Çekme Belgesi Nasıl Alınır (DETAYLI)

Araç satış işlemlerinde son dönemlerde ciddi düzenlemeler getirilmiştir. Önceleri muayenesi sona ermiş araçların satışı yapılabilirken, şimdi muayenesi araç satmak mümkün değildir. Günümüzde kişiler kaza sonucu veya kazasız araçları çekme belgesi alarak trafikten çekebilmektedirler. Bugün sizler için çekme belgesi nasıl alınır konusunu araştırıp derledik.

Çekme Belgesi Nasıl Alınır (DETAYLI)

Çekme belgesi uzun süre boyunca kullanılmayacak araçların trafikten çekildiğini belirten belgeye denilmektedir. Çekme belgesi ruhsatı araç sahibinin ilgili kurumlara başvurması sonucunda alınabiliyor. Aracın isteğe bağlı olarak trafikten çekildiğini belirten bu belge, gerekli şartlar yerine getirildikten sonra iptal edilebilmektedir. Çekme belgeli araç çeşitli nedenlerlerle trafikten çekilmiş araçları tanımlamak için kullanılıyor. Çekme belgeli araçların çoğu, kaza sonucu kullanılmaz hale gelen araçlardan oluşuyor olsa da tümü için aynı şeyi söylemek doğru değildir. Bazı araç sahipleri kullanmayı düşünmedikleri taşıtların vergi yükümlülüğünü üstlenmemek için çekme belgesi alma yoluna gidebiliyor. Çekme belgeli araçlar trafiğe çıkış izni olmamasına rağmen noter aracılığıyla kolaylıkla alınıp satılabilmektedir. Bugün sizler için çekme belgesi nasıl alınır konusunu araştırıp derledik. İşte detaylar...

Çekme Belgesi Nasıl Alınır

Araç satın alırken genellikle karşımıza çekme belgesi bulunuyor, diye açıklamalar çıkmaktadır. Bu sebep ile günümüzde birçok kişi, çekme belgesinin ne olduğunu merak etmekte ve araştırmaktadır. Mevcut haliyle trafiğe çıkması için gerekli koşulları taşımayan araçların; tüm belgelerinin trafik tescil şube müdürlüğüne teslim edilmesiyle alınan belgedir. Bir diğer tanımıyla çekme belgesi; aracın trafiğe çıkışına engel olan bir belge olarak tanımlanmaktadır. Çekme belgesi nasıl alınır öncelikle aracınızın plakasını söktükten sonra aracın ruhsatı ile birlikte yanınıza alarak, vergi dairesine giderek borcu yoktur belgesi almanız gerekmektedir. Şayet herhangi MTV veya trafik cezası borcu yoksa ücret vermeden sadece borcunuzun olmadığına dair belgeyi temin edebilirsiniz. Daha sonra bölgeniz bulunan Şoförler ve Otomobilciler Odasına giderek 2 adet Araç Trafik Tescil ve Müracaat işlem formu almanız gerekiyor. Bu forma ödemeniz gereken ücret ise, 2 TL olarak belirlenmiştir. Formu kendinize göre doldurmanız önemlidir. Tüm bu işlemleri bitirdikten ve tüm belgeleri temiz etmenizin ardından Trafik Tescil ve Denetleme Büro Amirliğine gidebilirsiniz. Günümüzde bu resmi kurumu Trafik Denetleme Şubesi ile karıştıran birçok kişi bulunuyor. Doğru kuruma müracaat ederek çekme belgenizi teslim alabilirsiniz. 

Çekme Belgesi Olan Araç Satın Alınır mı?

İkinci el araç ve motosiklet alım satımlarında sık sık araç çekme belgelidir şeklinde yazılar görmekteyiz. Durum böyle olunca birçok kişi, bu araçlar alınır mı diye merak etmektedir. Çekme belgesi olan aracın geçmiş döneme ait herhangi bir vergi borcu bulunmamaktadır. Öncelikler aracın borcunun olmadığını bilmeniz faydalı olacaktır. Araç veya motosiklet trafikte, çekme belgesi süresi zarfında seyir halinde olmadığı için durduğu sürece arıza vb. durumlar gözlemlenebilmektedir. Bu sebep ile aracı satın almadan önce detaylı bir muayeneden geçirmeniz faydalı olacaktır. Bu işlem için ise oto ekspertiz raporu alarak ve sanayi de ustalara aracı göstererek yapabilirsiniz. Aracın herhangi bir sorunu olmadığını anladığınızda ise notere müracaat ederek üzerinize alabilirsiniz. Aracı üzerinize aldıktan sonra ise çekme belgesi iptali yaparak aracı tekrar trafiğe sokabilirsiniz. 

Tescil Belgesi İptali Nasıl Yapılır?

Tescil belgesi olan araç trafiğe yeniden nasıl çıkabilir sorusunu birçok kişi merak etmektedir. Bu bağlamda öncelikle aracı muayene ettirmeniz gerekmektedir. TÜVTÜRK istasyonlarına giderek aracın trafiğe çıkabilir olduğunu rapor ile kanıtlamanız gerekiyor. Akabinde de çekme belgesi almak için müracaat ettiğiniz Trafik Tescil Şube Müdürlüklerine müracaat etmelisiniz. Yanınızda ruhsatınız ve tescil belgesi olduğu süre zarfınca araçta bir değişiklik yapıldı ise belgeler bulunmalıdır. Bu işlem akabinde araç plakanızı alabilir ve yeniden trafiğe çıkarabilirsiniz.

Çekme Belgeli Araç Nasıl Alınır, Nasıl Satılır?

Çekme belgeli araçların satış fiyatlarının daha düşük olması nedeniyle çekme belgeli araçlara talepte artış yaşanmaktadır. Çekme belgeli araç şu şekilde alınıp satılabilmektedir:

* Aracın satışı noterde yapılımaktadır. Eğer plaka yapılacaksa bu değişiklik talebinin noterde belirtilmesi gerekmektedir,

* Hasarlı olarak satın alınan araçların TÜVTÜRK muayenesinden geçebilmesi için tamirinin yaptırılması gerekir,

* Zorunlu trafik sigortası yaptırılarak poliçesi hazır bulundurulmalıdır,

* Farklı yerlerden ve internetten de indirilebilen iki nüsha EK-1 FORMU'nun doldurulması gerekmektedir,

* TÜVTÜRK muayenesinden geçen araç ile ilgili tüm belgelerle birlikte (çekme belgesi, makbuz vb.) Trafik Tescil Şube Müdürlüğüne başvurulması gerekmektedir. Uygunluktan sonra araca tahsisi yapılarak Motorlu Araç Trafik Belgesi düzenlenip verilmektedir.

Ehliyet araba ekibi olarak internetteki bilgi kirliliğini önleyerek, en yeni ve güncel bilgileri siz değerli kullanıcılarımıza ücretsiz olarak sunuyoruz. Bugün ki yazımızı inceleyerek çekme belgesi nasıl alınır konusu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Sitemizi incelemek ve diğer haberleri okumak için TIKLA!