2021 Ehliyet Sınav Soruları ve Cevapları

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirli dönemlerde yapılan ehliyet sınavı soruları ve cevaplarına haberimizden ulaşabilirsiniz.

2021 Ehliyet Sınav Soruları ve Cevapları

2020 Ehliyet Sınav Soruları ve cevapları Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yayınlandı. Sitemizde ehliyet sınav sorularının yanı sıra ehliyet sınavı ile ilgili güncel içerikler, ehliyet sınav tarihleri ve pek çok yararlı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ehliyet Sınav Soruları ve Tarihleri 2021

2021 yılında MEB tarafından düzenlenen ehliyet sınavı, 2021 yılında 23 Aralık'ta düzenlenmişti. Bu yıl ise ilk sınav 10 Şubat 2021'de yapılmıştı. 2021 sınav takvimi de yine MEB tarafından duyuruldu. Aşağıda bu sınavların tarihleri yer almaktadır, sizde ehliyet sınav tarihlerine göz atarak ajandanızı buna göre ayarlayabilirsiniz.

2021 Ehliyet Sınav Soruları

10 Şubat 2020
'de yapılan ehliyet sınavı soruları ve cevaplarına aşağıda yer alan Meb sitesinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca sitemiz üzerinde çok yakında aktif edeceğimiz ehliyet sınav soruları test çözme uygulamasını da kullanabileceksiniz.

K Kitapçığı Soru ve Cevap Anahtarları için tıklayın

L Kitapçığı Soru ve Cevap Anahtarları için tıklayın

M Kitapçığı Soru ve Cevap Anahtarları için tıklayın

N Kitapçığı Soru ve Cevap Anahtarları için tıklayın

Ehliyet Sınav Tarihleri (Yazılı ve Direksiyon Sınavı) Tıkla Öğren ! 


Ehliyet Sınav Sonuçları

Yazılı sınava giren adaylar için ehliyet sınav sonuçları sınav salonundan ayrılmadan sınavın bitişinden hemen sonra açıklanır. Direksiyon sınavına giren adayların sınav sonuçları ise sınav esnasında sınav bitiş noktasına kadar aracı aday kullanıyorsa geçmiş eğer sınava giren kurul veya sürücü kursu hocası tarafından müdahale edilirse sınav başarısız olmuş demektir.

Ehliyet Sınavı Nasıl Yapılır?

Yeni ehliyet sahibi olmak isteyen kişiler ilk olarak sürücü kurslarında kayıt yaptırdıktan sonra yukarıda belirtilen tarihlerde elektronik sınava girerler. Elektronik sınavdan geçer puan alan kişiler ikinci sınav olan direksiyon sınavına girerler. 
Elektronik ortamda girilen yazılı sınavlarda adaylara 23 trafik, 12 ilk yardım, 9 motor, 6 trafik adabı olmak üzere 50 soru toplamda sorulmaktadır. Yazılı sınav baraj puanı ise 70 olarak belirlenmiştir. Her sorunun değeri 2 puandır ve geçer notu alabilmek için en az 35 doğru yapılması gerekmektedir. 70 puan alan adaylar da ikinci sınava katılmaya hak kazanır ve sonrasında direksiyon sınavına girerler.

Ehliyet Sınav Ücretleri 2021 Yılında Ne Kadar?

Ehliyet yazılı sınav için 2021 yılında 100 TL olan ücreti Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halk Bankası şubelerinden birisine T.C. Numarası ile MTSKS takviminde yer alan sınav ücreti yatırma süresinde sınav adıyla yatırılmalıdır. Ehliyet adayı, belirtilen tarih içerisinde ödemeyi yaptıktan sonra dekontu da sürücü kursuna teslim etmelidir. Direksiyon sınav ücreti bilgilerine aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Direksiyon Sınav Ücreti Ne Kadar? Tıkla Öğren !