Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır

Muayenesi gelen araçların, vakit geçirmeden randevu alarak muayene işlemlerini yaptırması gerekir. Bugün sizler için araç muayene randevusu nasıl alınır konusunu araştırıp derledik.

Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır

TÜVTÜRK araç muayene randevusunun nasıl alınacağı yüz binlerce araç sahibi vatandaş tarafından sorgulanan ve araştırılan konulara arasında gümdedeki yerini korumaya devam etmektedir. Bazı durumlarda araç sahipleri almış oldukları randevuları, iptal etmek zorunda kalırlar. Randevunuzu aldınız, ama randevu aldığınız gün için başka önemli bir işiniz çıktığından iptal ya da erteleme işlemi yapmak oldukça kolaydır. TÜVTÜRK sitesine giriş yapınız. Randevunuzu iptal etmek için plakanızı, ruhsat seri no bilgisini ve işlem yaptıracağınız şehri seçiniz. İşleme devam ettiğinizde almış olduğunuz randevunuz sayfada görülecektir. "İptal Et" butonuna basarak randevunuzu iptal ettirebilirsiniz. Günümüzde birçok araç sahibi randevu alma işlemlerini merak etmektedir. Bugün sizler için araç muayene randevusu nasıl alınır konusunu araştırıp derledik. İşte detaylar.

Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır

Araç muayene randevusu almadan önce aracınızdaki eksikleri gidermekle yükümlüsünüz. Muayene işlemlerinin gerçekleştirebilmesi için randevu almak çok önemli olsa da yeterli olmayabilir. Muayene öncesinde yapılması gerekenleri eksiksiz bir şekilde tamamlamalısınız. Aksi takdirde muayene işlemlerinin gerçekleştirilmesinde sorunlar yaşayabilirsiniz. Plakanızın üzerinde kayıtlı herhangi bir vergi, trafik cezası ya da ihlali OGS geçisi borcu olduğunda muayene işlemi gerçekleşmez. Bu sebeple öncelikle plakanıza kayıtlı borçları ödemelisiniz. Egzoz emisyon ölçümü muayene öncesinde yapılması gereken bir diğer unsurdur. TÜVTÜRK istasyonlarında bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Araç muayenesi için gerekli evrakın ve aracınızda bulunması gereken ekipmanların eksiksiz olduğundan emin olmalısınız. Daha sonra araç randevusu alabilirsiniz. Araç muayene randevusu nasıl alınır, ülkemizde araç muayenesi için yekilendirilmiş kuruluş TÜVTÜRK'tür. TÜVTÜRK'ten randevu almak için farklı yöntemlerden faydalanabilirsiniz. Randevu alma işlemleri aşağıda detaylıca anlatılmıştır.

TÜVTÜRK'ün internet adresinde yer alan "Ücretsiz Randevu" bölümüne tıkladığınızda karşınıza gelen ekrana plaka no, ruhsat seri no ve randevu alınacak şehir bilgisi girilerek istasyonların yoğunluğuna göre dilediğiniz gün ve saatte randevu alabilirsiniz.

İkinci ekranda ise karşınıza TÜVTÜRK'ten almak istediğiniz hizmer türünü seçmeniz gerekiyor. Burada iki seçenek karşımıza çıkmaktadır. Tespit muayenesi, ücretsiz olarak aşağıdaki uygulamalar için yapılmaktadır:

* Araç üzerine logo işletilmesi veya söktürülmesi,

* Şaşi ve motor numarası tespiti,

* Servis araçlarına kuşak taktırılması ve söktürülmesi,

* Taksimetre taktırılması,

* Hususi otomobilin ticariye ya da ticari taksinin otomobile dönüştürülmesi.

Siz kendiniz için en doğru seçeneği seçtikten sonra ilerleyiniz.

Sonraki adımda karşınıza randevu için tarih ve istasyon seçim ekranları gelecektir. İstasyonların yoğunluğuna göre istediğiniz tarih ve istasyonu seçebilirsiniz.

Ardından seçmiş olduğunuz tarih ve istasyona uygun olarak randevu saatinizi seçmeniz istenecektir.

Son adımda ise randevunuzun özetini üst kısımda görebilir ve iletişim bilgilerinizi girip randevuyu onaylayabilirsiniz. Ardından cep telefonunuza ve e-posta adresinize randevu bilgileri iletilecektir. 

TÜVTÜRK sitesinden araç muayene randevusu için tıklayınız.

Web sitesinin yanı sıra haftanın 6 günü, 08.00-20.00 saatleri arasında hizmet veren araç muayene randevu telefonu, 0850 222 8888 aracılığıyla çağrı merkezinden randevu alabilirsiniz.

