Çakar Lamba İzni Nasıl Alınır

Otomobillerinde değişiklik yaparak, gösterişli olmasını sağlamak isteyen kişiler çakar lamba işlemini araçlarına uyguluyorlar. Birçok araç sahibinin merak ettiği konuların başında gelen, çakar lamba izni nasıl alınır konusunu sizler için araştırıp derledik.

Çakar Lamba İzni Nasıl Alınır

Araçlarını güzelleştirmek isteyen, araç sahipleri arabalarında bazı değişiklik yapmaktadırlar. Özellikle günümüzde çakar lambaya büyük bir ilgi gösterilmektedir. Ancak şunu bilmelisiniz ki çakar lambayı aracınıza taktırabilmeniz için, gerekli izinleri almanız gerekiyor. Trafik yasasının 26/2 maddesine göre çakar lamba kullanımı yasak olduğu için, izinsiz çakar lamba taktıranlara cezai işlemler uygulanmaktadır. Bu sebep ile çakar lamba izni almadan aracınıza taktırmamalısınız. Bugün sizler için, çakar lamba izni nasıl alınır konusunu araştırıp derledik. İşte detaylar...

Çakar Lamba İzni Nasıl Alınır

Araçlarını diğer araçlardan farklı kılmak isteyen araç sahipleri için, çakar lamba etkili bir alternatif seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle genç nesil araçlarına çakar lamba taktırmak hususunda oldukça hevesli durumda. Ancak çakar lamba kullanımı, yasalarca belirlenen kurallara göre kullanımı yasaktır. Trafik kanunu'nun 26/2 maddesine göre izinsiz şekilde çakar lamba kullanan kişilere cezai işlem uygulanır, ibaresine yer verilmiştir. Çakar lamba izni nasıl alınır, 2017 yılı itibariyle İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanmış olan genelgeye göre; geçiş üstünlüğü meselesi tekrar güncellenmiştir. Bu genelgeye göre polis araçları haricinde diğer tüm araçların (çakar lamba taksa dahi) geçiş üstünlüğü kaldırılmıştır. Bu kapsamda diğer farklı araçların çakar lamba takabilmesi ve yakabilmesi için görevli olduğuna dair bir evrakın bulunması zorunlu kılınmıştır. Üstelik 18.10.2017 tarihli genelgede daha önce Emniyet Müdürlüğü vasıtasıyla verilmiş tüm çakar lamba izinlerinin de iptal edildiği duyurulmuştur. Bununla birlikte araçlarına çakar lamba takabilecek araçlar aşağıdaki gibidir:

* Polis,

* İtfaiye,

* Ambulans,

* Resmi koruma araçları olarak belirlenmiştir.

Yakın zamana kadar aracını iş amacıyla kullanan hemen herkes aracına çakar lamba takabilmekteydi. Böylece kendilerine trafikte geçiş üstünlüğü sağlayabiliyorlardır. Söz konusu bu durum zamanla vatandaşlar tarafından şikayet konusu haline gelince, İçişleri Bakanlığı yeni düzenlemelerle çakar lamba kullanım oranlarını oldukça düşürmüştür. Güncel olarak resmi görevli olan araçlar dışında çakar lamba takabilmenin önünü de kapatılmıştır.

Çakar Lamba Kullanma Cezası Ne Kadar?

Araçlarına çakar lamba taktırmak isteyen kişiler, doğal olarak bu aksesuarı araçlarına taktırdıklarında ne kadar ceza alacaklarını da merak etmekte ve araştırmaktadır. Resmi Gazete aracılığı ile yayımlanarak yürürlüğe giren karara göre; sivil araçların çakar lamba taktığı tespit edildiğinde 1339 TL ceza ödemesi gerekecektir. Almış olduğunu bu trafik cezasını, 15 gün içerisinde ödemeniz durumunda erken ödeme indirim hakkından yararlanabilirsiniz. Trafikte ciddi oranda risk oluşturan çakar lambalı araçlar; genellikle araçların ön panjurlarının iç kısımlarına takıldığı biliniyor. Yayınlanan son genelge polis, ambulans, resmi koruma araçları ve itfaiye araçları haricinde hiçbir aracın çakar lamba takamayacağını açıkça belirtmektedir. Bundan dolayı şayet araçta çakar lamba tespit edilir ise, sadece para cezasıyla kurtulmak mümkün olmuyor. Bununla birlikte çakar lambanın tespit edildiği aracın bir süreliğine trafikten men edileceği de bilinmektedir. Çakar lambalar, Karayolları Güveliği Stratejisi Eylem Planın da yer almaktadır. Bu eylem planına göre polis, itfaiye, ambulans ve resmi koruma araçları haricinde araçlarında çakar lamba bulunduran bütün kurum ve kuruluşlara ilgili uyarı yazısı gönderilmiştir. Öncelikli olarak Emniyet Genel Müdürlüğü çakar lamba izni olan araçlara dair bir veri listesi oluşturulmuştur. Bundan dolayı trafik kontrollerinde araçlarında çakar lamba tespit edilenlerin, söz konusu izinli listede olup olmadığı kontrol edilmektedir. Ancak aracınızın plakası Emniyet Genel Müdürlüğü veri listesinde yoksa ceza yemeniz kesilik kazanmış oluyor. 

Araçlara Neden Çakar Lamba Takıyorlar?

Trafikteki yoğunlu sebebi ile, her araç sahibinin sorun ettiği bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Trafikte geçiş üstünlüğü sağlayarak rahat bir şekilde trafikte hareket etmek isteyen kişiler araçlarına çakar lamba takmak konusunda oldukça hevesli olmaktadır. Geçiş üstünlüğü sağlamanın yanı sıra gösteriş ya da hobi olarak da araçlarına çakar lamba taktıranların sayısı oldukça fazladır. Bununla birlikte bazı araç sahipleri çakar lamba sayesinde araçların çok daha havalı olduğunu düşünmektedir. 

Ehliyet araba ekibi olarak, internetteki bilgi kirliliğini önleyerek en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek çakar lamba izni nasıl alınır konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!