Stajyer Ehliyet 2021 Yılı Yasası Nelerdir

Bir çok kişinin ehliyet almadan önce merak ettiği stajyer ehliyet 2021 yılında nedir ve nasıl uygulanmaktadır. İşte tüm merak edilen stajyer ehliyet yasası.

Stajyer Ehliyet 2021 Yılı Yasası Nelerdir

Aday sürücü kavramı Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan düzenlemeden sonra hayata geçirilmiştir. Stajyer ehliyet 2021 yılında uygulanıyor olarak bilinse de aslında 2016 yılından sonra uygulansa da daha önce çıkan haberlerde bir çok kişinin aklı karışmıştır. İşte stajyer ehliyet almak ile ilgili merak edilenler ve tüm bilinmesi gereken detaylar haberimizde yer almaktadır.

Stajyer Ehliyet 2021

Stajyer ehliyet süresi 2 yıl olarak uygulanmaktadır. Bu soruyu en son 10 şubat 2021 tarihinde ehliyet sınav sorularında çıkmıştır. Stajyer ehliyet nedir diye soranlara da kısa cevap olarak, 2 sene boyunca 75 ceza puanına ulaşan sürücünün  ehliyetine el konulur ve psikolojik durumu kontrol edilerek psikoteknik testlerden geçirilir. Psikoteknik belgesi alındıktan sonra da sürücü kursuna giderek tekrardan ehliyet alınması gerekmektedir. Yani sizin anlayacağınız eğer 2 yıl içerisinde stajyer ehliyet sahibi olan kişi 75 ceza puanı alırsa ehliyeti yanar.


75 Ceza Puanı Hangi Cezaları Kapsar?

Sık yapılan hatalar arasında ceza puanları şöyledir: 

Trafik Ceza Puanları;

Trafikte yapılan kural ihlalleri yanısıra ehliyetlerinize aynı zamanda ceza puanı yazılmaktadır. Yazılan ceza puanları belirli bir sınıra ulaştıktan sonra sürücü belgesi men edilmektedir.

 

 

 

Trafik İhlali

 

Ceza Puanı

 

 Trafikte cep telefonuyla konuşmak

 10

 Kırmızı ışık ihlali

 20

 Emniyet kemerini takmamak

 15

 Hız sınırı ihlali

 10

 Muayenesiz araç kullanma

 10

 Park ihlalleri 

 20

 Yayalara izin vermemek

 20

 Şerit kurallarına uymamak

 20


Ayrıca stajyer ehliyetliyken de yada normal ehliyetiniz varsa, trafikte alkol almışsanız ehliyetinize el konulduktan sonra para cezası kesilir. Aşağıda maddeler üzerinde kanun maddelerini de sizlere sunduk. Yukarıda belirtildiği gibi stajyer ehliyet sahibi sürücünün ehliyetine el konulması için bir çok kez ihlal yapması gerekmektedir. Ayrıca az önce belirttiğimiz gibi trafikte 0.20 promilin üzerinde alkollü yakalanan sürücülerin ehliyetlerine el konulmaktadır. Diğer yandan stajyer ehliyet sahibi kişinin yaptığı trafik ihlallerinde para cezası da uygulanmaktadır.

 

Aday sürücülük süresi içerisinde 2918 sayılı Kanunun;

 

 

  1. 47 nci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin üç kez ihlal edilmesi, (trafik ışıklarının 3 kez ihlali)
  2. 48 inci veya 118 inci maddelerine istinaden sürücü belgelerinin geri alınması, (Uyuşturucu veya uyarıcı maddeleri almış olan sürücüler ile alkollü olan sürücülerin karayolunda araç sürmeleri yasaktır.)
  3. 51 inci maddesinin üç kez ihlal edilmesi, (Sürücüler, aksine bir karar alınıp işaretlenmemişse yönetmelikte belirtilen hız sınırlarını aşmamak zorundadırlar.)
  4. 53 üncü maddesinin ikinci fıkrasının üç kez ihlal edilmesi, (Sağa ve sola dönüşlerde, sürücüler kurallara uygun olarak geçiş yapan yayalara, varsa bisiklet yolundaki bisikletlilere ve sola dönüşlerde sağdan ve karşıdan gelen trafiğe ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar.)
  5. 74 üncü maddesinin üç kez ihlal edilmesi, (Görevli bir kişi veya ışıklı trafik işaretleri bulunmayan, ancak başka bir trafik işareti ile belirlenmiş yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken bütün sürücüler araçlarını yavaşlatmak ve bu geçitlerden geçen veya geçmek üzere bulunan kişilere ve öğrencilere ilk geçiş hakkını vermek zorundadırlar.)


İlgili yönetmeliğe göre üst üste yapılan hatalar sonrasında:

İki yıl içerisinde;
Üç kez trafik ışıkları ihlali,
Hız sınırlarının üç defa aşılması,
Sağa, sola, kavşaklarda yayalara, bisikler kullanan kişilerin geçiş haklarının üç defa çiğnenmesi,
Okul geçitlerinde öğrencilerin geçişlerine izin verilemesi,
Emniyet kemerini üç defa takmamak,
0.20 promil alkolle yakalanmak,
Ölümle sonuçlanan kazalarda asli kusurlu olmak durumunda ehliyet belgeleri iptal edilmektedir.

Stajyer Ehliyet Nasıl Oluyor?

Yapılan onca yalan yanlış haber sonrasında insanlarda ehliyet üzerinde stajyer yazacağı, yanında bir kişi olmadan araba süremeyeceği yönünde bir algı oluştu. Böyle bir durum söz konusu değildir, stajyer ile normal ehliyetin arasında hiçbir fark yoktur. Stajyerlik döneminde yanınızda bir kişi olmadan da araba kullanabilir, uzun yola çıkabilirsiniz. Ehliyeti aldıktan sonra 2 yıl içerisinde otomatik olarak stajyer sürücü olarak görünüyorsunuz. 2 sene dolmasından sonra da bunu kaldırmanız için herhangi bir yere başvuru yapmanıza yada para ödemenize gerek yoktur. Otomatik olarak sistem bunu zaten kaldırmaktadır.

Daha önce ehliyeti olup farklı bir sınıfta ehliyet alacak kişiler de stajyer sürücü mü olacak?

Bu yasa 2016 yılında sonra "ilk kez" ehliyet alan kişileri kapsamaktadır. Daha önce sürücü belgesine sahip olan kişiler farklı bir sınıfta daha ehliyet alacaklarsa stajyer sürüc olmuyorlar. İlgili yasa ilk kez sürücü belgesi alanları yada herhangi bir nedenle sürücü belgeleri iptal olmuş ve yeniden ehliyet alacak kişileri ilgilendirmektedir. Bu sayfada stajyer ehliyet 2021 yılı içerisindeki yasasını sizlere sunduk. Herhangi bir aklınızda takılan soru varsa yorum bölümüne yazabilirsiniz.


Bunlar da ilgilinizi çekebilir:

Ehliyet nasıl alınır 2021
Ehliyet almak için kaç yaşında olmak gerekir?