Araç Alım Satım Noter Ücreti 2021

Bu sayfadan araç alım satımı için noter ücretinin ne kadar olduğunu öğrenebilirsiniz. Araç alım satım noter ücreti 2021 detaylarıyla anlatılmıştır.

Araç Alım Satım Noter Ücreti 2021

Araç alım satım işlemleri noterler aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Araç almak isteyen ya da aracını satmak isteyen kişiler, noter araç satış ücretini merak etmektedirler. Noter araç satışı yeni yıla girmemizle birlikte birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Sizler için araç alım satım noter ücreti 2021 fiyatlarının ne kadar olduğunu araştırıp derledik. İşte detaylar.

 

Araç Alım Satım Noter Ücreti 2021

 

Günümüzde araç alım satım işlemleri için noterler önemli bir görev üstlenmektedir. Ancak araç satış işlemlerinin gerçekleşmesi için notere ödenmesi gereken bazı ücretler bulunuyor. Alıcı ya da satıcı aralarında anlaşarak oluşan masrafların kimin ödeyeceğine karar vermektedir. Yeni yıla girmemizle birlikte araç satış ücretleri değişmiştir. Araç alım satım noter ücreti 2021, her aracın satışının gerçekleştirilebilmesi için oluşacak masrafları ifade etmektedir. Araç alım satım işlemlerinde toplam 5 adet masraf oluşuyor, bu masrafların genel toplamı ise 620 Türk Lirasıdır. Araç alımında oluşan noter satış ücreti noterlikte bulunan vezneye yapılmaktadır. 2021 yılı noter araç satış masrafları aşağıdaki tabloda detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

 

Araç Satış İşlemleri Belgeler Araç Satım İşlemleri Masrafları
Noter Evrak Bedeli 148,50 TL
Noter Ücreti 54 TL
Belge Baskı Ücreti  22 TL
Sıfır Araç Satış Ücreti  171 TL
Noter Araç Satış Ücret Toplam 224,50 TL

 

Araç Muayene Ücreti Ne Kadar ? TIKLA ÖĞREN!

 

Araç Satışında Noter İçin Gerekli Evraklar

Notere satış işlemleri için gitmeden önce gerekli olan evrakları eksiksiz hazırlamak zorundasınız. Hazırlanması gereken evrakın büyük bir çoğunluğunu satıcının toplaması gerekiyor. Noterde araç satışı için gerekli belgeler şunlardır:

* Noter Satış Belgesi

* Ruhsat ve Trafik Belgesi (Kayıp ise geçici tescil belgesi)

* Plaka Numarası

* İmza Sirküsü (Tüzel Kişiler)

* Vergi Numarası (Aracın Tüzel Kişiliklere Satışı Yapılacaksa)

* Vekaletname (Eğer İşlemler Vekil Aracılığı İle Yapılacaksa)

* Geçerli Kimlik Belgesi

Noterde Araç Satışı Nasıl Yapılır ?

Noterde araç satış işlemleri aşamalı olarak gerçekleştirilmektedir. Araç satışı işlemleri noterde aşağıdaki gibi gerçekleşir;

* Belgeler eksiksiz hazırlanıp notere sunulmalıdır.

* Satışa engel durumlar bulunmuyorsa satış ve devir sözleşmesi hazırlanır.

* Hazırlanan sözleşmenin birisi alıcıya diğeri satıcıya bir diğeride noter arşivinde saklanır.

* Vezne tarafından noter ücreti, mevcut işlemlerin vergi ve harçları hesaplanır.

* Ödemeler yapıldıktan sonra satış onayı alınır.

Araç Satışına Engel Olabilecek Durumlar

Yeni araç almak için noterliğe gittiğiniz zaman, bazı durumlar araç satışına engel olabiliyor. Bu durumları önceden bilerek aracı satan kişi veya kişilere sormanız daha sonradan bu sorunu yaşamanıza engel olacaktır. Araç satışına engel olabilecek durumlar şu şekildedir;

* Aracın üzerinde haciz ya da rehin bulunması, satışının yasak olması

* Aracın son muayene tarihinin geçmiş olması, muayenesinin yapılmamış olması

* Aracın ödenmemiş trafik cezasının olması

* Aracın son muayene tarihinin geçmiş olması, muayenesinin yapılmamış olması

* Aracın HGS  ya da OGS borcu bulunması

* Aracın motorlu taşıtlar vergi borcu olması, vergisinin tam olarak ödenmemiş olması

Bu durumlarda aracın satışı yapılamayacağı için aracı satın alamazsınız. Bir araç satın almadan önce aracı satan kişiye yukarıdaki maddelerde belirttiğimiz hususları mutlaka sorunuz. Daha sonra notere gidiniz ve noter yetkilisi kişinin aracın satışında herhangi engel yoktur demesinin ardından parasınız EFT/HAVALE işlemini gerçekleştiriniz. Burada çok önemli bir husus bulunuyor ruhsatta yazan isim dışında hiçbir isme veya kişiye para göndermeyiniz. Bugün sizler için araç alım satım noter ücreti 2021 için bütün detayları araştırıp derledik. Bu yazımızı okuyarak gereken bütün bilgilere ulaşabilirsiniz.