Akdeniz Bölgesinde Kış Lastiği Takmak Zorunlumu

Yaz ayının bitmesiyle birlikte, akdeniz bölgesinde yaşayan sürücülerin en çok araştırdığı konuların başında gelen kış lastiği takmak zorunlumu? sorunun yanıtına haberimizin devamında ulaşabilirsiniz.

Akdeniz Bölgesinde Kış Lastiği Takmak Zorunlumu

Yazın kullanmış olduğumuz araç lastikleri, kışın kaygan ve ıslak zeminlerde kaçınılmaz kazalara sebeb olmaktadır. Bunun sebebi ise yaz aylarında aracımıza taktığımız yaz lastikleri, tasarlanış özelliği sebebiyle ıslak ve kaygan zeminlerde aracınızın kontrolünü kaybetmenize sebeb olmaktadır. Kışın kendi mal ve can güvenliğimizi tehlikiye atmamak için, aracımıza kış lastiklerimizi takmak zorundayız. Kış lastikleri hacmi ve tasarlanış yapısı ve özellikleri sebebiyle ıslak ve kaygan zeminlerde daha hızlı durabilmektedir. Ayrıca kışın kullanmış olduğumuz kış lastikleri, yaz lastiğine göre daha kalın olduğu için aracınızı kontrol etmeyi kolaylaştırmaktadır. Akdeniz bölgesinde yaşayan araç sahiplerinin merak ettiği konuların başında gelen akdeniz bölgesinde kış lastiği takmak zorunlumu? Bütün detaylarıyla haberimizin devamında açıklanmıştır.

Akdeniz Bölgesinde Kış Lastiği Takmak Zorunlumu?

Kış ayları geldiği zaman hepimiz aracımızı gereken standartlara getirmekle zorunluyuz. Dolayısıyla aracımızı kış standartlarına hazır hale getirmek zorundayız. Bunun için ise aracımızda bulunan yaz lastiklerini sökerek yerine kış lastiklerini takmamız gerekiyor. Yaz lastikleri yazın sıcak koşullarına göre tasarlandığı için, kışın işlevini kaybetmektedir. Fakat kış lastikleri tasarlanışı ve teknik özellikleri itibariyle ıslak ve kaygan zeminlerde yolu daha iyi tutmaktadır. Dolayısıyla ani bir frende aracınızda yaz lastiği var ise aracınız durmayarak kayacaktır, ve kaza kaçınılmaz olacaktır. Kış lastikleri tasarlanış özelliği sebebiyle yaz lastiklerinden daha geniştir. Buda aracınızı ıslak ve kaygan zeminlerde daha iyi kontrol etmenizi sağlayacaktır. Bütün illerde kış lastiği takmak zorunlu değildir. Ekvatorda konumu itibariyle kış aylarında kar yağmaması ve kış mevsimi diğer bölgelere oranla trafikte daha azgereksinim duyulması sebebiyle akdeniz bölgesinde kış lastiği takmak zorunlu değildir. Bulunduğu iklim yapısına göre akdenizde kışlar ılımandır ve çokta yağışlı geçmez. Akdeniz bölgesinde yaşayanların kış lastiği takma gibi bir zorunluluğu yoktur. Ama yinede önlemini almak isteyenler için kış lastiğini takmalarını kesinlikle öneririz. İl değişikliği falan yapıldığı zaman kışlık lastikler değişen iklim yapısında işinizi önemli ölçüde kolaylaştıracaktır.

Kış Lastiği Takmama Cezası 2021

Arabımızı sürekli gereken standartlara hale getirmekle zorunluyuz. Yazın yaz lastiklerini takıp kullanmalıyız, kışın ise kış lastiklerini takıp kullanmak zorundayız. Çünkü Karayolları Trafik Yönetmeliğine göre yazılı olan kurallara uygunsuz olan araçlar için ceza işlemleri uygulanmaktadır. Kırmızı ışıkta geçmek nasılki yasak ise, kışın kış lastiğini takmamakta bir suçtur. Karayolları Trafik Yönetmeliği Kanunun belirlemiş olduğu ceza tutarı 835 Türk Lirasıdır.
Kış Lastiği Ne Zaman Takılır?

Kışın olası kazaları önlemek amacıyla kış ayına girmeden hemen önce kış lastiği takmakla zorunluyuz. Kış lastikleri tasarlanış arasıyla zorlu hava koşullarında olası kazaların önüne geçer. Kış lastiğini kullanarak, kendi mal ve can sağlığınızı büyük ölçüde koruyabilirsiniz. Kış lastiğini takma zamanı ise 01 Aralık - 01 Nisan ayları arasındadır. Nisan ayına girildikten sonra havalar ısınmaya başlar, sizde yazlık lastiğini takarak kullanmaya başlayabilirsiniz.