Renk Körü Ehliyet Alabilir Mi 2020


Renk Körü Ehliyet Alabilir Mi 2020

Ehliyet almak isteyen sürücü adaylarının yönetmelikte yazılı olan bazı şartları taşıyor olmaları gerekmektedir. Sürücü adaylarının gereken şartları yerine getirmeleri durumunda Ehliyet Sınavına girmeye hak kazanmış olacaklardır. Peki bu şartlar nelerdir?,

Renk Körü Ehliyet Alabilir Mi 2020

 Ehliyet sahibi olmak isteyen sürücü adaylarının merak ettikleri bir konuda nasıl ehliyet alabilirim hangi şartları taşımam gerekiyor ? Merak ettiğiniz bütün soruların cevabına haberin sonunda ulaşmış olacaksınız. Öncelikle ehliyet sahibi olmak isteyen sürücü adaylarının ilk olarak 17 yaşını bitirmiş 18 yaşından gün almış olması gerekmektedir. Yaşınız tutmuyorsa on sekiz'den küçükseniz zaten sürücü kursuna kayıt yaptırıp ehliyet sınavına giremezseniz. Sürücü adaylarının sürücü kursuna kayıt yaptırmadan önce yerine getirilmesi gereken hususlar vardır.

Renk Körü Ehliyet Alabilir Mi?

Ehliyet almak isteyen sürücü adayları arkadaşlar genel sağlık muayenelerini pratisyen'de ya da uzman hekimler tarafından yapılacak ve rapor düzenleyecek. Peki raporda ehliyet almak için uygun görülmediniz ve usulüne uygun olmayan bir rapor düzenlettirdiniz, sonucunda usulüne uygun olmayan rapor tespit edilirse rapor geçersiz sayılacak ve raporu veren doktor bir daha sağlık raporu veremeyecek, raporu düzenleyen ve raporu düzenleten hakkında da mahkemeye suç duyurusunda bulunulur. Aile hekimliğine geçilmiş illerde ise sürücü adayları aile bağlı bulundukları aile hekimlerinden renk körü tıptaki adı deltonizm sorunu olan vatandaşlar için ehliyet almalarına orun olmaksızın sağlık raporunu temin edebilecekler. Renk körü olan sürücü adaylarında hiçbir şart aranmadan gereken koşulları yerine getirdikleri halde sağlık raporu alıp sürücü kursuna aday olanlar gereken koşulları yerine getirmiş olup ehliyet sınavına girmeye hak kazanacaklardır. Renk körleri ehliyet alabilirler. İki gözü olanlar'da bir gözün görmesi durumunda 10'da 2'den aşagı olmamak şartıyla A1,A2,B,F,H sınıfı ehliyet sahibi olabilecekler. 

Tek Gözü Olanlar Ehliyet Alabilir Mi?

Tek gözü olan sürücü adaylarının da belirli şartları taşımaları durumunda ehliyet alabilecekler. Tek gözü olan sürücü adayların'da aranacak hususlar tek gözü (monoküler) olan sürücü adayları ya da tek gözüyle görebilen adaylar görme gücünün 10'da 10 olması halinde ve yatay görüş alanın 120 derece'den daha az olmaması şartı aranacaktır. Hayatının herhangi bir zamanında tek gözlü durumuna gelen sürücü adaylarının en az 1 yıllık adeptasyon alışma sürecini atlattıktan sonra ve görüş açısının 120 derecelik görüş açısından daha az olmaması durumunda sürücü belgesi alabilecekler.  Ehliyet almaya hak kazanan sürücü adayları ticari araç kullanamayacak ve ehliyetlerinde monoküler ibaresi yazılacak.

İşitme Cihazı Kullananlar Ehliyet Alabilir Mi?

İşitme cihazı kullanan sürücü adayları bazı ehliyet sınıflarını ne yazıkki alamayacaklardır.  İşitme cihazı kullanan sürücü adaylarının alamayacakları ehliyet sınıfları A1,A2,C,D,E,G sınıfı ehliyetleri alamayacak. İşitme cihazı kullandıkları halde B sınıfı ehliyet alan sürücü adayları ticari araç kullanamayacaklardır.

Yukarıda yer alan bilgilere göre ehliyet sahibi olmak isteyen renk körü vatandaşlarımız için ehliyet almalarına engel durum teşkil etmemektedir. Sürücü belgesi almak isteyen renk körü olan vatandaşlar renk körü olmayan vatandaşlar gibi aynı sınavlara tabi tutularak aynı puanlama üzerinden başarılı olmaları durumunda ehliyet alabilirler.

 
Bu habere yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • E-mail:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Hakaret edici ve aşağılayıcı cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, Türkçe karakter dışında yazılan , spam yorumlar ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında yorum yazanlar tarafından dava açılabilmektedir.
  
  
  Ehliyet Araba Ehliyet Araba
  2020 © Ehliyet Araba - Ehliyet Sınavı, Trafik Cezaları 2020