Arabalarda LPG İşareti Zorunlumu 2021

Tüm araçların periyodik olarak bakımlarının yapılması zorunlu kılınmıştır ve LPG'li araç muayene şartlarının diğer araçlara göre oldukça çok daha fazla detaylıdır. Motorlu taşıt sahipleri araçlarını muayeneye götürmeden önce TÜVTÜRK üzerinden randevu alması gerekmektedir. Daha sonra ise muayene günü ve saati beklenmeye başlanır. Arabalarda LPG işareti zorunlu mu sorusunun cevabı haberimizin detaylarında...

Arabalarda LPG İşareti Zorunlumu 2021

Araç muayenelerinden başarılı bir şekilde geçebilmek için öncelikle aracınızın hiçbir borcu olmaması gerekmektedir. Trafik kurallarına uyarak ceza almamaya çok özen göstermelisiniz çünkü ceza alıp ödemeden muayeneye girerseniz aracınızın muayeneden kalmaktadır. Bütün motorlu taşıtlarda olduğu gibi güvenlik oldukça önemlidir, çünkü kendi canınızı ve başkalarının canını tehlikeye atmamak için aracınızda bulunan tüm güvenlik donanımları tam olmak zorundadır. Günümüzde çok merak edilen ve araştırılan konulardan birisi olan araçlarda LPG işareti olması zorunlumu ? sorusunun cevabı haberimizin devamında detaylarıyla anlatılmıştır.

Arabalarda LPG İşareti Zorunlumu 2021

Tüm motorlu taşıtların muayenesinde olduğu gibi LPG'li araçlarda bütün donanımının ve sisteminin tam ve eksiksiz olması şartı aranmaktadır. LPG'li arabalarda LPG işareti zorunlu değildir araç muayene istasyonlarında LPG işareti olmayan araçlar hafif kusurlu olarak muayeneden geçmektedir. Eksiği veya trafik borcu olan aracın muayeneden geçebilmesi söz konusu değildir. Eğer aracınızın zamanında muayeneden geçemezse gecikme ücreti cezası gibi bir çok yaptırımla karşı karşıya kalmanız kaçınılmazdır. Bu duruma düşmemeniz için aracınızın muayene süresi dolmadan önce muayene sürecinin başlatılmasını öneririz. Aracınızın eksiklerini muayeneden önce tespit ederek gidermeniz durumunda aracınızın hem performansı artacaktır hemde rahat bir kafayla muayeneye girmenizi sağlayacaktır. Araç muayeneleri 2 yılda bir yapılmaktadır, muayene girmeden önce mutlaka araç muayene şartlarını okuyup ona göre hazırlığınızı yapınız. 2021 yılı için aracınız LPG' liyse eğer bunu ruhsata işlenmesi zorunludur. Aracınızda LPG işareti bulunmasıda sizler için önemlidir. Aracınızın bütün eksiklerini belirlemiş olduğum listeye göre hazırlayarak muayeneye girip geçer alabilirsiniz.

LPG'li Araç Muayene Şartları Nelerdir 2021

LPGli araçlar'da dikkat edilen ve üzerinde durulan önemli konulardan birisi yakıt sisteminin kesinlikle sızdırma yapmamasıdır. LPGli araçlarda herşeyin yerli yerinde tüm donanımların doğru şekilde takılmış ve çalışıyor olması önemlidir, bunlardan ayrı olarak tip onaylarının bulunmasıda istenmektedir. Aracın her yerinin saat gibi takır takır çalışıyor olması germektedir, çalışmayan hiç bir aksamının olmamısına dikkat edilir. Aracın tümö bağlantıları ve ünitelerinin ısı kaynaklarından 10 cm uzaklıkta olması gerekmektedir. Aracınızın muayeneden geçebilmesi için elektrik tesisatıyla araç gövdesi arasında koruma sağlamak amacıyla ve güvenlik açısından izalasyon bulunması oldukça önemlidir. Aracın bütünlüğünün veya boyutunun değiştirilmesine yönelik yapılmış herhangi birşeyin olmamasınada dikkat edilmektedir. Bashettmiş olduğum bütün şartlara uyan araçlar için muayeneden geçer alması kesindir.

LPG'li Araç Tank Belgelerinin Kontorulu Nasıl Yapılır 2021

LPGli araçlarda gaz sızdırmak raporu talepler dikkate alınarak kaldırılmıştır ve gerek görülmemektedir. LPG'li araçlarda sizden ilk istenecek belgelerin başında yakıt sistem montaj belgesi olacaktır. Yakıt sistem montaj belgesinin kesinlikle ve kesinlikle bulundurulması gerekmektedir. Montajı yapan kişinin montaj belgeleri ve hesaplarıda muayene sırasında sizden istenmektedir. Eğerki muayeneye yakın bir zamanda aracınıza tank değişimi yaptırdıysanız onun içinde montaj belgesi istenmektedir. Muayene işlemini başlattıysanız ve aracınızın muayene sırasında yakıt tankınızın değiştirilmesi gerektiği söylenirse aracınızın muayene sonucu kusurla olarak sonuçlanmaktadır. Kusurlu olarak muayeneden ayrıldıktan hemen sonra 30 gün içerisinde tankı değiştirerek ve gerekli belgeleri tamamlayarak tekrar muayaneye gitmeniz gerekmektedir. LPGli araç muayeneleri diğer taşıtlı motorlara göre oldukça daha dikkatli ve titiz yapılmaktadır, sizde haberimizi okuyarak yapmanız gerekenleri öğrenip ona göre aracınızı muayene götürüp çok rahat bir şekilde muayeneden geçebilirsiniz.