sınıfı ehliyet alan sürücü adayları ticari araç kullanamayacaklardır.

Yukarıda yer alan bilgilere göre ehliyet sahibi olmak isteyen renk körü vatandaşlarımız için ehliyet almalarına engel durum teşkil etmemektedir. Sürücü belgesi almak isteyen renk körü olan vatandaşlar renk körü olmayan vatandaşlar gibi aynı sınavlara tabi tutularak aynı puanlama üzerinden başarılı olmaları durumunda ehliyet alabilirler.