Gemi Kaptanı Nasıl Olunur Gemi Kaptanı Maaşları

Maddi açıdan geliri yüksek olan meslekler arasında yer alan gemi kaptanlığı denizcilik meslekleri arasında en çok para kazandıran meslekler arasında yer almaktadır. Peki gemi kaptanı nasıl olunur? vapur kullanmak isteyenler için vapur kaptanı nasıl olunur aşağıdaki yazımızda detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

Gemi Kaptanı Nasıl Olunur Gemi Kaptanı Maaşları

Günümüzde manevi açıdan en çok fadakarlık gerektiren meslekler arasında yer alan gemi kaptanlığı yapılan fedakarlık karşısında ücret almaktadırlar. Şüphesizki en zor meslekler arasında yer alan mesleklerden birisi olan gemi kaptanlığı her ne kadar basit görünsede bir o kadar risk barındırmaktadır. En ufak dikkatsizlik denizin ortasında geminin alabora olmasına neden olmaktadır. Bu hatayı canlarıyla sadece kendi canları değil gemide yer alan diğer mürettebat ve yolcularla birlikte öderler. Bunca fedakarlığın karşısında şüphesiz aldıkları ücret ne kadar yüksek olursa olsun sonuna kadar haklarıdır. Bunca fedakarlığı göze alıp gemi kaptanı olmak isteyen vatandaşlarımız için gemi kaptanı nasıl olunur sorusunun yanıtı olarak aşağıdaki araştırmamızı okuyabilirsiniz. 

Gemi Kaptanı Nasıl Olunur

Gemi kaptanı olabilmek için sadece okulunu okumak yetersizdir.Yukarıda da belirttiğimiz gibi sadece kendi hayatınızdan değil gemide yer alan diğer mürettebatla birlikte yolculardan da sorumlusunuz. Gemi kaptanlığı denilince akla ilk olarak yük gemileri gelmektedir fakat vapur kullanan kaptanlarımızda gemi kaptanı veya feribot kullanan kaptanlarımızda aynı şekilde kaptan sayılmaktadır. Bunlar arasında en zor olanlardan biriside yük gemisi kaptanlığıdır diğer kaptanlıklarda kıyıya yakın olduklarından dolayı evlerine gitme şansları vardır aynı zamanda başlarına kötü bir durum geldikleri zaman yardım gelmesi daha kolaydır fakat yük kaptanlığında aynı durum söz konusu değildir. Peki vapur kaptanı nasıl olunur veya feribot kaptanı nasıl olunur merak edenler için kaptan kaptandır hepsi aynı şartlarda olmaktadır. Gemi kaptanı olabilmek için sadece okulundan mezun olmak yetersizdir mezun olduktan sonra birkaç seyahat boyunca staj adı altında kaptanın yanında gidip gelmeniz gerekmektedir. Gemi kaptanı olabilmek için hangi bölüm okunur diye merak edenler için Deniz Ulaştırma ve İşletme Mühendisliği bölümünden mezun olmak gerekmektedir. Mezun olanların 12 ay boyunca güverte stajı vardır. Staj sonrasında son bir sınava daha girerek başarılı olanlar kaptan olabilirler. 

Gemi Kaptanı Maaşları

Gemi kaptanları diğer mesleklere göre çok daha fazla maaş almaktadırlar. Gemi kaptanı maaşları kullandıkları geminin türüne büyüklüğüne göre bağlı olduğu şirkete göre farklılık göstermektedir. Yük gemilerinin yanısıra vapur kaptanı maaşları ve feribot kaptanı maaşları da aynı şekildedir. Gemide kaptan, zabitan, aşçı, usta, karamot olarak görevliler çalışmaktadır. Kaptan maaşları 6.000 ile 10.000 $ arasında ücret almaktadırlar. Yedek kaptan 5.000 ile 7.000 $ arasında ücret almaktadırlar. Zabitanlar ortamala 3.000 $ ücret alırlar. Karamot ortalama 2.000 $ ücret alırlar. Aşçı ise ortalama 2.500 $ ücret alır. 

Yukarıda gemi kaptanı nasıl olunur yazımızda gemi kaptanı aldıkları ücretler çok fazla gibi görünsede denizin ortasında olanlar için az bile denilebilir. Gemide görev alıyorsanız hertürlü tehlikelere karşı soğukkanlı olmanız gerekmektedir. Yüzme bilmeniz gerekmektedir. İşinize sadık olmanız gerekmektedir.