İlgili Haber: Araç Muayene Gecikme Cezası Ne Kadar 2021

Araç Muayene Ücreti Ne Kadar

Araç sahiplerinin günü geçmeden mutlaka, araç muayene işlemlerini gerçekleştirmesi gerekiyor. Çünkü araç muayenesini yaptıramadan trafiğe çıkmanın cezası oldukça ağırdır. Araç muayenesi, Karayolları Trafik Yönetmeliği Kanunu' nun ilgili maddesi gereği tüm araçlar tarafından yapılması zorunlu kılınmıştır. Yapmış olduğunuz araç muayeneleri, ticari araçlar için 1 yıl geçerli olurken diğer araçlar için 2 yıl geçerli olmaktadır. Araç muayenesi yapıldıktan sonra aracın ruhsatına görevliler tarafından, aracın muayenesinin ne zaman son günü olduğunu belirten bir barkod yapıştırılır. Barkod üzerinde yazan tarihi aşanlara ve hala aracın muayenesini yaptırmayanlara cezai işlemler uygulanır. Yapılan trafik denetimlerinde araç muayene tarihinin geçmiş olduğu tespit edilirse direk olarak cezai işlemler uygulanır. Günümüzde birçok kişi araç muayene ücretininin ne kadar olduğunu merak etmektedir. Araç muayene ücreti ne kadar 2021, araç muayene ücretleri her yıl güncellenmektedir. Bu kapsamda araç muayene ücreti 2021 yılı için geçerli olan fiyat tutarı 372,88 Türk Lirasıdır. TÜVTÜRK tarafından yapılan muayene sonucunda araca kusurlu, kusursuz ya da hafif kusurlu raporu verilmektedir. Kusursuz rapor verilmesi, aracınızda herhangi bir sorunun olmadığı anlamına gelir. Hafif kusurlu raporu verilmesi durumunda, aracın muayeneden geçmemesi söz konusu bile değildir. Bu raporu alan araçlar muayeneden geçmeye hak kazanmışlardır. Ancak araçlarına kusurlu raporu verilenler, muayeneden kalmış sayılacaklardır. TÜVTÜRK görevlileri tarafından belirlenen problemlerin giderilmesi sonrasında araç tekrar muayeneye girmelidir. 2021 araç muayene ücreti, araç niyetliğine görede farklılık göstermektedir. Bu kapsamda araça cinslerine göre muayene ücreti aşağıda detaylıca belirtilmiştir.

1- Kamyon, otobüs, tanket ve çekiciler için: 462,56 TL,

2- Otomobil, kamyonet, minibüs, römork ya da yarı römork araçlar için: 372,88 TL,

3- Traktör ve motosikletler için: 186,98 TL muayene ücreti belirlenmiştir.

Araç Muayene Geciktirme Ücreti Ne Kadar?

Araç muayenelerinin günü geçmeden yapılması gerekiyor. Söz konusu zamanın hangü gün, ay ve yıl olduğu araç tescil belgesinin arka sayfasında yazmaktadır. Araçların hangi periyotta muayenelerinin yapılması gerektiği, aracın cinsine göre farklılık göstermektedir. Bu kapsamda binek ve resmi araçların, römorklar dahil olmak üzere fabrikadan çıktıktan sonra 3 yıl dolmasının ardından periyodik muayeneye yaptırması gerekiyor. 0-3 yaş arasındaki araçlar, herhangi bir muayene yapılmaksızın trafikte kullanılabilir. Bu sürenin dolmasından itibaren söz konusu araçlar her iki yılda bir muayene yaptıramak zorundadır. Traktör ve römorklar için de 3 yaş kuralı geçerlidir. Söz konusu araçlar fabrika çıkışından 3 yıl geçmesinin ardından, her üç yılda bir muayeneye gitmek zorundadırlar. Ticari nitelikteki taksi, kamyon, otobüs gibi vasıtalarda ise araç 1 yaşından itibaren her yıl muayeneye girmelidir. Son grupta yer alan motosiklet, üç tekerlekli taşıtlar ve bunlara ait römorkların da 0-3 yaş arası muayene yaptırması gerekmiyor. Söz konusu sürenin tamamlanmasının ardından, 2 yılda 1 muayenesinin yapılması zorunludur. Sıfır araç aldıktan sonra araç sahiplerinin yanıldığı önemli bir konu vardır. Aracın muayenesi için hesaplanan süre, aracın fabrika çıkış tarihinden başlar. Bu kapsamda satın aldığınız aracı bayiden aldığınız tarihten itibaren söz konusu sürecin başladığını düşünmek yanlıştır. Aracın tescil belgesini noterden aldıktan sonra muayene geçerlilik süresini kontrol etmenizde fayda vardır. Bu duruma dikkat etmediği için 0 km araçlara ceza yaptırımı uygulanmaz. Tahmin edileceği üzere araç muayenesini yaptırmama ya da geciktirme durumunda belli miktarda ceza uygulanması gerekiyor. Araç muayene gecikme ücreti 2021 yılı için her ay % 5 olacak şekilde belirlenmiştir. Önceki yıllarda söz konusu oran aynıdır ve değişmemiştir. Araç cinslerine göre bu oran değişmez, tüm araçlara aynı oran uygulanmaktadır. Hesaplamalarda araç muayene ücretinin güncel verilerinin baz alınması gerekiyor. Yukarıdaki başlıkta kısaca açıklandığı gibi araç muayene işlemi sonrasında ağır kusurlu rapor verilen araçların eksiklerini gidererek tekrar muayeneye girmesi gerekiyor. Bunun için TÜVTÜRK resmi internet sitesinden tekrar randevu almak gerekiyor. Tekrar randevu alınması durumunda araç muayene harcının tekrar ödenmesi gerekmez. Söz konusu ücret araç muayeneden geçsin ya da geçmesin bir kez ödenmektedir. Fakat araca ağır kusurlu raporu verilmesi durumunda bir ay içinde araç tekrar muayeneye gelmemesi halinde tekrar muayene harcını ödemek zorundadır. Araca ağır kusurlu raporu verilmesi durumu, sadece araçtaki problemlerden kaynaklı değildir. Aracın egzoz ölçüm muayenesinin yapılmaması ağır kusur olarak değerlendirilir. Araç egzoz muayene ücreti 2021 yılında 90 TL olarak belirlenmiştir. Söz konusu ücret, araç periyodik muayene ücretinden ayrı bir bedeldir. Periyodik muayene öncesinde egzoz emisyon ölçümünün yapılması şarttır. 

Muayene İçin Gerekli Ekipmanlar Listesi

Periyodik yapılan araç muayeneleri trafik güvenliği için hayati önem taşıyor. Bir aracın periyodik muayenesinin eksik olması sadece sürücü için değil trafikteki diğer insanların güvenliğini de riske atan önemli bir unsurdur. Muayene bilinciniz artması, muayene süreçlerinin rahatça tamamlanması için muayene öncesi yapılması gerekenleri bilmelisiniz. Korkulu rüyanız haline gelebilen muayeneye gelmeden önce yapacağınız küçük hazırlıklarla aracınızı muayeneden sorunsuz geçirin. Muayene için gerekli ekipmanlar neler, Ekipman olarak muayeneye götürdüğünüz aracınızda yangın tüpü, ilk yardım çantası, 2 adet üçgen reflektör gibi araç ekipmanlarının trafik güvenliği açısından bulunması gerekiyor. Araç sahiplerinin muayeneden geçebilmesi için aracında istenilen ekipmanların eksiksiz olması gerekiyor. İşte muayene için gerekli ekipmanlar listesi:

Muayene İçin Gerekli Ekipmanlar Neler

Ekipman olarak muayeneye götürdüğünüz aracınızda yangın tüpü, ilk yardım çantası, 2 adet üçgen reflektör gibi araç ekipmanlarının trafik güvenliği açısından bulunması gerekiyor.

 İlk yardım çantası

* Büyük sargı bezi (10 cm x 3-5 m) 2 adet,

* Hidrofil gaz steril (10x10 cm 50'lik kutu) 1 adet,

* Üçgen sargı 3 adet,

* Antiseptik solüsyon (50 ml) 1 adet,

* Flaster (2 cm x 5 m) 1 adet,

* Çengelli iğne 10 adet,

* Küçük makas paslanmaz çelik 1 adet,

* Esmark bandajı 1 adet,

* Turnike (En az 50 cm örgülü tekstil malzemeden) 1 adet,

* Yara bandı 10 adet,

* Alüminyum yanık örtüsü 1 adet,

* Tıbbi eldiven 2 çift,

* El feneri 1 adet ilk yardım çantasında bulunması gerekenlerdir.

Üçgen Reflektör

* Motosikletler ve motorlu bisikletler hariç tüm motorlu araçlarda 2 adet bulunması şarttır.

* Yangın Söndürme Cihazı

* Sayısı, cinsi ve kapasitesi araç sınıfına ve aracın kullanım amacına göre değişiklik göstermektedir.

* Binek araçlarda, kamyonet ve minibüslerde 1 adet 1 kg,

* Yolcu sayısı 26 ya kadar olan otobüsler için 2 adet 2 kg,

* Yolcu sayısı 26 dan fazla olan otobüsler için toplam 6 kg kapasiteli (örn: 1 adet 4 kg, 1 adet 2 kg),

* Azami ağırlığı 12 tondan küçük olan kamyonlarda toplam 4 kg kapasiteli,

* Azami ağırlığı 12 tondan büyük olan kamyon ve çekicilerde toplam 6 kg kapasiteli,

* Araç tehlikeli madde taşıyor ise toplam 12 kg kapasiteli (sürücü ve motor bölümündeki yangınlar için en az 1 adet 2 kg olmak üzere toplam 12 kg olmalıdır. Yangın söndürme cihazlarından biri en az 6 kg kapasitede olacaktır.),

* Araç tehlikeli madde taşıyor ve azami ağırlığı 7500 kg ise toplam 8 kg kapasiteli (Yangın söndürme cihazlarından bir en az 6 kg kapasitede olacaktır.),

* Araç tehlikeli madde taşıyor ve azami ağırlığı 3500 kg ise toplam 4 kg kapasiteli,

* Ambulanslarda 2 adet 2 kg doldurma kapasiteli bulunmalıdır.

Stepne

Motosikletler ve lastik tekerlekli tratörler hariç bütün araçlar ile tarım orman römorkları da dahil olmak üzere tüm römorklarda her zaman kullanılabilir durumda bulundurulacaktır.

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!